zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Kawałek budynku

Nocny dyżur jednak w szpitalu

Data dodania: 14 października 2022
Od 1 listopada usługi Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej będzie pełnił szpital przy ulicy Zegrzyńskiej. Cieszymy się, że głos samorządowców i mieszkańców został wysłuchany!
Cofnij

W minionych miesiącach otrzymaliśmy informację, że usługi Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej zaprzestaje świadczyć Niepubliczny Opieki Zdrowotnej (NZOZ Legionowo), przestają być realizowane. Oznaczało to, że mieszkańcy Legionowa zostaną bez istotnego wsparcia medycznego w godzinach nocnych i w dni świąteczne. Do pierwszego przetargu, jaki zorganizowało NFZ wystartowały jedynie podmioty z Serocka, gdzie brak jest komunikacji publicznej nocą oraz w weekendy z resztą gmin z terenu powiatu.

Urząd Miasta Legionowo pierwotnie wystąpił z prośbą do Starosty Legionowskiego Sylwestra Sokolnickiego, aby Starostwo Powiatowe, które jest właścicielem NZOZ „Legionowo”, starało się o pozostawienie nocnej opieki w obecnie funkcjonującym miejscu. Natomiast do Ministra Obrony Narodowej Polski Mariusza Błaszczaka oraz do Narodowego Funduszu Zdrowia Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ zostało wystosowane pismo o możliwość uruchomienia nocnego dyżuru w szpitalu – filii Wojskowego Instytutu Medycznego przy ul.. Zegrzyńskiej.

- Drugim rozwiązaniem, w związku z rozpoczęciem działalności szpitala w naszym mieście, jest przekonanie Narodowego Funduszu Zdrowia, aby właśnie tam zlecił wykonanie tej usługi. Sytuacja, w której mieszkańcy Legionowa nocą oraz podczas weekendów musieliby szukać pomocy lekarzy w odległej gminie, już teraz budzi powszechny i naturalny sprzeciw. Zwłaszcza, że od wielu lat taki punkt funkcjonował właśnie w naszym mieście. Jesteśmy przeciwni znacznemu utrudnieniu dostępu do opieki lekarskiej mieszkańców Legionowa i w związku z tym opóźnionemu reagowaniu w nagłych wypadkach. Spowodowałoby to wzrost zapotrzebowania na karetki pogotowia ratunkowego, istotne zmniejszenie bezpieczeństwa zdrowotnego oraz zwiększenie zagrożenia życia i zdrowia mieszkańców miasta. Dodatkowo faktem przemawiającym za pozostawieniem nocnej opieki w Legionowie jest rozbudowana sieć komunikacji publicznej na terenie miasta oraz z ościennymi gminami – czytamy w piśmie z 8 września do starostwa i NFZ.

Tak też się stało, że NFZ unieważnił pierwszy, a potem drugi konkurs. Pod naciskiem społecznym podjęto decyzję, że usługi te będzie pełnił Wojskowy Instytut Medyczny (WIM) - filia w Legionowie (szpital na Piaskach). Także od 1 listopada w szpitalu WIM na osiedlu Piaski przyjmowani będą potrzebujący mieszkańcy powiatu nocą i w dni świąteczne.