zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Doktor

Zapraszamy na bezpłatne badania

Data dodania: 6 grudnia 2022
Projekt zakłada edukację i diagnostykę dla określonej grupy mieszkańców z woj. Mazowieckiego. Głównie jest adresowany do kobiet w wieku 65 i więcej, które nie miały wykonywanego badania w kierunku osteoporozy w ciągu ostatnich 2 lat oraz nie uczestniczyły w tym czasie w podobnych działaniach edukacyjnych.
Cofnij

Mobilne Centrum Diagnostyki Osteoporozy Sp. z o. o zapraszamy mieszkańców woj. mazowieckiego do udziału w projekcie finansowanym ze środków woj. mazowieckiego pt. "Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy wśród mieszkańców województwa mazowieckiego".

Projekt zakłada edukację i diagnostykę dla określonej grupy mieszkańców z woj. mazowieckiego. Głównie jest adresowany do kobiet w wieku 65 i więcej, które nie miały wykonywanego badania w kierunku osteoporozy w ciągu ostatnich 2 lat oraz nie uczestniczyły w tym czasie w podobnych działaniach edukacyjnych.

Druga grupa odbiorów to kobiety w przedziale 40-64, u których występuje przynajmniej jeden czynnik ryzyka związany z osteoporozą: zaburzenia hormonalne (nadczynność przytarczyc, nadczynność kory nadnerczy, nadczynność tarczycy, akromegalia, cukrzyca typu 1, endometrioza, hiperprolaktynemia, hipogonadyzm (pierwotny i wtórny), wydzielanie peptydu podobnego do parathormonu (PTHrP) przez nowotwór, choroba Addisona), choroby układu pokarmowego (zaburzenia trawienia lub wchłaniania (głównie celiakia), stan po resekcji żołądka lub jelit, stan po operacjach bariatrycznych, choroby zapalne jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego), przewlekłe choroby wątroby z cholestazą (zwłaszcza pierwotna marskość żółciowa u kobiet lub bez, żywienie pozajelitowe); choroby nerek (nefropatie z ucieczką wapnia i fosforu, zespół nerczycowy, przewlekła choroba nerek, zwłaszcza w okresie leczenia nerkozastępczego), choroby reumatyczne (reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, łuszczycowe zapalenie stawów), choroby układu oddechowego (przewlekła obturacyjna choroba płuc, mukowiscydoza), choroby szpiku i krwi (szpiczak plazmocytowy, białaczka szpikowa, chłoniaki, hemofila, mastocytoza układowa, niedokrwistość sierpowatokrwinkowa, talasemie, sarkoidoza), hiperwitaminoza A, stan po przeszczepieniu narządu (nerki, płuc, serca, komórek krwiotwórczych, wątroby) – głównie wpływ leków, zażywane leki – GKS, hormony tarczycy w dużych dawkach, leki przeciwpadaczkowe (fenobarbital, fenytoina, karbamazepina), heparyna (zwłaszcza niefrakcjonowana), antagoniści witaminy K, cyklosporyna, leki immunosupresyjne w dużych dawkach i inne antymetabolity, żywice wiążące kwasy żółciowe (np. cholestyramina), analogi gonadoliberyny, pochodne tiazolidynodionu (pioglitazon), tamoksifen (u kobiet przed menopauzą), inhibitory aromatazy, inhibitory pompy protonowej, leki przeciwretrowirusowe, unieruchomienie, przebyte złamania, sarkopenia (zmniejszenie masy, siły i sprawności mięśni szkieletowych związane z procesem starzenia się lub współistniejącymi chorobami).

3 Trzecia grupa odbiorców to mężczyźni w wieku 75+, udział mężczyzn w programie jest możliwy tylko w przypadku objęcia działaniami całej populacji kobiet.

Informacji o zakwalifikowaniu się do projektu można przejść za pomocą ankiety jaka jest dostępna na stronie realizatora programu: mcdo.eu/mazovia Po wypełnieniu ankiety realizator skontaktuje się z daną osobą w celu ustalenia dalszego działania.

Pierwszym etapem jest edukacja z dietetykiem wraz z wypełnieniem testu wiedzy o osteoporozie. Kolejnym etapem są działania medyczne takie jak FRAX i badanie densytometryczne. Z działań tych można skorzystać w Legionowie przy Urzędzie Miasta, ul. marsz. J. Piłsudskiego 41 w dniach 15, 16 i 20 grudnia 2022 r. Po działaniach diagnostycznych będzie ustalenie terminu konsultacji z reumatologiem. Rejestracja 22 746 33 95 lub 883 066 355.

Wszystkie działania są bezpłatne, zapraszamy do udziału. Pełne informacje o projekcie są dostępne na stronie mazovia.pl.

Plakat promujący akcję - Zadbajmy wspólnie o zdrowie