zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Kilka osób pakuje się do plecaka podróżnego w barwach wojskowych.

Wakacje z WOT

Data dodania: 30 kwietnia 2021

Wojska Obrony Terytorialnej to rodzaj sił zbrojnych, w którym pełniona jest nowa forma służby – terytorialna służba wojskowa (służba ochotnicza). Cieszy się ona wciąż niesłabnącym zainteresowaniem ponieważ umożliwia połączenie życia prywatnego, pracy zawodowej czy nauki z służbą na rzecz państwa, a przede wszystkim swojej lokalnej społeczności.

Cofnij

Jak sama nazwa wskazuje, terytorialna służba wojskowa pełniona jest w swoim rejonie zamieszkania, na terytorium, które dobrze każdy zna, a batalion w którym żołnierz się szkoli jest niewiele oddalony od jego domu rodzinnego. Ochotnicy z powiatu pułtuskiego szkolą się w batalionie w Komorowie.

Żołnierze WOT to przede wszystkim ludzie młodzi, (co trzeci żołnierz formacji ma mniej niż 25 lat) dlatego 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej, by umożliwić służbę pełnoletnim uczniom szkół ponadpodstawowych, ich nauczycielom oraz studentom, już po raz trzeci realizuje projekt „Wakacje w WOT”, który ruszy 25 czerwca. To propozycja spędzenia 16 dni wakacji w oryginalny, a przede wszystkim odpowiedzialny sposób, zdobycia nowych kompetencji oraz znajomości.

Skorzystanie z takiego rozwiązania pozwala bezkolizyjnie odbyć przeszkolenie wojskowe, bez potrzeby rezygnacji z nauki. Dopasowanie terminu szkoleń do przerw w nauce nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w WOT. Szesnastodniowe szkolenie podstawowe ochotnicy odbędą podczas wakacji, jego zwieńczeniem będzie uroczysta przysięga wojskowa.


Terminy „Wakacji z WOT”:

  • 25 czerwca-10 lipca,
  • 20 sierpnia-4 września.

Dla kogo WOT
O przyjęcie w szeregi WOT mogą ubiegać się rezerwiści oraz osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej.  Zarówno mężczyźni jak i kobiety, w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-55 lat (w przypadku szeregowych), mogą zostać Terytorialsami.

Podstawowe wymagania to, m.in.: obywatelstwo polskie, zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia czynnej służby wojskowej, pełnoletniość, niekaralność, niepełnienie innego rodzaju służby wojskowej oraz nie posiadanie przydziału kryzysowego.

System szkolenia
Proces szkolenia Terytorialsa rozpoczyna się od 16-dniowego szkolenia podstawowego, które jest przeznaczone dla osób nie mających wcześniej do czynienia z wojskiem. Dla żołnierzy rezerwy przeznaczone jest szkolenie wyrównawcze, trwające 8 dni. Oba szkolenia otwierają 3-letni cykl. W pierwszym roku odbywają się szkolenia indywidualne o charakterze ogólnowojskowym. W drugim roku szkolenia specjalistyczne w zakresie konkretnej funkcji w pododdziale np. saper, medyk itp. Trzeci rok, to szkolenia zgrywające pododdziały.

Droga do WOT
Ochotnicy z powiatu pułtuskiego, którzy są zainteresowani służbą w szeregach 5 MBOT, pierwsze kroki powinni kierować do Wojskowych Komend Uzupełnień w Wyszkowie. Wniosek o powołanie do służby, można również złożyć przez Internet poprzez platformę ePUAP. Inną opcją jest skorzystanie z pomocy rekrutera (kpr. Mariusz Kubeł, tel. +48 505 304 430, mariusz.kubel@wot.ron.mil.pl). Nowym rozwiązaniem wprowadzonym w 5 Mazowieckiej Brygadzie OT jest możliwość kontaktu z rekruterem poprzez zeskanowanie poniższego kodu QR. Zeskanowanie kodu przekieruje kandydata do formularza, po wypełnieniu którego skontaktuje się z nim rekruter, zapozna z warunkami służby, odpowie na pytania i pomoże w procesie rekrutacyjnym.

źródło: Rzecznik Prasowy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej