zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Lis w lesie

Rośnie liczba przypadków wścieklizny na Mazowszu!

Data dodania: 22 października 2021
Odnotowano kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt wolno żyjących na terenie województwa mazowieckiego.
Cofnij

18 października 2021 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 71. przypadku wścieklizny w 2021 r. Ostatnie przypadki wścieklizny odnotowano w powiecie otwockim oraz na terenie dzielnicy Targówek Miasta Stołecznego Warszawy. Najwięcej przypadków wścieklizny (38) wykryto właśnie w powiecie otwockim. Wścieklizna jest groźną chorobą dla człowieka. Nie wolno jej lekceważyć!

Na obszarze naszego województwa wciąż odnotowujemy nowe przypadki wścieklizny u zwierząt, dlatego apeluję do Państwa o zachowanie ostrożności w sytuacji spotkania dzikich zwierząt na swojej drodze. Pamiętajmy o tym, że lisy, jeże, nietoperze i inne mogą być zarażone wścieklizną. Nawet jeśli zobaczymy ranne zwierzę i chcemy mu pomóc, nie dotykajmy go. Należy powiadomić odpowiednie służby. Nie podejmujmy działań na własną rękę. Pamiętajmy też, że szczepienie przeciw wściekliźnie psów jest obowiązkowe, a kotów zalecane – informuje dr Konstanty Radziwiłł, Wojewoda Mazowiecki.

Rozporządzenie Wojewody Mazowieckiego
7 września 2021 r. Wojewoda Mazowiecki wydał rozporządzenie nr 36, zmieniające rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu otwockiego, mińskiego, garwolińskiego, kozienickiego, radomskiego, zwoleńskiego, miasta Radom i miasta stołecznego Warszawy. W rozporządzeniu tym za obszar zagrożony wystąpieniem zjawiska wścieklizny określa się dodatkowo obszar obejmujący powiat wołomiński, a także dzielnice Wawer i Wesoła m. st. Warszawy.

Oprócz zmian, ujętych w rozporządzeniu nr 36 oraz w rozporządzeniu nr 32 Wojewody Mazowieckiego, wciąż obowiązuje rozporządzenie nr 26 Wojewody Mazowieckiego z 20 lipca 2021 r.

Akcja szczepienia lisów w 2021 r.
Dotychczas, w 2021 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii przeprowadził 7 akcji szczepienia doustnego lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie tj.:

  • w dniach 15-26 marca 2021 r. na obszarze zagrożonym na terenie powiatów: otwockiego i mińskiego oraz miasta stołecznego Warszawy,
  • w dniach 27-28 kwietnia 2021 r. w powiatach łosickim, ostrowskim z wyłączeniem gminy Wąsewo, siedleckim wraz z miastem Siedlce, sokołowskim i węgrowskim,
  • w dniach 19-20 maja 2021 r. w strefie ochronnej, wyznaczonej w związku ze stwierdzeniem wścieklizny lisów w województwie mazowieckim, w powiatach: białobrzeskim, garwolińskim, grójeckim, kozienickim, mińskim, nowodworskim, legionowskim, otwockim, piaseczyńskim, pruszkowskim, grodziskim, pułtuskim, m. st. Warszawa, wołomińskim, warszawskim zachodnim i wyszkowskim,
  • 19 lipca 2021 r. w strefie ochronnej, wyznaczonej w związku ze stwierdzeniem wścieklizny lisów w województwie mazowieckim, w powiatach: lipskim, przysuskim, radomskim i Mieście Radom, szydłowieckim oraz zwoleńskim,
  • w dniach 11-12 września 2021 r. na terenie powiatów: łosickiego, ostrowskiego z wyłączeniem gminy Wąsewo, siedleckiego i m. Siedlce, sokołowskiego, węgrowskiego,
  • w dniach 20-22 września 2021 r. na terenie powiatów: białobrzeskiego, garwolińskiego, grójeckiego, kozienickiego, mińskiego, nowodworskiego, legionowskiego, otwockiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, grodziskiego, pułtuskiego, wołomińskiego, warszawskiego zachodniego, wyszkowskiego oraz w m. st. Warszawy,
  • w dniach 16-18 października 2021 r. na terenie powiatów: lipskiego, przysuskiego, m. Radom, radomskiego, szydłowieckiego i zwoleńskiego.

Lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny. Regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań.

Akcja "Zaszczep pupila, to tylko chwila!"
Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie już na początku grudnia 2020 r. propagował akcję Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii „Zaszczep pupila, to tylko chwila”, promującą obowiązkowe szczepienia psów przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego. W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Wskazane są również szczepienia kotów. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt.

Brak szczepienia psa jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.

Zachęcamy do obserwowania profilu Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii zs. w Siedlcach, gdzie znajdują się bieżące informacje o sytuacji epizootycznej na terenie województwa mazowieckiego.

Wścieklizna – groźna choroba śmiertelna
To ostra choroba zakaźna ośrodkowego układu nerwowego, objawiająca się zapaleniem mózgu i rdzenia, prowadząca do śmierci. Źródłem zakażenia są: psy, koty, dzikie zwierzęta, nietoperze, czasami inne zwierzęta nie mające znaczenia w łańcuchu epizootycznym wścieklizny (sarny, wiewiórki, gryzonie zakażone przypadkowo wścieklizną). Wirus przenoszony jest ze śliną chorego zwierzęcia przez ugryzienie lub oślinienie uszkodzonej skóry lub błon śluzowych; chory na wściekliznę człowiek również wydala wirus ze śliną. Wrotami zakażenia są zakończenia nerwowe w uszkodzonych powłokach; szczególnie niebezpieczne jest zakażenie błony śluzowej nosa ze względu na obecne w niej zakończenia nerwu węchowego. Wścieklizna wylęga się od 1-3 miesięcy; w sporadycznych wypadkach może się wahać od 10 dni do roku. Choroba jest śmiertelna i zagrożenie nią w naszym kraju nie może być lekceważone.

Postępowanie w przypadku pokąsania ludzi przez zwierzęta:

  • miejsce zranione (rana po pokąsaniu lub nawet otarcie naskórka) powinno być dokładnie umyte ciepłą wodą z mydłem, odkażone i zaopatrzone, nie należy przedwcześnie tamować krwi, gdyż krew może też wypłukać wirusa z rany;
  • niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu lub najbliższego oddziału ratunkowego;
  • w przypadku pogryzienia przez zwierzęta domowe, należy ustalić właściciela zwierzęcia (imię, nazwisko, adres zamieszkania, ewentualnie kontakt telefoniczny), w celu zgłoszenia go do obserwacji weterynaryjnej w kierunku wścieklizny.

Zwierzęta domowe, które pokąsały człowieka poddaje się badaniu i obserwacji przez lekarza weterynarii przez okres 15 dni. Pozwala to często wykluczyć wściekliznę i nie rozpoczynać szczepień p/wściekliźnie u narażonego.

W przypadku pokąsania przez zwierzęta dzikie lub gdy brak jest możliwości podjęcia obserwacji weterynaryjnej zwierzęcia w kierunku wścieklizny, należy poddać się szczepieniu p/wściekliźnie, które wykonuje się w poradniach chorób zakaźnych najczęściej przy szpitalach chorób zakaźnych a do szczepienia kwalifikuje lekarz chorób zakaźnych.

Obowiązkiem lekarza jest udzielenie pomocy, w tym uodpornienie p/tężcowi zgodnie z wytycznymi). W przypadku pokąsania przez zwierzę dzikie oraz domowe, gdy nie ma możliwości podjęcia obserwacji zwierzęcia w kierunku wścieklizny, lekarz powinien skierować pacjenta do poradni chorób zakaźnych w celu konsultacji do szczepień p/wściekliźnie.

Lekarz dokonuje zgłoszenia do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego właściwego terenowo dla miejsca zdarzenia a osoby pokąsane przez zwierzęta podlegają nadzorowi epidemiologicznemu prowadzonemu przez Państwową Inspekcję Sanitarną (wywiad epidemiologiczny). Padłe lub zabite zwierzęta dzikie oraz domowe, podejrzane o wściekliznę, które miały kontakt z człowiekiem należy przekazać do badania Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii.

źródło: Wojewódzka Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Warszawie