Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.
Dzieci nauczą się:
Garść faktów według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO):
Zaburzenie depresyjne, inaczej depresja, to powszechne schorzenie psychiczne, które może przytrafić się każdemu. Charakteryzuje się obniżonym nastrojem, utratą przyjemności lub zainteresowania aktywnościami przez długi czas. Niestety, na Mazowszu obserwujemy wzrost zachorowań na tę chorobę.
W 2022 r. w naszym województwie leczyło się ponad 91 tys. pacjentów ze stwierdzoną depresją – mówi Piotr Kalinowski z Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – W 2023 r. Mazowszan ze stwierdzoną depresję było już ponad 100 tys., a w minionym roku bez mała 110 tys. – dodaje.
Czym depresja różni się to od regularnych zmian nastroju i odczuć dotyczących codziennego życia? Jak podaje WHO, epizody depresyjne trwają przez większość dnia, niemal każdego dnia, przez co najmniej dwa tygodnie. Osoby z depresją mogą doświadczać zaburzeń snu i zmian apetytu. Mogą mieć poczucie niskiej wartości własnej, myśli o śmierci i beznadziei na przyszłość. Zmęczenie i słaba koncentracja są również powszechne.
Depresja wynika ze złożonej interakcji czynników społecznych, psychologicznych i biologicznych. Osoby, które przeżyły różnego typu nadużycia, poważne straty lub inne niekorzystne zdarzenia, są bardziej narażone na rozwój tej choroby. Mogą do niej prowadzić również problemy w szkole i pracy.
Źrodło: https://www.nfz-warszawa.pl