zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Logo Zus | Zakład Ubezpieczeń Społecznych

ZUS: 248 tys. ubezpieczonych cudzoziemców w woj. mazowieckim

Data dodania: 9 sierpnia 2022
Od początku 2022 roku systematycznie rośnie liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS. Na koniec czerwca było ich już ponad milion, w tym 248 tys. w województwie mazowieckim. Większość to obywatele Ukrainy, na koniec pierwszego półrocza w regionie było ich 151,7 tysięcy.
Cofnij

„Cudzoziemcy w województwie mazowieckim stanowią liczną grupę. Tych zgłoszonych do ubezpieczeń jest ponad 248 tysięcy, co stanowi blisko jedną czwartą wszystkich ubezpieczonych obcokrajowców w Polsce. Dla porównania na koniec marca liczba ta na Mazowszu przekroczyła 225 tys., a w całym kraju było to 932,1 tys.” – mówi Grzegorz Dyja z biura prasowego ZUS.

Zdecydowanie najczęściej są to imigranci zza wschodniej granicy. Wśród nich przeważają Ukraińcy, których jest aż 151,7 tys. (wobec 134,5 tys. na koniec marca br.) Drudzy w kolejności Białorusini to niecałe 28,8 tys. osób zgłoszonych do ubezpieczeń (wobec 25,8 tys. na koniec marca br.).

„Obcokrajowców przyciągają zapewne zarobki oferowane w tym regionie, które są uważane za jedne z wyższych w Polsce - szczególnie w stolicy - informuje Grzegorz Dyjak z biura prasowego ZUS.

Wszystkie mazowieckie oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odnotowały w ostatnim czasie wzrost liczby cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń. Dla przykładu w siedleckim, stosunkowo niedużym oddziale ZUS, jest ich już 11,6 tys. Z kolei na terenie działania płockiego oddziału ZUS jest już 14,5 tys. pracujących z obcym paszportem.

Największą liczbą obcokrajowców wciąż może pochwalić się aglomeracja warszawska obsługiwana przez trzy oddziały ZUS. W rejestrach jest tam aż 211,6 tys. Najmniej cudzoziemców w województwie jest natomiast na terenie radomskiego oddziału ZUS – niecałe 11,3 tys.

Liczba cudzoziemców pracujących legalnie i podlegających ubezpieczeniom społecznym w całym kraju przekroczyła już milion osób. 25,5 tysiąca z nich założyło w Polsce własną działalność gospodarczą, tym samym tworząc miejsce pracy dla siebie i innych. Do Polski do pracy przyjeżdżają osoby w sile wieku, czyli w przedziale od 25. roku życia do 49 lat, przy czym najwięcej osób z zagranicznym paszportem pracuje będąc w wieku 30-39 lat.