zamknij

Urząd Miasta Legionowo nie ponosi żadnej odpowiedzialności za prawidłowość przetłumaczonych w witrynie danych i informacji. W szczególności, nie gwarantuje kompletności tłumaczenia oraz związanych z tym tłumaczeniem - aktualności prezentowanej informacji lub jej przydatności dla określonych celów. Tłumaczenie nie może być porównywane do tłumaczenia ludzkiego, jednakże - może być pomocne w ocenie przydatności treści.

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
PL BIP

Nauka jest Przygodą!

Data dodania: 01 czerwca 2018
Nauka jest Przygodą!

W niedzielę (27 maja), z hukiem (dosłownie!) Przedszkole Miejskie nr 9 "Akademia Przygody" zorganizowało Przedszkolny Festiwal Nauki „Nauka jest Przygodą!”, na który zaprosiło już po raz ósmy mieszkańców Legionowa.

Przygotowania do festiwalu rozpoczęły się już w piątek była wieka wyprowadzka: niemal wszystkie stoliki i krzesła „wyjechały" specjalnym transportem do Areny Legionowo. Pojechały też pudła z akcesoriami do pokazów i eksperymentów, oraz mini kino.

Wszystko zapakowane do wielkiej ciężarówki wyjechało z przedszkola, które na dwa dni trochę opustoszało.

W niedzielę od rana przed Areną Legionowo zaczęło się wielkie rozstawianie namiotów, urządzanie stoisk dla zaproszonych animatorów – ogólnie: wiele pracy do wykonania „na czas”.

Poszło sprawnie i o 11:00 wszyscy byli gotowi na pierwszych gości. Z początku nieśmiało pojawiali się pierwsi ciekawscy, ale po pół godzinie wszystkie stoiska były oblężone!

I tak do 14:30:

Wybuchały wulkany, same pompowały się balony, w probówkach pojawiała się tęcza,

działały skomplikowane roboty z klocków LEGO WeDo i LEGO Mindstorms ,

Można było poznać techniki daktyloskopowe, sposób działania wideo-rejestratora, „dosiąść” policyjnego motoru czy skutera wodnego ratowników WOPR; nauczyć się i praktycznie przećwiczyć techniki resuscytacji, zdobyć ekspercką wiedzę na temat bezpieczeństwa nad wodą.

Festiwalowi goście mogli samodzielnie zbudować kalejdoskop pod okiem przedszkolnych „speców” od optyki, wykonać własnego „gniotka” z produktów dostępnych w każdym domu, poeksperymentować z cieczą nienewtonowską, praktycznie odkryć zasady fizyki i chemiczne zagadki, wyhodować własnego dinozaura, nawet kilka!, a także nauczyć się programować za pomocą klocków Scottie Go! i tabletu.

Przeżyć chemiczną podróż dookoła świata ze studentami, spotkać gadatliwego misia - żelka, dowiedzieć się dlaczego proszki do prania w reklamach zawsze działają, jakie tajemnice kryje pustynia i wypowiedzieć życzenia do najprawdziwszego dżina! Obejrzeć fascynujące reakcje fotobłysku i samozapłonu. Poznać tajemnice Kosmosu na stoisku Miejskiej Biblioteki Publicznej. Sprawdzić „na wesoło” swoje umiejętności językowe, poznać tajniki wewnętrznej budowy ludzkiego ciała.

A dla relaksu i wytchnienia – w przedszkolnym MINI KINIE można było obejrzeć filmiki nakręcone przez przedszkolaki wraz z rodzicami w konkursie „Eksperyment w obiektywie” . Dzieciaki z „Dziewiątki” eksperymentują i badają nie tylko w przedszkolu. Dom, a szczególnie kuchnia, to wspaniałe miejsce na zabawy dla ciekawskich i dociekliwych… A że mama nie zawsze jest zadowolona? Można zaprosić ją do wspólnej zabawy. Jak to zrobić – gotowy poradnik w naszym kinie.

W tym roku byli z nami GOŚCIE SPECJALNI:

 • CENTRUM SZKOLENIA POLICJI w Legionowie

 • Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

 • Muzeum Niepodległości w Warszawie

 • Chemiczne Koło Naukowe FLOGISTON z POLITECHNIKI WARSZAWSKIEJ

interaktywne stoiska mieli:

 • Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie

 • Muzeum Historyczne w Legionowie

 • Akademia Dzieciaków Legionowo

 • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 Legionowie

 • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2

 • Szkoła Podstawowa nr 7 w Legionowie

Kluby Młodych Odkrywców:

 • Centrum Edukacji Domowej Stasi Las – KMO „Planeta”

 • Przedszkole Samorządowe w Łajskach – KMO „Kometa”

 • Przedszkole Miejskie nr 9 AKADEMIA PRZYGODY:

KMO „Akademia Przygody”

KMO „ Tropiciele”

KMO „Poszukiwacze Przygód”

KMO „Mali Odkrywcy”

KMO Poszukiwacze”


A na koniec – wielkie pakowanie i przewożenie sprzętu do przedszkola. Trzeba ustawić na miejsce wszystkie sprzęty, stoliki i krzesła – w poniedziałek przecież dzieci przyjdą rano do swoich sal.

To wydarzenie nie udałoby się, gdyby nie wspaniali rodzice przedszkolaków!

Festiwal Nauki organizowany przez Przedszkole Miejskie nr 9 AKADEMIA PRZYGODY jest podsumowaniem całorocznej pracy nauczycieli i „naukowych” przygód przedszkolaków. W „Dziewiątce” pracujemy aktywnymi metodami, pozwalamy dzieciom samodzielnie doświadczać świata: badać, eksperymentować, działać, zadawać pytania i szukać odpowiedzi. Działamy w ramach programu Klubów Młodego Odkrywcy realizowanego przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Raz w roku zapraszamy instytucje, które współdziałają z przedszkolem na Festiwal. Cieszymy się wspólnym eksperymentowaniem, a jednocześnie pokazujemy odwiedzającym jak w fascynujący sposób oswajać dzieci z ciekawymi i trudnymi zagadnieniami.

Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli i bawili się z nami w niedzielę, ale szczególnie tym, którzy pomogli zorganizować Festiwal ( wielu z nich – po raz kolejny!) i udzielili nam ogromnego logistycznego wsparcia - Rodzicom naszych przedszkolaków.

/PM Nr 9/

Festiwal ma corocznie patronat Prezydenta Miasta Legionowo oraz Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

 

 

Urząd Miasta Legionowo

ul. marsz. Józefa Piłsudskiego 41,
05-120 Legionowo

GODZINY OTWARCIA:
pon 08:00-18:00
wt-pt 08:00-16:00

NUMER KONTA:
Santander Bank Polska SA
96 1090 1841 0000 0001 4147 9243

ADRES E-MAILOWY:
kancelaria@um.Legionowo.pl

SEKRETARIAT:
tel.: +48 22 774 20 31, +48 22 766 40 00
fax: (22) 774 02 32
telefon dla niepełnosprawnych:
+48 22 766 40 03

ADRES SKRZYNKI PODAWCZEJ NA EPUAP:
/UMLegionowo/skrytka

KZB LegionowoPECPWK LegionowoStraż Miejska w LegionowieMiejska Biblioteka Publiczna w LegionowieMiejski Ośrodek Kultury w LegionowieMuzeum Historyczne w LegionowieOśrodek Pomocy Społecznej w LegionowieStarostwo Powiatowe w LegionowiePowiatowe Centrum Integracji SpołecznejPowiatowy Urząd Pracy w LegionowiePowiatowa Izba Gospodarcza w LegionowieCentrum Szkolenia PolicjiKomenda Powiatowa w LegionowiePunkt Informacji Europejskiej Europe Direct – WarszawaSystem Gospodarki Odpadami w Legionowie