zamknij

Urząd Miasta Legionowo nie ponosi żadnej odpowiedzialności za prawidłowość przetłumaczonych w witrynie danych i informacji. W szczególności, nie gwarantuje kompletności tłumaczenia oraz związanych z tym tłumaczeniem - aktualności prezentowanej informacji lub jej przydatności dla określonych celów. Tłumaczenie nie może być porównywane do tłumaczenia ludzkiego, jednakże - może być pomocne w ocenie przydatności treści.

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Na zdjęciu kobieta na rowerze

Wakacje na rowerze – rozważnie i bezpiecznie

Data dodania: 22 lipca 2021

Wakacyjny czas sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu. Coraz więcej osób spędza swój wolny czas również na rowerach. Jako użytkownicy jednośladów musimy jednak pamiętać o naszych obowiązkach i znać kilka zasad na prawidłowe korzystanie z dróg i ścieżek rowerowych. Zapoznajcie się z naszymi radami i ruszajcie na bezpieczne, rowerowe wycieczki.

Cofnij

Niechronionych uczestników ruchu drogowego, jakimi są m. in. rowerzyści, nie pilnują żadne systemy bezpieczeństwa ani dodatkowa karoseria. Dlatego są szczególnie narażeni na konsekwencje potrąceń. W trakcie pierwszej połowy tego roku odnotowaliśmy 30 wypadków z udziałem rowerzystów, gdzie zmarły 3 osoby, a rannych zostało 27 osób. Głównymi przyczynami tych zdarzeń ze strony rowerzystów jest nieustąpienie pierwszeństwa kierującym samochodami oraz niewłaściwe sygnalizowanie zamiaru skrętu lub brak takiego sygnału.

Jako rowerzyści zachowajmy czujność i uwagę, zwłaszcza na przejściach dla pieszych czy przejazdach rowerowych - to tam dochodzi najczęściej do zdarzeń drogowych. Także w ruchu ulicznym, czy na skrzyżowaniach. Bez należytej uwagi, gdy upały potęgują rozkojarzenie, nietrudno o wypadek.

Dlatego jako rowerzyści zawsze pamiętajmy o kilku zasadach zwiększających nasze bezpieczeństwo:

  • włączając się do ruchu zachowajmy ostrożność oraz ustąpmy pierwszeństwa innemu uczestnikowi ruchu lub innemu pojazdowi;
  • korzystajmy z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się poruszają. W przypadku braku drogi rowerowej można poruszać się poboczem lub jezdnią;
  • korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez rowerzystę jest dozwolone wyjątkowo, gdy:
    • opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
    • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 60 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brak jest wydzielonej drogi dla rowerów;
    • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (silny wiatr, ulewa, gęsta mgła);
  • korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jesteśmy zobowiązani jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Dodatkowo, rower powinien posiadać odpowiednie wyposażenie i być sprawny technicznie. Bardzo istotne jest oświetlenie. Polskie prawo reguluje to jasno. Jeżdżąc w dzień, należy posiadać tylne oświetlenie odblaskowe w kolorze czerwonym. W trakcie jazdy po zmroku dochodzi jeszcze przednie oświetlenie białe lub żółte oraz tylne czerwone. Sam rower powinien być przygotowany do jazdy, a najważniejsze jest sprawdzenie hamulców. Musi mieć też na wyposażeniu dzwonek.

Rowerzysta dodatkowo powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo poprzez używanie za każdym razem kasku ochronnego. Nie jest to, co prawda, obowiązkowe, jednak dobrze, aby rowerzyści zdali sobie sprawę, że nawet pozornie niegroźna wywrotka na rowerze i brak kasku, może spowodować spory uszczerbek na zdrowiu.

Przypominamy — kierującego rowerem obowiązują takie same przepisy ruchu jak wszystkich innych kierujących pojazdami.

źródło: Komenda Główna Policji