zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Grafika z zagrożeniami w sieci

Uwaga na oszustwa podczas zakupów w sieci. Policjanci apelują i radzą

Data dodania: 11 października 2023

Internet stał się nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Wykorzystywany jest w pracy, do nauki, wymiany informacji, jak również dzięki niemu możemy zrobić zakupy bez wychodzenia z domu. Niestety z Internetu korzystają również osoby, które wykorzystują go do popełniania przestępstw. Za jego pośrednictwem, tak jak i w świecie rzeczywistym, popełniana jest ich cała gama. Użytkownicy Internetu nie zawsze zdają sobie z tego sprawę jak łatwo można stać się ofiarą oszustwa internetowego.

Cofnij

Nie ma potrzeby stania w kolejkach, nie ograniczają nas godziny otwarcia. Zakupy możemy dziś zrobić bez wychodzenia z domu, siedząc wygodnie w fotelu przed komputerem lub jadąc autobusem przy pomocy smartfona – wystarczy połączenie z Internetem. Jest szybko, tanio i 24 h na dobę. Można zawrzeć umowę ubezpieczeniową, założyć konto bankowe i kupić niemal wszystko. Przy okazji można bardzo łatwo paść ofiarą działalności cyberprzestępców, którzy w 99% przypadków wykorzystują nieuwagę, pośpiech i naiwność ludzką, a nie zawansowane oprogramowanie czy nowe technologie. Robiąc zakupy za pośrednictwem sieci nie możemy zapominać o czujności i zachowaniu zdrowego rozsądku – szczególnie, gdy przeglądamy “wyjątkowe okazje”. 

Policjanci apelują, aby kupując przez Internet zachować podstawowe środki ostrożności:

  • Pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego,
  • Przed zakupem w wirtualnym sklepie sprawdźmy jego rzetelność. Zwracajmy uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić,
  • Kupując na aukcji internetowej sprawdźmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność,
  • Przy płaceniu kartą płatniczą zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Korzystajmy z uznanych portali płatniczych a przed potwierdzeniem przelewu upewnijmy się czy ten sam numer rachunku widnieje na zamówieniu.
  • Pamiętajmy by nie zapisywać haseł i nie zapamiętywać ich w przeglądarkach internetowych. Istnieje ryzyko że hasła zostaną bez naszej wiedzy odczytane,
  • Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze, Niektóre serwisy ogłoszeniowe nie weryfikują bowiem danych sprzedającego, jego historii i wiarygodności. Rozważmy zakupy w swojej okolicy, gdzie możemy spotkać się ze sprzedawcą osobiście i obejrzeć przedmiot.

Przestrzegając tych kilku podstawowych zasad można ustrzec się przed przykrymi następstwami nieuczciwej aktywności oszustów. Lepiej stracić trzy niepewne okazje, niż raz dać się oszukać.

źródło: KPP Legionowo