zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP

Zwyciężył rozsądek

Data dodania: 8 sierpnia 2011

Na dzisiejszej sesji (8 sierpnia 2011 r.) Rada Miasta Legionowo podjęła uchwałę w sprawie odrzucenia wniosku Społecznej Inicjatywy Lokalnej z dnia 8 lipca 2011 r. o przeprowadzenie referendum w sprawie zbycia udziałów Gminy Miejskiej Legionowo w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej „Legionowo” Sp. z o. o. .
 

Cofnij

Decyzja taka (Uchwała Nr XI/129/2011) została podjęta po wysłuchaniu przez radnych opinii doraźnej komisji do sprawdzenia wniosku Społecznej Inicjatywy Lokalnej z dnia 8 lipca 2011 r. o przeprowadzenie referendum, która została powołana uchwałą Rady Miasta na sesji 27 lipca br. (Uchwała Nr X/128/2011). Zadaniem komisji było sprawdzenie, czy wniosek odpowiada przepisom ustawy o referendum lokalnym.
Komisja posiłkowała się opinią prawną Zespołu Radców Prawnych w Urzędzie Miasta, która stwierdza, że wnioskowane referendum dotyczy sprawy już rozstrzygniętej uprzednio uchwałą Rady Miasta Legionowo, a w takim przypadku przeprowadzenie referendum jest bezprzedmiotowe. Opinia prawna oparta została na rozstrzygnięciach nadzorczych wojewody łódzkiego (sygn. ON-I-0911/358/08 z 31.07.2008 r. i sygn. ON-I-0911/394/08 z 9.09.2008 r.) i orzeczeniach sądów administracyjnych, jakie zapadły w podobnych przypadkach (sygn. II SA/Łd 429/97 z 19.03.1997 r. i sygn. III SA/Łd 520/08 z 5.12.2008 r.). Ponadto pytania referendalne we wniosku sformułowane były wadliwie i wprowadzały mieszkańców w błąd, ponieważ nie zawierały informacji, że Rada Miasta wyraziła już zgodę na zbycie udziałów PEC w uchwale podjętej 23 marca 2011 r. (Uchwała Nr VI/59/2011).

Rada Miasta wyraziła w marcu Prezydentowi Miasta zgodę na zbycie 85% udziałów Gminy Miejskiej Legionowo w Spółce PEC „Legionowo” Sp. z o. o., ponieważ w najbliższych latach przed Spółką zachodzi konieczność realizacji inwestycji, które nie będą możliwe ze względu na niewystarczające środki własne Spółki. Najważniejszymi argumentami przemawiającymi za zmianą struktury własności Spółki są:

  • konieczność dostosowania Spółki do zmieniających się dynamicznie warunków na rynku odbiorców ciepła i przyjętej polityki energetycznej kraju,
  • przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom związanym ze zmniejszającym się zapotrzebowaniem na energię cieplną.

Ponadto, w związku z proefektywnościową polityką energetyczną Państwa wynikającą z wymogów unijnych, niezbędne będzie przeznaczenie środków finansowych na rozwój, modernizację i nowe inwestycje.
Celem PEC jest:
dopływ niezbędnego kapitału,
realizacja pakietu inwestycyjnego i z zakresu ochrony środowiska,
przekształcenie PEC „Legionowo” Sp. z o.o. w prężny, dynamicznie rozwijający się podmiot o wysokim poziomie technicznym i proekologicznym, zapewniający pełne bezpieczeństwo w zakresie energetyki cieplnej mieszkańcom Legionowa.

Organizacja referendum lokalnego to dla gminy koszt ok. 80 tys. zł.