zamknij

Urząd Miasta Legionowo nie ponosi żadnej odpowiedzialności za prawidłowość przetłumaczonych w witrynie danych i informacji. W szczególności, nie gwarantuje kompletności tłumaczenia oraz związanych z tym tłumaczeniem - aktualności prezentowanej informacji lub jej przydatności dla określonych celów. Tłumaczenie nie może być porównywane do tłumaczenia ludzkiego, jednakże - może być pomocne w ocenie przydatności treści.

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Trzy osoby na tle budynku Lodowa Arena w Legionowie

Organizujemy punkt szczepień

Data dodania: 7 kwietnia 2021
Trwają prace organizacyjne nad powstaniem miejskiego punktu szczepień w legionowskiej Lodowej Arenie. Mając na względzie bezpieczeństwo mieszkańców i obecną sytuację Urząd Miasta Legionowo wystąpił do wojewody o zgodę na utworzenie punktu szczepień masowych. Punkt ten najprawdopodobniej ruszy już 19 kwietnia i zorganizowany będzie przy współpracy z Zespołem Poradni Specjalistycznych NZOZ "Legionowo".
Cofnij

Na wniosek legionowskiego samorządu Wojewoda Mazowiecki udzielił zgody na powstanie miejskiego punktu szczepień masowych przeciw Covid-19 w naszym mieście. Te działania będą realizowane w ramach Narodowego Programu Szczepień. Urząd będzie odpowiedzialny za logistykę punktu. Jego partnerami będzie KZB Legionowo Spółka z o.o. oraz podmiot medyczny Zespół Poradni Specjalistycznych NZOZ "Legionowo" (w zakresie prowadzenia szczepień), która jest spółką Powiatu Legionowskiego.

- Naszym celem jest zaszczepienie jak największej liczby mieszkańców Legionowa. Dlatego zdecydowaliśmy się na uruchomienie tego punktu, w którym będziemy mogli szczepić nawet kilkaset osób dziennie – mówi Piotr Zadrożny, zastępca Prezydenta Miasta Legionowo.

Do zadań jednostki medycznej będzie należeć m.in. zamawianie potrzebnych dawek szczepionek, odbiór i ich przechowywanie, pomoc w e-rejestracji i wypełnianiu e-karty szczepień, rozliczenie wykonanych szczepień z NFZ oraz zapewnienie personelu medycznego. Samorząd zajmie się organizacją miejsca, gdzie będą wykonywane szczepienia, skompletowaniem kadry medycznej tworzącej zespoły szczepień (na mocy porozumienia z NZOZ Legionowo) i wspieraniem procesu szczepień.

Zespoły szczepiące

Szczepienia w nowych punktach będą przeprowadzane przez zespoły szczepiące w skład których ma wchodzić m.in. osoba z doświadczeniem w udzielaniu pierwszej pomocy (lekarz, ratownik medyczny lub pielęgniarka) i osoby kwalifikujące i wykonujące szczepienia. W miejskim punkcie będą pracować przynajmniej 2 zespoły szczepiące. Za sterowaniem ruchem pacjentów i pilnowaniem przestrzegania zasad bezpieczeństwa będzie odpowiedzialny samorząd, który skorzysta z pomocy np. z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej i Straży Miejskiej.

Zapisy

Na szczepienie będą mogły się zapisać osoby z aktywnymi e-skierowaniami. Wraz ze wzrostem dostępności szczepionek i terminów szczepień, możliwa będzie rejestracja i szczepienie pacjentów zgłaszających się bezpośrednio do punktu szczepień. W momencie zapisywania na szczepienie pacjent otrzyma zalecenie dokładnego zapoznania się z kwestionariuszem wstępnego wywiadu przesiewowego przed udaniem się na szczepienie. Pacjenci zostaną poproszeni o wydrukowanie i wypełnienie kwestionariusza wstępnego wywiadu przesiewowego przed udaniem się do punktu szczepień co znacznie ułatwi pracę (wypełnienie kwestionariusza będzie także możliwe w punktach szczepień masowych). Początek szczepienia pierwszych zapisanych pacjentów przewiduje się na 19-25 kwietnia.

Bezpieczeństwo

Punkt badań i stanowisko szczepień będzie dezynfekowane na bieżąco. Procedura bezpieczeństwa ma być realizowana przez personel po każdej zaszczepionej osobie. Raz na godzinę wykonywana będzie przerwa, podczas której dezynfekowane będą elementy często dotykane przez klientów: klamki, poręcze, oparcia krzeseł, itd., podłoga w poczekalni. Osoby korzystające z punktu będą dezynfekować dłonie i nosić maseczki osłaniające usta i nos. Odległość między nimi ma wynosić minimum 1,5 m. Pomieszczenia mają być wietrzone co godzinę. Po szczepieniu osoby będą przebywać w wydzielonym miejscu w strefie wypoczynku.
Aby akcja szczepień przebiegała sprawnie, prosimy przychodzić do punktu szczepień  z wypełnionym kwestionariuszem wywiadu przesiewowego. Można go wydrukować i wypełnić w domu. Plik do pobrania zamieszczamy poniżej:

  • Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej przeciw COVID-19.
  • Materiały informacyjne dla szpitali i pacjentów dotyczące szczepień przeciw COVID-19.