zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Na zdjęciu labrador Milka. Siedzi przed wejściem do Urzędu Miasta Legionowo

Przyjazny urząd

Data dodania: 14 kwietnia 2021
Milka – to już czwarty labrador, który szkoli się w Urzędzie Miasta Legionowo. W szkoleniu kandydatki na psa przewodnika pomagają wszyscy pracownicy ratusza.
Cofnij

Kilkumiesięczny czarny labrador jest do złudzenia podobny do poprzedniego i nic w tym dziwnego. Jest to bowiem siostra Miszy - labradora, który podbił serca urzędników. Milka przyjechała do Legionowa tylko na kilka tygodni, by poćwiczyć z trenerką poruszanie się w miejscach publicznych. Jest bardziej żywiołowa od swojej siostry, a jej entuzjastyczne zachowania wymagają poświęcenia więcej czasu na treningi, tak by mogła pracować dla osoby niewidomej lub słabowidzącej.

Labradory są własnością Fundacji na Rzecz Osób Niewidomych Labrador – Pies Przewodnik i są szkolone w ramach wolontariatu przez opiekunkę psa oraz pracownicę Referatu Kultury i Współpracy Iwonę Wymazał. Psy fundacji są szkolone dzięki środkom unijnym w ramach projektu, którego celem jest stworzenie jednolitych standardów szkolenia psów przewodników. Pełne szkolenie psa trwa około 2 lata. W tym czasie szczenięta poznają środowisko, uczą się jeździć transportem publicznym, towarzyszyć opiekunowi w sklepach, czy na dworcach. Uczą się posłuszeństwa, prowadzenia po schodach, po chodnikach i na przejściach dla pieszych.

Najtrudniejsze dla sympatycznego i ciekawskiego labradora jest skupienie się na pracy oraz obojętność na zapachy, na innych ludzi i zwierzęta. Dlatego też, pracownicy urzędu widząc psa w czasie treningu, ubranego w specjalne szorki (szelki do pracy z oznaczeniem psa asystującego), mijając go na przykład na schodach, nie zwracają na niego uwagi i nie przeszkadzają w czasie gdy pracuje.

Labrador ma swoje stałe legowisko i specjalne pozwolenie na przebywanie na terenie urzędu od prezydenta miasta. Pies przewodnik jest jedną z bardziej skutecznych metod wsparcia dla osób niewidomych. Oprócz efektów motorycznych, taki pies zaspokaja szereg potrzeb emocjonalnych, zwiększa pewność siebie oraz ułatwia kontakty społeczne. Po pełnym szkoleniu i zaliczonych egzaminach labradory zostają przez fundację przekazane nieodpłatnie osobom niewidomym.