zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Uśmiechnięta młoda kobieta w okularach, w tle jeszcze dwie inne młode osoby

Studencie, po wakacjach zadbaj o ciągłość ubezpieczenia zdrowotnego

Data dodania: 18 września 2024
Mamy połowę września i studenckie wakacje nieuchronnie zbliżają się ku końcowi. Co ma koniec wakacji do ubezpieczenia zdrowotnego? W przypadku studentów związek istnieje i warto o tym wiedzieć!
Cofnij

Student ma prawo do świadczeń zdrowotnych w ramach ubezpieczenia w NFZ, gdy spełnia jeden z trzech warunków: ma własny tytuł do ubezpieczenia (np. umowę o pracę, rentę), jest zgłoszony do ubezpieczenia jako członek rodziny lub jest zgłoszony do ubezpieczenia przez uczelnię.

A co, jeśli student korzystający z jednej z dwóch ostatnich opcji zostanie czasowo zatrudniony w czasie wakacji?

– Jeśli student zgłoszony do ubezpieczenia np. przez rodzica został zatrudniony podczas wakacji na umowę o pracę, to po jej zakończeniu powinien poprosić rodziców o ponowne zgłoszenie do ubezpieczenia. Analogicznie powinien postąpić, jeśli był zgłoszony do ubezpieczenia przez uczelnię – tłumaczy Piotr Kalinowski z Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji mazowieckiego NFZ. I wyjaśnia: – Z chwilą zatrudnienia na umowę o pracę to pracodawca ma obowiązek zgłoszenia nas do ubezpieczenia. Gdy umowa wygasa, zgłoszenie przez rodzica lub uczelnię nie odnawia się automatycznie. Musimy o to zadbać sami.

UWAGA! Jeśli student ma mniej niż 26 lat i pracuje na podstawie umowy zlecenia, to zleceniodawca nie zgłosi go do ubezpieczenia zdrowotnego. W takim przypadku żak korzysta ze świadczeń zdrowotnych w ramach ubezpieczenia w NFZ na podstawie zgłoszenia dokonanego przez rodziców lub uczelnię.

Co do zasady, jeśli student nie ma własnego tytułu do ubezpieczenia, powinien zostać doń zgłoszony jako członek rodziny. Takie rozwiązanie można stosować do 26 r.ż. Warto zaznaczyć, że jeśli rodzic zgłaszający studenta do ubezpieczenia zdrowotnego zmieni pracę lub przejdzie na emeryturę, musi dokonać ponownego zgłoszenia do ubezpieczenia u nowego płatnika składek.

Wniosek o zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego rodzic składa u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy, ZUS. Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą zgłoszenie na formularzu ZUS ZCNA kierują bezpośrednio do ZUS za pomocą Platformy Usług Elektronicznych, poczty lub osobiście.

Jeśli student nie ma własnego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego, a rodzic albo inne osoby uprawnione, np. dziadkowie, nie mogą go zgłosić do ubezpieczenia, może zrobić to uczelnia.

– Ale uwaga, uczelnia nie zrobi tego sama z siebie. Stosowny wniosek student powinien złożyć w dziekanacie – wyjaśnia Kalinowski.

źródło: Zespół Komunikacji Społecznej i Promocji Mazowieckiego OW NFZ/zdjęcie: pacjent.gov.pl