
Zadbaj o serce. Z ChUK-iem
Czynniki ryzyka?
Niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, ale i zanieczyszczenie powietrza. Skutkami niewłaściwego stylu życia są: podwyższone ciśnienie krwi, podwyższone stężenie glukozy we krwi, podwyższone stężenie lipidów we krwi oraz nadwaga lub otyłość. Owe „pośrednie czynniki ryzyka” wskazują na zwiększone prawdopodobieństwo zawału serca, udaru, niewydolności serca i innych schorzeń.
W naszym województwie liczba pacjentów leczących nadciśnienie systematycznie wzrasta. W 2022 roku było ich 772 tys., w 2023 roku 850 tys., a roku ubiegłym już 893 tys. – tłumaczy Kalinowski. Szacuje się, że z problemem wysokiego ciśnienia boryka się ok. 10 mln Polaków.
Jak zapobiegać? Wykazano, że zaprzestanie palenia tytoniu, ograniczenie spożycia soli, konsumpcja większej ilości owoców i warzyw, regularna aktywność fizyczna i unikanie spożycia alkoholu zmniejszają ryzyko chorób układu krążenia.
Dla zapobiegania przedwczesnym zgonom ważna jest też identyfikacja osób o najwyższym ryzyku i zapewnienie im odpowiedniego leczenia.
ChUK jest dla Ciebie, jeśli spełniasz wszystkie te warunki:
- masz od 35 do 65 lat
- nie masz cukrzycy, przewlekłej choroby nerek, rodzinnej hipercholesterolemii ani niektórych chorób układu krążenia (jeśli na nie chorujesz, dowiesz się od lekarza, czy możesz wziąć udział w programie)
- nie korzystałeś/korzystałaś z badań w ramach tego programu w ciągu ostatnich 5 lat.
Program jest realizowany przez lekarza lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Wszystkie poradnie POZ mają obowiązek realizacji programu. Na Mazowszu jest ich 672.
Źródło: https://pacjent.gov.pl [https://pacjent.gov.pl/programy-profilaktyczne/program-profilaktyki-chorob-ukladu-krazenia-chuk]