zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP

Prawie 1.000 głosów w sprawie targowiska.

Data dodania: 14 lipca 2011

Rekordowa liczba mieszkańców Legionowa wypowiedziała się w ankiecie dotyczącej przyszłości legionowskiego targowiska, zorganizowanej przez dwoje radnych - Agnieszkę Borkowską i Leszka Smuniewskiego.

Cofnij

Pomysł na przeprowadzenie ankiety.

Propozycja jednej z firm, dotycząca wydzierżawienia nowego terenu z przeznaczeniem na targowisko miejskie, wywołała bardzo dużo dyskusji zarówno wśród władz miasta jak i kupców, przede wszystkim jednak głęboko poruszyła samych mieszkańców Legionowa. O ewentualnej zmianie lokalizacji popularnego „bazarku” mówiły nie tylko lokalne tygodniki i telewizja, ale temat ten dominował także w rozmowach , towarzyskich, sąsiedzkich na osiedlach (w parkach i na ulicach), w sklepach i oczywiście na samym targowisku. Także legionowscy radni jedną z komisji poświęcili w całości temu zagadnieniu. W trakcie tego posiedzenia radni ustalili, że ewentualne decyzje o przeniesieniu targowiska zostaną podjęte dopiero po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami Legionowa, kupcami, administratorem terenu (KZB), władzami miasta i przedstawicielami rad okolicznych osiedli.
Nie czekając na ostateczne rozstrzygnięcia, przy współpracy z administracją osiedli Sobieskiego i Jagiellońska, wspólnie z radną Agnieszką Borkowską, postanowiliśmy zaprosić naszych wyborców do dyskusji na ten gorący temat, poprzez rozesłanie i przeprowadzenie omawianej ankiety.

Dobór respondentów.

Uznaliśmy, że na temat funkcjonowania targowiska, powinny w pierwszej kolejności wypowiedzieć się osoby, które mieszkają w jego bezpośrednim sąsiedztwie, czyli część os. Sobieskiego (ul. Sobieskiego, Rycerska, Husarska, Siwińskiego i Leśna) oraz część os. Jagiellońska (od ul. Królowej Jadwigi do ul. Sobieskiego). Z wielu powodów. Po pierwsze, to lokatorzy okolicznych bloków doświadczają najwięcej utrudnień pojawiających się w dni targowe. Po wtóre, to najczęściej mieszkańcy tych osiedli są klientami targowych kramów. Wydaje się więc oczywistym, że to właśnie ci ludzie najlepiej znają wszystkie plusy i minusy funkcjonowania targowiska, w związku z czym są najbardziej uprawnieni do zabrania głosu w tej sprawie. W sumie rozesłaliśmy ankiety do prawie 2,5 tysiąca mieszkań.
Zainteresowanie sondą przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Przez kilkanaście dni trwania akcji spłynęło do nas aż 986 wypełnionych ankiet. Oprócz zaskakująco wysokiej frekwencji, o niezwykłym zaangażowaniu naszych mieszkańców w sprawę targowiska świadczyć może fakt, że pomimo braku konieczności wpisywania swoich danych osobowych, większość ankietowanych nie chciała być anonimowa i podała swoje nazwiska. To tylko potwierdziło, jak ważne i potrzebne było stworzenie możliwości zabrania głosu w tej sprawie.

Wyniki ankiety.

Bardzo ciekawa okazała się już wstępna analiza wyników naszej sondy. Ogromna większość, bo prawie 87 % ankietowanych (856 głosów), zdecydowanie opowiedziała się za pozostawieniem targowiska w jego aktualnej lokalizacji. Pozostałe13 % (126 głosów) było za jego przeniesieniem lub całkowitą likwidacją. Dla 4 ankietowanych kwestia zmiany lokalizacji była obojętna.
Głównymi argumentami przytaczanymi przez respondentów a przemawiającymi za pozostawieniem „bazarku” w niezmienionej formule były m.in. niewielka odległość od domu, dostępna lokalizacja dla ludzi starszych i nie posiadających własnego środka transportu, duży wybór, szeroki asortyment, niskie ceny i możliwość ich negocjacji, wysoka jakość towarów (owoce i warzywa), duże zaufanie do sprzedających, czy w końcu możliwość spotkań znajomych oraz spędzenia wolnego czasu.
Osoby przeciwne pozostawieniu targowiska, swoje zdanie najczęściej argumentowały problemami z dojazdem do własnych bloków w dni targowe, zajętymi przez kupujących miejscami parkingowymi mieszkańców, wysokim hałasem i kurzem, dużym zaśmieceniem okolicznych terenów (zwłaszcza w wietrzne dni), wzrostem drobnej przestępczości, pogorszeniem bezpieczeństwa i komfortu życia.
Ponadto ankietowani bardzo chętnie dzielili się swoimi uwagami, sugestiami i pomysłami dotyczącymi funkcjonowania miejskiego targu i poprawy jakości odbywającego się na nim handlu. Co trzecia osoba dopuszcza możliwość ograniczenia asortymentu sprzedawanego obecnie, co czwarta widzi potrzebę dokonania drobnych usprawnień i zmian. Respondenci wyraźnie wskazali także na konieczność lepszej organizacji handlu i poprawę warunków higienicznych panujących na terenie handlowym, poprzez m.in.: ustawienie większej ilości toalet, częstsze kontrole Sanepidu oraz więcej patroli Straży Miejskiej, utwardzenie kolejnych nawierzchni, usprawnienie systemu sprzątania, likwidację nielegalnego handlu obcokrajowców, zwiększenie bezpieczeństwa, poprawę estetyki samego targowiska i obiektów handlowych, czy w końcu zwiększenie ilości miejsc parkingowych.

Przyszłość targowiska.

Materiał przez nas zebrany będzie bardzo przydatny podczas dalszej dyskusji o losach miejskiego targowiska. Jak wynika z przeprowadzonych badań, ogromna większość chce aby nadal funkcjonowało ono w obecnym miejscu, ale jednocześnie nie wyklucza zmian prowadzących do usprawnienia handlu, nawet gdyby wiązać się miały z pewnymi ograniczeniami.
Niezwykle cenne są także krytyczne uwagi naszych mieszkańców na temat działalności targowiska, zwłaszcza kierowane przez mieszkańców bloków znajdujących się w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Wskazują one na szereg problemów występujących w dni targowe, z którymi trzeba będzie się zmierzyć. Niewykluczone, że konieczne będą zmiany w regulaminie targowiska czy dokonanie korekt organizacji ruchu na pobliskich, osiedlowych uliczkach.


Leszek Smuniewski

radny Rady Miasta Legionowo
przewodniczący Komisji Rozwoju