Nowe zasady segregacji odpadów tekstylnych – co warto wiedzieć?
Od 1 stycznia 2025 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące segregacji odpadów tekstylnych. Ich celem jest poprawa efektywności recyklingu oraz ograniczenie negatywnego wpływu tekstyliów na środowisko. Odpady tekstylne nie mogą już trafiać do pojemników na odpady zmieszane – teraz muszą być zbierane osobno, co umożliwi ich dalszą obróbkę i ponowne wykorzystanie.
Jak postępować z odpadami tekstylnymi?
- Oddaj do PSZOK Jeśli tekstylia są mocno zniszczone lub poplamione, oddaj je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). [https://legionowo.pl/srodowisko/odpady/pszok]
W Legionowie punkt znajduje się na terenie ciepłowni Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej przy ul. Olszankowej 36 w Legionowie (wjazd ulicą Sikorskiego od strony Starostwa Powiatowego w Legionowie).
Urząd miasta analizuje możliwości wdrożenia dodatkowych rozwiązań w zakresie zbiórki odpadów tekstylnych, aby ułatwić mieszkańcom odpowiedzialne pozbywanie się niepotrzebnych tekstyliów. - Oddaj potrzebującym Jeśli ubrania są w dobrym stanie, warto je przekazać organizacjom charytatywnym. Możesz:
- Skorzystać z pojemników np. Polskiego Czerwonego Krzyża. Lokalizację sprawdź w linku [https://pck.pl/tekstylia/files/pojemniki-mazowieckie.pdf]
- Wystawić worki podczas zbiórek door-to-door lub zamówić kuriera przez stronę fundacji, który bezpłatnie odbierze zapakowaną odzież.
- Przekaż do schroniska dla zwierząt Koce, ręczniki, kołdry czy poduszki mogą posłużyć jako legowiska dla zwierząt w schroniskach. Takie tekstylia to idealna pomoc dla potrzebujących ciepłego miejsca zwierząt.
- Wymień się Podczas lokalnych akcji, takich jak te organizowane przez Poczytalnię w Legionowie, możesz wymienić się ubraniami, które już Ci się znudziły.
- Upcykling Niepotrzebne tekstylia można przekształcić w nowe przedmioty, takie jak torby, worki czy dekoracje do domu. To świetny sposób na ponowne wykorzystanie materiałów, a inspiracji warto szukać w internecie.
Dlaczego warto segregować tekstylia?
W Unii Europejskiej każdego roku powstaje prawie 6 milionów ton odpadów tekstylnych, z których jedynie 1% poddaje się recyklingowi. Tymczasem produkcja odzieży odpowiada za około 10% globalnych emisji gazów cieplarnianych i zużywa ogromne ilości wody, energii oraz surowców pierwotnych. Segregując odpady tekstylne, zmniejszamy ich wpływ na środowisko, oszczędzamy zasoby naturalne, ograniczamy emisję gazów cieplarnianych oraz wspieramy gospodarkę obiegu zamkniętego. To krok w stronę bardziej zrównoważonej przyszłości.
Pamiętaj – nawet małe zmiany w naszych codziennych nawykach mogą mieć ogromny wpływ na przyszłość naszej planety!