zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Podlot (mały, młody ptak) na trawie.

Nie ruszajmy podlotów

Data dodania: 11 kwietnia 2022
Zbliża się okres opuszczania gniazd przez młode ptaki i poznawania otaczającej ich rzeczywistości pod opieką rodziców (zjawisko to nasila się na przełomie maja i czerwca). Często jednak ludzie, kierując się według nich „dobrymi chęciami”, znalezione ptaszki zabierają z miejsca ich przebywania i uniemożliwiają im naukę samodzielnego życia.
Cofnij

Ptaki, które nie są jeszcze całkowicie samodzielne, ale opuściły już gniazdo to tzw. podloty. Zaczynają im już rosnąć pierwsze pióra. Wyglądają i poruszają się jeszcze nieporadnie, co powoduje, iż ludzie myślą, że „maleństwo” samo sobie nie poradzi i zabierają je mając na uwadze, w ich mniemaniu, jego dobro. Niestety takie działanie jest w najlepszym wypadku niewłaściwe, a najczęściej bywa szkodliwe. Młode ptaki są pod stałą opieką rodziców, którzy je karmią i bronią mimo, że nie zawsze ich widać.

Odbierając rodzicom młode pozbawiamy je szansy na naukę umiejętności prawidłowego funkcjonowania w przyrodzie, tym samym często skazując je na śmierć.

Jeśli znajdziemy takiego ptaka najlepiej pozostawić go na miejscu. Jeżeli jednak uznamy, że może grozić mu jakieś niebezpieczeństwo możemy go przełożyć na najbliższe drzewo lub krzew.

Nie ingerujmy jednak w jego naturalny rozwój i nie zabierajmy go rodzicom.