zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Zbuduj PIK Prawiek

ZBUDUJ z PIK Prawiek OLGI TOKARCZUK

Data dodania: 17 września 2021

Prawiek to miejsce magiczne, gdzie świat realny styka się z metafizycznym. Nad ludzkim życiem czuwają tu anioły i Matka Boska. Powieść Olgi Tokarczuk ukazuje losy dwóch rodów, mieszkańców Prawieku i Jeszkotle oraz innych okolicznych bytów. Bogata symbolika poszerza znaczenie przedstawianych w książce „Prawiek i inne czasy” wydarzeń i nadaje im wymiar uniwersalny.

Cofnij

Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie (PIK) w niecodzienny sposób chciałaby uhonorować noblistkę Olgę Tokarczuk, prezentując w przestrzeni Legionowa, na skwerze ks. Popiełuszki, makietę tytułowego Prawieku, której sklepieniem będzie kopuła o wysokości 4,4 m i średnicy 3,2 m. Makieta Prawieku pozwoli w pierwszej warstwie poznać obraz polskiej wsi na przestrzeni półwiecza ‒ od czasów przed I wojną światową do lat 70. XX w., jednak sama powieść jest pełna głębszych odniesień mitologicznych i biblijnych. Odwzorowanie Prawieku stanowi odwołanie do dziedzictwa kulturowego poprzednich pokoleń, przepełnionego legendami, mitami i swoistym folklorem, umożliwia też zwrócenie uwagi na różne grupy społeczne, religijne i kulturowe, w tym mniejszościowe. 

Ważnym elementem projektu jest stworzenie podczas warsztatów ceramicznych budowli obecnych w Prawieku. Uczestnikami warsztatów będą niepełnosprawni uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie, wpierani przez uczniów Niepublicznego Liceum Językowego Academy of the Future. Licealiści jako wolontariusze będą pomagać uczniom niepełnosprawnym w działaniach twórczych podczas warsztatów. Wrażliwość osób niepełnosprawnych oraz pewna świeżość postrzegania, która zapewnia inną perspektywę, inną percepcję, z pewnością przełoży się na tworzoną instalację. W makiecie wykorzystane zostaną wytwory ceramiczne uczestników projektu, odwzorowujące topografię i obiekty Prawieku.

Zaangażowanie uczniów niepełnoprawnych do projektu podkreśla jego walor społeczny, integruje różne środowiska, włącza osoby z niepełnosprawnościami w twórcze działania. Dla osób niepełnosprawnych sztuka jest również formą terapii i rehabilitacji.

Miło nam poinformować, że Olga Tokarczuk jest zachwycona naszym projektem i kibicuje jego realizacji. Jednak nie damy rady bez Państwa zaangażowania. Powstanie kopuły z Prawiekiem nie będzie możliwe bez włączenia się w projekt lokalnych przedsiębiorców i mieszkańców. Liczymy na to, że wesprą Państwo to unikatowe w skali kraju przedsięwzięcie. 

Każdy może dołożyć swoją cegiełkę. Liczymy na Państwa darowizny na rzecz Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie na realizację projektu „Prawiek – mikrokosmos”.

Jeżeli chcą Państwo przyczynić się do urzeczywistnienia tego wyjątkowego artystycznego przedsięwzięcia, to prosimy o przekazanie darowizny z dopiskiem „Prawiek – darowizna” na rachunek bankowy PIK: ING BANK ŚLĄSKI 04 1050 1012 1000 0090 3031 9322.

Logotypy / imiona i nazwiska wszystkich darczyńców wyeksponujemy w przestrzeni miejskiej w centralnym miejscu Legionowa, zostaną też podane do wiadomości publicznej na stronie internetowej PIK i w mediach społecznościowych (jeśli ktoś z Państwa pragnie pozostać anonimowy, prosimy o taką informację)*.

Czy jesteście gotowi pomóc nam zebrać kwotę 20 000 zł na realizację tej wyjątkowej literacko-plastycznej wizji? Liczy się każda wpłata, za którą z góry dziękujemy. Sprawmy wspólnie, żeby w Legionowie stanęła instalacja artystyczna dedykowana Oldze Tokarczuk, która rozsławi stolicę powiatu legionowskiego na cała Polskę.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt: 798 502 135.

 *Prosimy o zapoznanie się z informacjami o ochronie danych osobowych w zakładce O NAS:

źródło: Powiatowa Instytucja Kultury