Data wydarzenia: 27 - 28 września 2008
Patronat - Prezes Polskiej Akademii Nauk, Marszałek Województwa Mazowieckiego
Starostwo Powiatowe w Legionowie
Urząd Gminy Jabłonna, Gminne Centrum Kultury w Jabłonnie
Urząd Miasta Legionowo
27 września
Inauguracja, powitanie gości – 27 IX g. 10
Wykłady i warsztaty
1.„Transformacja ekonomiczna – biologiczny zysk mężczyzn” – H. Kołodziej, 27 IX g. 10-14
Sala Mauretańska, Zakład Antropologii PAN z Wrocławia
2.„Czy warto być optymistą” – M. Łopuszańska, 27 IX, g. 10-14
Sala Mauretańska, Zakład Antropologii PAN z Wrocławia
3.„Metody odpylania gazów, koncepcja domu pasywnego, wizualizacja procesu absorpcji CO2”, 27 IX, g. 10-17
Dziedziniec – pałac – gazon, Wydział Inżynierii Chemicznej i Procesowej PW
4.Technika membranowa, 27 IX, g. 10-17
Dziedziniec – pałac – gazon, Wydział Inżynierii Chemicznej i Procesowej PW
5.„Od konsumenta do producenta, czyli jakie możliwości dają nam media cyfrowe” – M. Filiciak, 27 IX, g. 11
Oranżeria, Instytut Komunikowania i Kulturoznawstwa, SWPS w Warszawie,
6.„Jak dominować. Ćwiczenia praktyczne w teatrze mowy.” – J. Wasilewski, 27 IX, g. 12
Oranżeria, Instytut Komunikowania i Kulturoznawstwa, SWPS w Warszawie,
7.Antarktyka – Tomasz Janecki, 27 IX g. 10-17
Sala Mauretańska, Zakład Biologii Antarktyki, PAN
8.„Tytuły śmieszne i straszne. Świat z Pierwszych stron prasy codziennej” – M. Płachecki, 27 IX, g. 13
Oranżeria, Instytut Komunikowania i Kulturoznawstwa, SWPS w Warszawie,
9.„Rok 2008 – międzynarodowy rok ziemniaka”, „Co można zrobić z ziemniaka”, 27 IX, g. 10-17
Sala Pompejańska, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin
10.„Znaczenie ziemniaka w gospodarce światowej”, 27 IX, g. 11.15
Sala Pompejańska, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin
11.„Kiedy w Polsce żyły słonie – wielkie ssaki epoki lodowcowej – E. Nosowska 27 IX, g. 11, 13, 15.30
Salonik Polski i Chiński, Muzeum Ziemi PAN
12.Podwójnie dyskretny charakter ruchu oka” - J. Ober, 27 IX, g. 10-16
Sala Kominkowa, Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN
13.Barwy morza – M. Łotocka, 27 IX, g. 12.30
Sala Kominkowa, Instytut Oceanologii PAN w Sopocie
14.„Oceania”- morska platforma badawcza – .J. Wyrwiński, M. Wichorowski, 27 IX g.12
Sala Kominkowa, Instytut Oceanologii PAN w Sopocie
15.Rośliny i zwierzęta morskie a zdrowie człowieka – K. Pazdro, 27 IX, g.13 P
Sala Kominkowa, Instytut Oceanologii PAN w Sopocie
16.Co w morzu kwitnie? – M. Łotocka, A. Kosakowska, 27 IX, g. 10-17
Sala Kominkowa, Instytut Oceanologii PAN w Sopocie
17.Kryminalistyczne badanie DNA – fakty i mity”, 27 IX, g. 12
Sala hotelowa, Centrum Szkolenia Policji
18.„Człowiek w erze nowej cywilizacji – procesy poznawcze – emocje”, 27 IX, g. 11
Sala hotelowa, Centrum Szkolenia Policji
19.„O nierozpoznanym dziele Szymona Bogumiła Zuga” – Piotr Ługowski, 27 IX, g. 13
Sala Balowa, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Warszawie
Pokazy, prezentacje
20.„Aerodynamika samochodów – superoszczędne pojazdy”, 28 IX, g. 10-17
Dziedziniec – pałac – gazon, Studenckie Koło Aerodynamiki Pojazdów (SKAP)
21.Naukowe partnerstwo europejskie, 27 IX, g 10-17
Dziedziniec – pałac, Fundacja Europejskiej Współpracy Naukowej
22.„Świat mało znany”, 27 IX, g. 10-17
Dziedziniec – hotel, Instytut Studiów Regionalnych i Globalnych, UW
23.„Dwa oblicza ziemi” i „Jak żyć wybór należy do nas”, 27 IX, g. 10-17
Aleja – Łuk Triumfalny, Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Legionowie
24.Wycieczki do Instytutu Fizjologii i Żywienia Zwierząt, zwiedzanie pomieszczeń (świnie, owce, bydło, kurczęta i laboratoriów), 27 IX g. 11, 13
Instytut Fizjologii i Żywienia Zwierząt PAN
25.Testy funkcjonalne sprawności fizycznej, 27 IX, g. 10-17
Dziedziniec – hotel, Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
26.Kwiaty i owoce - Nowe odmiany i technologie uprawy pod osłonami warzyw, owoców i kwiatów, 27 IX, g. 10-17
Sala Pompejańska, Powiatowy Zespół Doradców Rolnych w Legionowie
27.Multimedialna kreacja artystyczna, 27 IX, g. 10-17
Oranżeria, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
28.Plener malarski, 27 IX, g. 10-17
Dziedziniec – oranżeria, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
29.Fotografia – M. Dąbrowski, 27 IX, g. 10-17
Dziedziniec – oranżeria, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
30.Grafika strukturalna – kolor w grafice – R. Kurzaj, 27 IX, g. 10-17
Dziedziniec – oranżeria, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
31.„Z wizytą u Michała Kleofasa Księcia Ogińskiego”, 27 IX, g. 10-17
Sala Balowa, AGARTIS
32.Mammografia – badanie, 27 IX, g. 10-17
Altana Chińska, Gmina Jabłonna
33.Badanie krwi i poziomu cukru, 27 IX, g. 12-16
Altana Chińska, Gmina Jabłonna
34.Ceramiczne puzzle, 27 IX, g. 10-17
Aleja – Łuk Triumfalny, Państwowe Muzeum Archeologiczne
35.Lasy na naszej planecie i leśna bioróżnorodność, drzewa i zwierzęta, 27 IX, g. 10-17
Aleja – Łuk Triumfalny, Nadleśnictwo Jabłonna, Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Warszawskie
36.Nisze ekologiczne w lesie, 27 IX, g. 10-17
Aleja – Łuk Triumfalny, Nadleśnictwo Jabłonna, Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Warszawskie
37.Zmiany spowodowane przez człowieka w ekosystemach leśnych, 27 IX, g. 10-17
Aleja – Łuk Triumfalny, Nadleśnictwo Jabłonna, Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Warszawskie
38.Drewno jako odnawialne źródło energii, 27 IX, g. 10-17
Aleja – Łuk Triumfalny, Nadleśnictwo Jabłonna, Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Warszawskie
39.Nieobliczalne możliwości energii elektrycznej, 27 IX, g. 10-14
Aleja – Łuk Triumfalny, Faza, Studenckie Koło Naukowe, Wydział Elektryczny PW
40.Zdobycze techniki wykorzystywane w pożarnictwie, 27 IX, g. 11-15
Dziedziniec – pałac, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie
41.Międzywydziałowe Studia Ochrony Środowiska – studia na 8 wydziałach, 27 IX, g. 10-17
Dziedziniec – pałac – gazon, Międzywydziałowe studia Ochrony Środowiska, UW
42.„Bajki Krasickiego”, 27 IX, g. 12.15
Pałac – mały taras, Teatr Atlantis
43.Ziemia – Matka Celtów – F. Marczewski, Ł. Polak, 27 IX, g. 12.00
Sala Balowa, Centrum Badań Cywilizacyjnych
44.Instrumenty bez tajemnic – 27 IX, 10-17
Pałac – mały taras, Niepubliczna Muzyczna Szkoła Podstawowa I i II-go stopnia z Legionowa
45.Specjalistyczne pojazdy ratowniczo-gaśnicze – 27 IX, 10-17
Dziedziniec – pałac – gazon, TECHNIKS/OB., MOTO-TRUCK
28 września
Wykłady i warsztaty
1.„Transformacja ekonomiczna – biologiczny zysk mężczyzn” – H. Kołodziej, 28 IX, g. 10-14
Sala Mauretańska, Zakład Antropologii PAN z Wrocławia
2.„Czy warto być optymistą” – M. Łopuszańska,28 IX, g. 10-14
Sala Mauretańska, Zakład Antropologii PAN z Wrocławia
3.„Aerodynamika samochodów – super oszczędne pojazdy”, 28 IX, g. 10-17
Dziedziniec – pałac – gazon, Studenckie Koło Aerodynamiki Pojazdów (SKAP)
4.„Sam badaj świat: Izolacja DNA z warzyw, Magia kolorów, Twój eksperyment”, 28 IX, g. 10-17
Aleja – Łuk Triumfalny, Fundacja Bioedukacji, Szkoła Festiwalu Nauki
5.„Zrozum język roślin: Fasolowy pasjans”, 28 IX, g. 10-17
Aleja – Łuk Triumfalny, Fundacja Bioedukacji, Szkoła Festiwalu Nauki
6.„Oczy niebieskie oczy brązowe”, 28 IX, g. 10-17
Aleja – Łuk Triumfalny, Fundacja Bioedukacji, Szkoła Festiwalu Nauki
7.„Metody odpylania gazów, koncepcja domu pasywnego, wizualizacja procesu absorpcji CO2”, 28 IX, g. 10-17
Dziedziniec – pałac – gazon, Wydział Inżynierii Chemicznej i Procesowej, PW
8.Technika membranowa, 28 IX, g. 10-17
Dziedziniec – pałac – gazon, Wydział Inżynierii Chemicznej i Procesowej, PW
9.„Od konsumenta do producenta, czyli jakie możliwości dają nam media cyfrowe” – M. Filiciak, 28 IX, g. 11
Mała sala – hotel, Instytut Komunikowania i Kulturoznawstwa, SWPS w Warszawie,
10.„Jak dominować. Ćwiczenia praktyczne w teatrze mowy.” – J. Wasilewski, 28 IX, g. 12
Mała sala – hotel, Instytut Komunikowania i Kulturoznawstwa, SWPS w Warszawie,
11.„Tytuły śmieszne i straszne. Świat z Pierwszych stron prasy codziennej” – M. Płachecki, 28 IX, g. 14
Mała sala – hotel, Instytut Komunikowania i Kulturoznawstwa, SWPS w Warszawie,
12.„Inteligencja emocjonalna” – M. Wojciechowski, 28 IX, g. 15
Salonik Polski i Chiński
13.„Rok 2008 – międzynarodowy rok ziemniaka”, „Co można zrobić z ziemniaka”, 27 IX, g. 10-17
Sala Pompejańska, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin
14.„Znaczenie ziemniaka w gospodarce światowej”, 28 IX, g. 11.15
Sala Pompejańska, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin
15.„Jak oddychamy – zabawa dla dzieci z modelem pracy płuc” – M. Guć 28 IX g. 10-16
Sala Kominkowa, Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN
16.Barwy morza – M. Łotocka, 28 IX, g.14
Sala Kominkowa, Instytut Oceanologii PAN w Sopocie
17.„Oceania” – morska platforma badawcza”, J. Wyrwiński, M. Wichorowski 28 IX g. 12
Sala Kominkowa, Instytut Oceanologii PAN w Sopocie
18.Rośliny i zwierzęta morskie a zdrowie człowieka – K. Pazdro, 28. 09, g.11, P
Sala Kominkowa, Instytut Oceanologii PAN w Sopocie
19.Co w morzu kwitnie? – M. Łotocka, A. Kosakowska, 28 IX, g. 10-15
Sala Kominkowa, Instytut Oceanologii PAN w Sopocie
Wykłady
20.„Smak życia” – J. Woy-Wojciechowski, 28 IX, g. 12
Sala Mauretańska
21.Układ Słoneczny – kosmiczne środowisko Ziemi – K. Ziółkowski, 28 IX g.11.30
Salonik Polski i Chiński, Centrum Badań Kosmicznych,
22.Oporność bakterii na antybiotyki – dlaczego są tak niebezpieczne? – W. Hryniewicz, 28 IX g. 14.45
Sala Balowa, Narodowy Instytut Leków,
23.Problematyka konserwatorska zabezpieczeń budowli inkaskich. – J. Martusewicz, 28 IX g. 10.45
Sala Duża – hotel, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki
24.Problematyka pamiątkowych ikon typu proskynetaria przywiezionych z Ziemi Świętej (XVI-XIXw). – T. Iwanova- Bozhikova, 28 IX, g. 11.30
Sala Duża – hotel, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki
25.Różnice w technikach tkactwa ludów górskich i ludów pustynnych w prekolumbijskim Peru – E. Soszko-Dziwisińska, 28 IX, g. 10.
Sala Duża – hotel, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki
26.Ostatnie odkrycia i prace konserwatorskie przy zabytkach w Libanie, Syrii i Libii. – K. Chmielewski, 28 IX g. 12.15
Sala Duża – hotel, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki
27.Tajemnice barw królowej Hatszepsut – I. Uchman-Laskowska, 28 IX g. 13
Sala Duża – hotel, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki
28.Prezentacja działań konserwatorsko-restauratorskich na terenie starożytnej Mariny w północnym Egipcie. – P. Zambrzycki, 28 IX g. 14
Sala Duża – hotel, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki
29.Tradycyjne japońskie metody konserwacji zwojów i ich wkład do zachodniej konserwacji dzieł sztuki. – W. Liszewska, 28 IX g. 14.45.
Sala Duża – hotel, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki
30.Profilaktyka dermatologiczna raka skóry – badanie, 28 IX, g. 10-17
Sala Mauretańska, Wydział VI Nauk Medycznych PAN
31.„Żywienie ludzi starszych” – W. Roszkowski, 28 IX, g. 14
Sala Mauretańska, Komitet Nauki o Żywieniu Człowieka, PAN
Pokazy, prezentacje
32.„Wojskowa Wytwórnia Balonów i Spadochronów w Legionowie” – prezentacja zeszytu historycznego 28 IX, g. 14
Sala Balowa, Muzeum Historyczne w Legionowie
33.Prezentacje Muzeum Historycznego w Legionowie, 28 IX, g. 10-16
Aleja – Łuk Triumfalny, Muzeum Historyczne w Legionowie
34.Naukowe partnerstwo europejskie, 28 IX, g 10-17
Dziedziniec – pałac, Fundacja Europejskiej Współpracy Naukowej
35.„Świat mało znany”, 28 IX g. 10-17
Dziedziniec – hotel, Instytut Studiów Regionalnych i Globalnych, UW
36.„Dwa oblicza ziemi” i „Jak żyć wybór należy do nas”, 28 IX, g. 10-17
Aleja – Łuk Triumfalny, Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Legionowie
37.Testy funkcjonalne sprawności fizycznej, 28 IX, g. 10-17
Dziedziniec – hotel, Akademia Wychowania Fizycznego
38.Kwiaty i owoce - Nowe odmiany i technologie uprawy pod osłonami warzyw, owoców i kwiatów, 28 IX g. 10-17
Sala Pompejańska, Powiatowy Zespół Doradców Rolnych w Legionowie
39.Multimedialna kreacja artystyczna, 28 IX, g. 10-17
Oranżeria, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
40.Plener malarski, 28 IX, g. 10-17
Dziedziniec – oranżeria, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
41.Fotografia – M. Dąbrowski, 28 IX, g. 10-17
Dziedziniec – oranżeria, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
42.Grafika strukturalna – kolor w grafice – R. Kurzaj, 28 IX, g. 10-17
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
43.Ceramiczne puzzle, 28 IX, g. 10-17
Aleja – Łuk Triumfalny, Państwowe Muzeum Archeologiczne
44.Lasy na naszej planecie i leśna bioróżnorodność, drzewa i zwierzęta, 28 IX, g. 10-17
Aleja – Łuk Triumfalny, Nadleśnictwo Jabłonna, Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Warszawskie
45.Nisze ekologiczne w lesie, 28 IX, g. 10-17
Aleja – Łuk Triumfalny, Nadleśnictwo Jabłonna, Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Warszawskie
46.Zmiany spowodowane przez człowieka w ekosystemach leśnych, 28 IX, g. 10-17
Aleja – Łuk Triumfalny, Nadleśnictwo Jabłonna, Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Warszawskie
47.Drewno jako odnawialne źródło energii, 28 IX g. 10-17
Aleja – Łuk Triumfalny, Nadleśnictwo Jabłonna, Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Warszawskie
48.Nieobliczalne możliwości energii elektrycznej, 28 IX, g. 10-14
Aleja – Łuk Triumfalny, Faza, Studenckie Koło Naukowe, Wydział Elektryczny PW
49.Zdobycze techniki wykorzystywane w pożarnictwie, 28 IX, g. 11-15
Dziedziniec – pałac, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie
50.Międzywydziałowe Studia Ochrony Środowiska – studia na 8 wydziałach, 28 IX, g. 10-17
Dziedziniec – pałac – gazon, Międzywydziałowe studia Ochrony Środowiska, UW
51.Płaskorzeźba antyczna – prace konserwatorskie, 28 IX, g. 10-17
Sala hotelowa, Akademia Sztuk Pięknych
52.„Konstytucja 3-Maja wg Jana Matejki”, 28 IX, g. 14.30
Dziedziniec – oficyna królewska, Teatr Atlantis
53.Instrumenty bez tajemnic – 28 IX, g.10-17
Pałac – mały taras, Niepubliczna Muzyczna Szkoła Podstawowa I i II-go stopnia z Legionowa
54.Specjalistyczne pojazdy ratowniczo-gaśnicze – 28 IX, g.10-17
Dziedziniec – pałac – gazon, TECHNIKS/OB., MOTO-TRUCK
Koncert i wystawa
55.„Pałacowe spotkania z muzyką”, muzyka celtycka, 28 IX g. 13 – Sala Balowa
56.Andrzej Węcławski, 28 IX g. 14 – Oranżeria