zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP

Powiat legionowski we wrześniu 1939 r.

03 września 2022
Muzeum Historyczne w Legionowie przy ul. Mickiewicza
17:00
Nowa publikacja historyczna, która przedstawia wydarzenia kampanii wrześniowej 1939 r. na jego terenie. Autorami książki pt. „Wrzesień 1939 r. Jabłonna Legionowo Nieporęt Serock Wieliszew” są pasjonaci historii lokalnej Krzysztof Klimaszewski i Mirosław Pakuła.

To już druga, po „Bitwie Warszawskiej 1920” wydanej wspólnie przez samorządy z powiatu legionowskiego, a później wznawianej przez Powiat Legionowski, książka tych autorów, która historię przedstawia w cennym dla mieszkańców powiatu legionowskiego ujęciu, koncentrując się na wydarzeniach, które miały miejsce na tym terenie. Tym razem wydawcą jest Lokalna Organizacja Turystyczna „Przystań w sercu Mazowsza”. Wydanie publikacji jest dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Literatura 2022, jak również z dotacji celowych udzielonych wydawcy przez gminy Jabłonna, Legionowo, Nieporęt, Serock, Wieliszew i Powiat Legionowski.

Książka bardzo szczegółowo opisuje wydarzenia, które miały miejsce we wrześniu 1939 roku na terenie wszystkich gmin naszego powiatu. Możemy je prześledzić niemal dzień po dniu, gmina po gminie. Autorzy w swoich badaniach historycznych skorzystali z niezwykle szerokich źródeł, łącznie z archiwami zagranicznymi. Publikacja ma ponad 1000 stron i niewątpliwie będzie nie lada gratką dla pasjonatów historii.

Na przełom sierpnia i września planowane są spotkania promocyjne z udziałem autorów, na które serdecznie zapraszamy.

Ponieważ pula książek, które będą dostępne podczas spotkań jest ograniczona, publikacja będzie dostępna również we wszystkich bibliotekach publicznych na terenie powiatu legionowskiego, jak również w formie cyfrowej w Repozytorium Cyfrowym Biblioteki Narodowej (https://polona.pl).

Książki:  Powiat legionowski we wrześniu 1939 r.