zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Przedszkole na osiedlu Sobieskiego w Legionowie - koncepcja 1

Wybór koncepcji nowego przedszkola dla Osiedla Sobieskiego, Przystanku i Ludwisina.

Data dodania: 12 listopada 2007
Cofnij
W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie ofertą edukacyjną gminy władze samorządowe Miasta Legionowo przygotowują szereg inwestycji, które zwiększą liczbę miejsc w żłobkach i przedszkolach. Jednym z najbardziej zaawansowanych projektów jest budowa przedszkola integracyjnego na osiedlu Sobieskiego, u zbiegu ulic Hetmańskiej i Mieszka I.

We wrześniu rozstrzygnięto już przetarg na wykonanie koncepcji budynku przedszkola. Wygrała pracownia projektowa Architriada, która zaproponowała wykonanie projektu za 189.100 złotych. Termin wykonania projektu budowlanego przewidziano na początek lutego przyszłego roku. Następnie po przeprowadzeniu procedury przetargowej wyłoniony zostanie wykonawca prac budowlanych. Rozpoczęcie budowy przewidywane jest na połowę 2008 roku. Przedszkole zostanie oddane do użytku przed kolejnym rokiem szkolnym (we wrześniu 2009 r.). Całkowita powierzchnia budynku to około 2000 metrów kwadratowych. Przewidywany koszt inwestycji: 6,5 miliona złotych.

Do przedszkola uczęszczać będzie 112 dzieci. Zajęcia będą się odbywały w sześciu salach. Pięć sal przewidziano dla grup integracyjnych - dwudziestoosobowych. Projekt przewiduje również wydzielone pomieszczenie do zajęć ruchowych, pracownie plastyczną i salę do zajęć dodatkowych. Zaplanowano także gabinety dla lekarza, psychologa, pedagoga, logopedy.

Prezydent Miasta Legionowo Roman Smogorzewski zaprasza Mieszkańców Legionowo na spotkanie konsultacyjne w sprawie wyboru koncepcji budynku Przedszkola Integracyjnego na Osiedlu Sobieskiego. Spotkanie odbędzie się w „Scena 210” (ul. Husarska 12), o godzinie 18.00, w poniedziałek 19 listopada 2007 roku.

Opisy i wizualizacje koncepcji budynków zaproponowanych przez zespół projektantów z pracowni projektowej Architriada.

Uwagi i opinie prosimy kierować na adres e-mail: miasto@legionowo.pl


Koncepcja nr 1






Wejście kuchenne od strony północno-wschodniej. Rozwiązanie takie pozwala na maksymalną ekspozycję słoneczną. Wszystkie sale dla dzieci oraz duże sale ogólne zwrócone są na południe. Przed głównym wejściem będzie stworzone zostanie zaciszne patio z pergolami obrośniętymi roślinnością.

Pomieszczenie gospodarcze, pomocnicze, żywienia i administracji zlokalizowane jest od strony północno-zachodniej i północno-wschodniej z osobnym wejściem od strony ulicy Hetmańskiej. Tam zlokalizowano miejsca postojowe dla pracowników administracji. Wejście główne, gdzie znajduje się furtka prowadzi z parkingu (działka nr 186).

Do każdej z sal dla dzieci wchodzi się poprzez szatnię, obok zlokalizowany jest zespół sanitarny, pomieszczenie na pomoce pedagogiczne i pomieszczenie porządkowe. Z każdej sali jest możliwość wyjścia na zewnątrz budynku. Zespól trzech sal ma własny hol.

Proponowana konstrukcja budynku: strop żelbetowy opiera się na ścianach murowanych i słupach żelbetowych, dach płaski w systemie odwróconym, ściany zewnętrzne murowane z gazobetonu lub pustaków ceramicznych, ocieplone warstwą wełny mineralnej i wykończone tynkiem mineralnym lub płytami. Sale dla dzieci od zewnątrz okładane panelami drewnianymi imitującymi budowle z dziecięcych tradycyjnych drewnianych klocków. Kolorystyka budynku w ciepłych odcieniach zieleni i naturalnego drewna. Stolarka okienna drewniana.



Koncepcja Nr 2





Usytuowanie oraz kształt budynku wynika z układu strony świata i przepisów dotyczących odległości od granicy działki. Budynek wypełnia całą północną część terenu inwestycyjnego, od południa pozostaje prostokątny plac, na którym zaplanowano urządzenia do zabaw dla dzieci. Parking przewidziano na całości działki nr 186.

Koncepcja zakłada wyraźny podział budynku na 3 odrębne części: zespół pomieszczeń dla dzieci, zespół pomieszczeń personelu oraz część kuchenną. Do każdej z części prowadzą osobne wejścia, wszystkie połączone są korytarzami.

Wejście główne przewidziano od strony południowej, które przez obszerny przedsionek prowadzi do głównego holu, wokół którego zlokalizowane zostały sale zajęć oraz duża sala zajęć ruchowych, oddzielona od holu przeszklona ścianą. Hol oraz sala zajęć ruchowych doświetlone będą dużymi świetlikami w kształcie stożków. Projekt przewiduje możliwość łączenia obu pomieszczeń, przy okazji uroczystości, zabaw, itp. Dodatkowo w holu proponuje się ogród zimowy, usytuowany centralnie pod świetlikiem.

Każda sala zajęć ma być wyposażona w mały przedsionek, schowek porządkowy, szatnie, sanitariaty oraz magazyn na pomoce. Do sali będzie można wejść przez szatnię lub bezpośrednio z przedsionka; można też wyjść z niej bezpośrednio na zewnątrz budynku. Właściwe doświetlenie sal mają zapewnić przeszklone na pełną wysokość fasady. Jako ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem architekci proponują naturalną zasłonę z zimozielonego bluszczu, pnącego się po ruszcie stalowym, pomiędzy filarami w górnej części fasady. Dodatkową osłoną mają być wewnętrzne rolety, automatycznie opuszczane.

W północno-wschodniej części budynku zlokalizowano zespół kuchenny i klatkę schodową – zejście do piwnicy, w której mieszczą się magazyny i ewentualnie wymiennikownia ciepła. Wejścia: dla personelu oraz kuchenne, służące również do dostawy towarów, usytuowane zostały blisko siebie, przy zatoce parkingowej od strony ul. Hetmańskiej.

Proponowana konstrukcja budynku to słupy żelbetowe, strop żelbetowy, dach płaski w systemie odwróconym, ściany osłonowe murowane z gazobetonu lub pustaków ceramicznych, ocieplone warstwą wełny mineralnej i wykończone tynkiem mineralnym lub płytami. Filary pomiędzy salami oraz fragmenty ścian zewnętrznych maja być obłożone drewnem eukaliptusowym. Konstrukcja dachu nad holem oraz nad salą zajęć ruchowych z drewna klejonego. Ściany sal zajęć projektanci proponują wykonać w systemie fasady aluminiowej – przeszklenie od podłogi do stropu.

Kolorystykę budynku przewidziano w ciepłych odcieniach zieleni, żółci, czerwieni w połączeniu naturalną barwą drewna. Stolarka okienna części administracyjnej i kuchennej aluminiowa w kolorze zielonym, w pomieszczeniach dla dzieci drewniana, fasady aluminiowe malowane w kolorze drewna.

Dach, który dla mieszkańców budynków sąsiadujących z przedszkolem stanowi czwartą elewację, zaprojektowany w systemie odwróconym, będzie wysypany żwirem oraz częściowo obsadzony trawą i niskimi roślinami. Wyjście na dach przewidziano przez klatkę schodową. Ponadto cały teren wokół działki z projektowanym budynkiem planuje się obsadzić drzewami i krzewami.


Koncepcja Nr 3





Parking zajmie w całości działkę nr 186. zarówno bryła, jak i lokalizacja na działce, dostosowane są do stron świata i przepisów dotyczących odległości od granic działki. Główne wejście prowadzi do obszernego holu z półkolistym atrium. W tym atrium proponuje się zachować istniejącą grupę drzew.

Budynek ma dwa skrzydła umieszczone prostopadle – w każdym znajdują się 3 sale zajęć dla dzieci, przedzielone zespołami sanitarnymi. Od korytarzy sale dzieli zespół szatni, magazynków i schowków porządkowych. Po drugiej stronie korytarza mieszczą się pokoje biurowe, magazyny, dodatkowe sale i sypialnia. Na skrzyżowaniu skrzydeł umieszczono sale zajęć ruchowych, doświetloną stożkowym świetlikiem w dachu. W północnym narożniku zlokalizowano zespół kuchenny i klatkę schodową – zejście do piwnicy, w której mieszczą się magazyny i ewentualnie wyminnikownia ciepła. Projektanci wskazują, że główną zaletą tej koncepcji jest czytelny, prosty i funkcjonalny układ pomieszczeń, zminimalizowanie komunikacji i możliwość zachowania istniejących drzew.
Proponowana konstrukcja budynku to słupy żelbetowe, strop żelbetowy, dach płaski w systemie odwróconym, ściany osłonowe murowane z gazobetonu lub pustaków ceramicznych, ocieplone warstwą wełny mineralnej. ściany sal zajęć maja być wykonane w systemie fasady aluminiowej – przeszklenie od podłogi do stropu, ze świetlikiem nad fragmentem sali. Jako ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem przewidziano wewnętrzne rolety, automatycznie opuszczane, w kolorach będących uzupełnieniem wystroju sal.
Elewacja ma być obłożona płytami aluminiowymi, blaszanymi lub ceramicznymi w jasnych kolorach lila i zielonym.
Dach, który dla mieszkańców budynków sąsiadujących z przedszkolem stanowi czwarta elewacje, zaprojektowany w systemie odwróconym, zostanie wysypany żwirem oraz częściowo obsadzony trawą i niskimi roślinami. Takie rozwiązanie ma zminimalizować negatywne efekty akustyczne, termiczne i wizualne dla mieszkańców, którzy do tej pory mieli widok z okien na teren zielony. Ponadto cały teren wokół działki z projektowanym budynkiem planuje się obsadzić drzewami i krzewami.
Budynek przedszkola uformowany w kształt litery „L”. Wejście główne proponowane jest od strony południowo-zachodniej. Wejście kuchenne od strony północno-wschodniej, od ulicy Hetmańskiej. Place zabaw ulokowane zostały od strony południowo-zachodniej budynku.Przedszkole na osiedlu Sobieskiego w Legionowie - koncepcja 2Budynek przedszkola zaprojektowano w kształcie trójkąta prostokątnego, zwróconego najdłuższym bokiem na południe. Zaletą takiego rozwiązania jest zwartość bryły, a tym samym minimalizacja strat ciepła.Przedszkole na osiedlu Sobieskiego w Legionowie - koncepcja 3Budynek przedszkola uformowany jest w kształt litery „L”, przy czym koniec każdego ramienia tworzy grono z zespołem trzech sal dla dzieci, z zapleczem. Wejście główne od strony południowej.