zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Na zdjęciu cztery osoy podczas konferencji

Powstanie SOR w Wojskowym Instytucie Medycznym szpitala w Legionowie

Data dodania: 19 kwietnia 2024

W piątek, 19 kwietnia 2024 roku, ogłoszone zostało utworzenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) WIM-PIB w Szpitalu w Legionowie. W konferencji prasowej udział wziął Jan Grabiec - Minister Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Cezary Tomczyk – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorza Gielerak - Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego – PIB oraz Roman Smogorzewski - Prezydent Miasta Legionowo.

Cofnij

Po dwóch latach funkcjonowania Szpitala WIM-PIB w Legionowie oraz analizie jego możliwości i opłacalności, Dyrektor WIM-PIB gen. broni prof. n. med. Grzegorz Gielerak zdecydował o otworzeniu Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Potrzeby mieszkańców Legionowa, okolice Zalewu Zegrzyńskiego i drogi krajowej 61 generują duże zapotrzebowanie na tego typu działalność leczniczą szczególnie w okresie letnim.

Legionowo to ważne miejsce na mapie wypoczynku mieszkańców Warszawy, z uwagi na usytuowanie. Z oczywistych względów generuje to wiele zdarzeń losowych. W sytuacji, w której liczy się dla poszkodowanego każda minuta i gdy najbliższy SOR będzie w Legionowie, a nie w Warszawie, to ogromna różnica. Mieszkańcy Powiatu Legionowskiego nareszcie będą odpowiednio zabezpieczeni. Dlatego bardzo się cieszę i dziękuję gen. Grzegorzowi Gielerakowi za tę decyzję. Wspólnie z prezydentem Romanem Smogorzewskim od lat o taki oddział zabiegaliśmy. Dziś staje się to faktem - mówi szef KPRM Jan Grabiec.

Szpital w Legionowie jest placówką o charakterze powiatowym, ale ściśle współpracującą ze szpitalem WIM przy ulicy Szaserów w Warszawie, co stanowi bardzo ciekawe studium usieciowienia między szpitalami o różnym stopniu referencyjności. Pozwala to dokładnie określić jak taka współpraca powinna wyglądać i jakich elementów systemowych dotyczyć. Dla WIM-PIB stanowi to również bardzo istotne źródło wiedzy o tym jak tworzyć strukturę sprawnie współpracujących cywilnych i wojskowych podmiotów medycznych na wypadek wojny i jak przekazywać wiedzę medyczną dotyczącą pola walki cywilnej służbie zdrowia.

Mówiąc o kolejnych motywach utworzenia SOR gen. broni prof. Grzegorz Gielerak powiedział: „Budując ten szpital o powiatowym poziomie referencyjności od samego początku myśleliśmy o doświadczeniach jakie możemy zebrać tworząc wzorce współpracy między szpitalami. Dla nas to była ogromna szansa, z której skorzystaliśmy. Cieszę się, że wojskowa służba zdrowia może w ten sposób przysłużyć się miastu Legionowo, które ma tak ścisłe związki z Wojskiem Polskim.” 

Po likwidacji Wojskowej Akademii Medycznej, po ponad 20 latach, nie mamy w Polsce systemu kształcenia lekarzy wojskowych. Próba ponownego jej utworzenia zajmie lata. W związku z wojną na Ukrainie państwo polskie jednak nie może na to czekać, stąd WIM-PIB nawiązał współpracę w Wydziałem Medycznym Uniwersytetu Warszawskiego by pod jego skrzydłami już teraz móc kształcić przyszłe wojskowe kadry medyczne, które będą zdobywały doświadczenie w szpitalach o różnej referencyjności i specyfice, co może się okazać bezcenne w przyszłości.

Minister Cezary Tomczyk zwrócił uwagę na szerszy aspekt tej współpracy: SOR WIM-PIB Szpitala w Legionowie jest przejawem większej filozofii, którą chcemy wdrożyć w całym kraju. Chcemy żeby wojsko było bliżej społeczeństwa, społeczeństwo bliżej wojska. Są to dwa konieczne elementy, aby podnieść odporność państwa. Legionowo to miasto wyjątkowe, związane z wojskiem stąd powstanie tego szpitala, ale chcemy żeby społeczeństwo mogło korzystać z inwestycji w armię na równym poziomie.[…] Dziś możemy śmiało powiedzieć, że ten duży krok został zrobiony […] Tak jak powiedziałem chcemy, żeby tak wyglądała sytuacja w całej Polsce.

Na koniec konferencji głos zabrał prezydent Legionowa Roman Smogorzewski:

Mamy TO! Od kilkunastu lat zabiegaliśmy z Ministrem Grabcem o utworzenie szpitala i SOR w Legionowie. Dwa lata temu powstał szpital, dziś z radością mogę przekazać, że od 1 lipca w szpitalu WIM w Legionowie rusza Szpitalny Oddział Ratunkowy. Zdaję sobie sprawę, że bolączką tego szpitala są miejsca parkingowe i podjąłem już działania by mieszkańcy mieli zapewnioną wystarczającą ilość miejsc do parkowania. Ogromna radość i ogromne podziękowania w imieniu mieszkańców dla Pana Generała i Wojskowego Instytutu Medycznego.