zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Postać lekarza pokazana od szyi do pasa.

Nowy podział pierwszego etapu szczepień

Data dodania: 21 stycznia 2021

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, osoby z chorobami przewlekłymi będą szczepione przeciwko COVID-19 wcześniej – już w etapie I. Administracja rządowa apeluje także do wszystkich, aby przy rejestracji korzystali z infolinii 989 lub rejestrowali się on-line. Jak deklarują, osobom starszym, które mogą mieć problemy z rejestracją przez internet, pomoże Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów.

Cofnij

Nowy podział etapu I szczepień
Nowy Etap I szczepień przeciwko Covid-19, zgodnie z sugestiami Rady Medycznej, został podzielony na trzy grupy:

  • 1a – seniorzy powyżej 60. roku życia. Ważne! Na razie na szczepienia mogą rejestrować się tylko osoby powyżej 80. roku życia. Od 22 stycznia ruszy rejestracja dla osób w wieku 70+.
  • 1b – przewlekle chorzy, m.in. osoby po przeszczepach i dializowane, z chorobami nowotworowymi.
  • 1c – służby mundurowe, funkcjonariusze albo żołnierze: Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, straży ochrony kolei, prokuratorzy i asesorzy prokuratury oraz członkowie ochotniczych straży pożarnych, ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze, nauczyciele. 

Zmiany zostaną wprowadzone do porządku prawnego aktualizacją rozporządzenia w sprawie obostrzeń. Szczegółowe informacje o kolejności szczepień z podziałem na poszczególne etapy.

Seniorzy chcą się szczepić
Ponad 541 tys. osób przyjęło już szczepionkę przeciwko Covid-19 (stan na 20.01.2021 r. godz. 13:00). Cały czas prowadzony jest etap 0 szczepień, w którym szczepionkę mogą przyjąć m.in. służby medyczne, pensjonariusze domów pomocy społecznej czy pracownicy ośrodków pomocy społecznej.

15 stycznia ruszyła rejestracja na szczepienia dla osób powyżej 80. roku życia. Do dziś zarejestrowało się ponad 670 tys. seniorów, a jeśli dodamy do nich tych, którzy przyjmują szczepionkę w DPS-ach, mamy już ponad 700 tys. osób z grupy liczącej 1,7 mln osób.

22 stycznia o godz. 6:00 rozpocznie się rejestracja na szczepienia dla osób powyżej 70. roku życia.  To spore wyzwanie dla systemów teleinformatycznych, bo grupa uprawnionych liczy 2,7 mln osób.

Zarejestruj się! Najlepiej on-line lub przez infolinię
Zapisać się na szczepienie można bezpośrednio w punkcie szczepień, ale też bez wychodzenia z domu. Wystarczy zadzwonić na numer całodobowej i bezpłatnej infolinii 989. Można też zarejestrować się on-line.


Sprawdź jak zapisać się na szczepienie


Ministerstwo Zdrowia apeluje o skorzystanie z telefonu lub internetu. To najbezpieczniejsza i jednocześnie najprostsza forma. Pamiętajmy, że wciąż obowiązują zasady związane z reżimem sanitarnym. Stanie w kolejce do punktu szczepień jest czasochłonne, ale przede wszystkim wiąże się z ryzykiem zakażenia.

Solidarnościowy Korpus Wsparcia pomoże przy rejestracji
Od 18 stycznia trwają szczepienia mieszkańców domów pomocy społecznej. To grupa szczególnie narażona na ciężki przebieg choroby. Do pomocy przy szczepieniach włączony zostaje także Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, który uruchomiono w październiku zeszłego roku. To realna pomoc dla osób w wieku powyżej 70. roku życia. Wolontariusze Korpusu pomagają seniorom w zakupach czy porządkach. Teraz udzielą wsparcia także przy rejestracji na szczepienie przeciwko Covid-19. Pomoc będzie można uzyskać, dzwonić na infolinię działającą w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów: 22 505 11 11. Zachęcamy osoby starsze do korzystania także z tej formy wsparcia. Od początku funkcjonowania, z pomocy Korpusu skorzystało ok. 20 tys. osób.