zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Ulica i chodnik, na jego skraju napis - Odłoż telefon i żyj

Odłóż telefon i żyj

Data dodania: 22 listopada 2022
W lipcu tego roku na przejściach dla pieszych pojawiły się pierwsze białe napisy o treści „Odłóż telefon i żyj”. Jesienią akcja promująca bezpieczeństwo legionowian jest nadal kontynuowana – legionowska Straż Miejska zawnioskowała o umieszczenie napisów w wyznaczonych, niebezpiecznych lokalizacjach.
Cofnij

Inicjatorem tej akcji było Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich „Działamy Lokalnie”. Miała ona na celu zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa wynikające z przechodzenia przez ulice. Hasło kampanii ma dotrzeć do osób, młodzieży, ale też i dorosłych, którzy nie zwracają uwagę na pędzące samochody, gdyż są wpatrzeni w ekrany swoich telefonów. Hasła zostały wymalowane przy przejściach dla pieszych zlokalizowanych na ulicy Józefa Sowińskiego.

Podjęta przez nas inicjatywa miała zadziałać na świadomość wszystkich tych, którzy są uczestnikami ruchu drogowego, a czasami nie zdają sobie z tego sprawy. Piesi, dochodząc do przejścia, powinni zachować taką samą, jeśli nie większą ostrożność jak kierowcy w tym miejscu. Hasło ma przypominać, że nawet mając pierwszeństwo należy zachować ostrożność, zwłaszcza, że wiele młodych osób przechodząc przez ulicę wpatruje się w ekrany telefonów – wskazywał wówczas Rafał Florczyk, prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich „Działamy Lokalnie”.

Komendant Straży Miejskiej Adam Nadworski zwrócił się do urzędu o umieszczenie hasła w czterech kolejnych lokalizacjach, z których często korzystają piesi, w drodze do szkoły lub przy placówkach oświatowych. Białe napisy pojawiły się na skrzyżowaniu przy ulicy Krakowskiej/Gnieźnieńskiej, przy ul. Mireckiego/Jana Pawła I (Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Legionów Polskich 1914-1918), przy Jagiellońskiej/Kazimierza Wielkiego, a także przy skrzyżowaniu Al. Legionów/Kolejowa/Mireckiego.

Mamy nadzieję, że hasło to zadziała na wyobraźnię pieszych i zwiększy bezpieczeństwo na drogach. Nierzadko młodzi ludzie zapatrzeni w ekrany wychodzą wprost pod koła jadących samochodów. Nie widzą też nadjeżdżającego roweru na ścieżce rowerowej. Napisy wymalowane przy pasach mają skłonić ich do schowania telefonu do kieszeni i zatrzymania się przed wejściem na jezdnię – przypomina Komendant Straży Miejskiej w Legionowie Adam Nadworski.