zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Fragment aplikacji. Strona szlaku: http://www.szlak.powiat-legionowski.pl

Szlak turystyczny Polski Walczącej

Data dodania: 14 lutego 2017

140 km nowego szlaku turystycznego dla piechurów i rowerzystów, 78 miejsc pamięci narodowej, 50 tablic opisujących najważniejsze miejsca i wydarzenia związane z walką o niepodległość i 80 tablic kierunkowych uzupełniających standardowe znakowanie.

Cofnij

Szlak został podzielony na terenie powiatu legionowskiego na trzy trasy: czarną, czerwoną i zieloną. Każda z nich składa się z kilkunastokilometrowych odcinków, które można pokonywać w wybranym przez siebie tempie. Pierwszy tego typu szlaku na Mazowszu i jeden z nielicznych w kraju otwarto 9 czerwca 2015 r.

Wyznaczono także trzy szlaki na terenie samego Legionowa: miejski szlak niebieski, miejski szlak zielony i miejski szlak żółty - łącznie 31 km długości z 28 miejscami pamięci. Można je przemierzać pieszo, rowerem, a szlak zielony jest idealny na spacery nawet dla rodzin z dziecięcym wózkiem.

Turystyczny Szlak Patriotyczny Polski Walczącej w części powiatowej:

Szlak Czarny - start na stacji PKP Legionowo Przystanek, meta na pętli ZTM w Kobiałce (pod Markami). Najciekawsze punkty na trasie:
- miejsce przeprawy batalionu AK z Jabłonny do Puszczy Kampinowskiej w czasie powstania warszawskiego,
- działające podczas okupacji zrzutowisko broni Koc w okolicach Izabelina,
- alianckie mosty typu Baileya w okolicach Nieporętu,
- pozostałości niemieckich umocnień w Jabłonnie (1944 r.),
- oryginalna kapliczkę upamiętniającą działalność NSZZ „Solidarność” w Izabelinie.

Szlak Czerwony - start z Wierzbicy (koło Serocka), meta na pętli ZTM w Komornicy (przy zaporze w Dębem). Najciekawsze punkty na trasie:
- upamiętniająca powstanie styczniowe kapliczka z 1863 r.
- miasteczko Serock: wały napoleońskiej twierdzy, najstarszy powiatowy zabytek - XVI-wieczny kościół
- fort Dębe

Szlak Zielony - start obok przystanku PKS Suchodcin (pod Nowym Dworem Maz.), meta w Zamostkach Wólczyńskich (z możliwością przedłużenia do Zielonki). Najciekawsze punkty na trasie:
- umocnienia zewnętrznego pierścienia twierdzy Modlin w Janówku
- fortyfikacje w Beniaminowie
- pole bitwy z 1831 r. pod Nieporętem (potyczka poprzedziła bitwę pod Olszynką Grochowską)
- pole bitwy z sierpnia 1920 r. pod Wólką Radzymińską
- pomnik upamiętniający śmierć załogi polskiego bombowca PZL „Łoś” w 1939 r.
- pamiątka po lotnisku polowym w Poniatowie, z którego startowały do nierównej walki z niemieckimi bombowcami polskie myśliwce
- malowniczy cmentarz wojskowy w Wieliszewie z 1939 r., gdzie spoczywa 300 żołnierzy broniących przed hitlerowskim najazdem linii Narwi

Dzięki środkom unijnym został wyposażony w multimedia pomagające w poznawaniu trasy w czasie i przestrzeni. Szczegóły szlaku można poznać przed wyruszeniem w drogę na stronie internetowej www.szlak.powiat-legionowski.pl , która przystosowana jest dla osób słabowidzących (lektor). Strona zawiera elementy spaceru wirtualnego 360° oraz mapy - kartograficzną i satelitarną. Tablice informacyjne na szlaku oznaczone są QR Code'ami, a wyprawę ułatwia dodatkowo aplikacja na urządzenia mobilne.

Strona szlaku: http://www.szlak.powiat-legionowski.pl/