zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Fragment plakatu ogólnopolskiej akcji: ciąża bez alkoholu

Ogólnopolska kampania edukacyjna "CIĄŻA BEZ ALKOHOLU"

Data dodania: 20 lutego 2017
Wydział Zdrowia Publicznego i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Legionowo informuje, że ponad 600 samorządów, w tym i nasza gmina włączyło się w ogólnopolską kampanię edukacyjną: Ciąża bez alkoholu.
Cofnij

Celem kampanii jest zmniejszenie liczby kobiet pijących alkohol w czasie ciąży i zachęcanie ich do zachowania całkowitej abstynencji a organizatorem kampanii jest Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a honorowy patronat objęli: Minister Zdrowia prof. Zbigniew Religa, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne oraz Światowa Organizacja Zdrowia - Biuro w Polsce.

Nawet najmniejsza ilość alkoholu jest niebezpieczna dla rozwijającego się organizmu dziecka. Tymczasem z badań wynika, że co trzecia kobieta w wieku 18 - 40 lat piła alkohol w czasie ciąży.

Jeśli kobieta pije alkohol w tym okresie, naraża swoje dziecko na ryzyko nieodwracalnych uszkodzeń, które będą rzutować na całe jego życie. Mogą to być mikrouszkodzenia układu nerwowego i narządów oraz pełnoobjawowy FAS.

Płodowy Zespół Alkoholowy (ang. Fetal Alcohol Syndrome). Nawet troje dzieci na 1000 urodzeń może być dotkniętych zespołem FAS. Dziesięciokrotnie więcej może cierpieć na skutek innych zaburzeń spowodowanych przez działanie alkoholu w okresie płodowym. Dane wskazują, że FAS może występować częściej niż zespół Downa! Brak prawidłowej diagnozy uniemożliwia jednak udzielenie profesjonalnej pomocy takim dzieciom.

Nasza gmina aktywnie włączyła sie w kampanię: Ciąża bez alkoholu.  Gmina Legionowo bez wahania przystąpiła do tej niezwykle potrzebnej kampanii. Realizujemy w ten sposób działania edukacyjne i informacyjne wynikające z ustawAy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Abstynencja podczas ciąży jest ważna dla zdrowia Twojego dziecka! - z taką informacją pragniemy dotrzeć do naszych mieszkańców. Nie istnieje bezpieczna dla kobiet w ciąży dawka alkoholu, która na pewno nie zaszkodzi rozwojowi nienarodzonego dziecka. Nawet najmniejsza ilość alkoholu wypita w ciąży  w tym kieliszek czerwonego wina czy jedno piwo  stanowi zagrożenie. Dlatego specjaliści zalecają, aby kobiety spodziewające sie dziecka zrezygnowały w ogóle z picia alkoholu WYBIERZ DZIEWIĘĆ MIESIĘCY BEZ ALKOHOLU!