zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Miejsce w którym znadjuje się skwer

Konsultacje nazwy dla skweru

Data dodania: 15 lipca 2019

Na podstawie zarządzenia Nr 233/2019 Prezydenta Miasta Legionowo z dnia 11 lipca 2019 r. w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych w Gminie Miejskiej Legionowo dot. nadania nazwy skwerowi w Legionowie. Informujemy o możliwości oddania swojego głosu poprzez formularz konsultacyjny od 15 do 31 lipca br. włącznie.

Cofnij

Formularz konsultacyjny znajduje się na stronie:

https://legionowo.pl/pl/konsultacje-nazwy-dla-skweru


Zarządzenie Prezydenta Miasta dostępne jest w BIP na stronie:

https://www.bip.legionowo.pl/m,31821,zarzadzenie-nr-2332019-z-dnia-11-lipca-2019-r.html


Ppłk Roman Kłoczkowski (1894 – 1952)

Roman Kłoczkowski urodził się 29 listopada 1894 roku w mieście Szusza, w dalekiej Górnej Armenii w górach Kaukazu. W 1918 r. po zakończeniu działań wojennych przedostał się do niepodległej Polski. Kpt. Kłoczkowski był czynnym pilotem balonowym, instruktorem i zawodnikiem krajowych zawodów balonowych W 1935 roku zamieszkał wraz ze swą żoną w Legionowie przy ul. Słonecznej 7. W czasie II wojny światowej czynnie uczestniczył w działaniach wojennych na terenie Mazowsza. Był jednym z pierwszych żołnierzy tworzących podziemie zbrojne w okolicach Legionowa pod kryptonimem Polskiego związku Powstańczego, która później weszła w skład Związku Walki Zbrojnej, a po utworzeniu Armii Krajowej stała się jej częścią. W 1942 roku mjr. Kłoczowski pod pseudonimem „Grosz”, został dowódcą I Rejonu „Marianowo-Brzozów” VII Obwodu „Obroża” Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej. Po upadku Powstania Warszawskiego awansowano go już jako ppłk. na dowódcę VII Rejonu AK. Funkcje tę sprawował do stycznia 1945 roku gdy rozwiązano Armię Krajową. Po wojnie, powrócił do Legionowa ale w związku z tym że groziło mu aresztowanie przez NKWD jako byłego żołnierza AK opuścił Legionowo i wyjechał do Wrocławia. Zmarł nagle w dniu 24 grudnia 1952 roku.

Za swoją postawę i walkę ppłk Roman Kłoczkowski został odznaczony przez Rząd Polski w Londynie Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.