zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP

Legionowianie skorzystają na wojskowych posiadłościach

Data dodania: 6 października 2011

6 października 2011 roku w Sali Konferencyjnej Urzędu Miasta Legionowo minister Marcin Idzik i Zastępca Prezydenta Miasta Legionowo Piotr Zadrożny parafowali list intencyjny, który rozpoczyna drogę do przekazania części gruntów i obiektów będących w posiadaniu Wojska Polskiego na potrzeby oświatowe, kulturalne i sportowe legionowian.

Cofnij

O tym, jak bardzo istotna to decyzja świadczy ogromna liczba znamienitych gości i dziennikarzy, którzy pojawili się punktualnie o 9 rano w legionowskim Ratuszu. Wśród nich byli tak przedstawiciele i pełnomocnicy rządu i prezydenta RP, jak i spora reprezentacja władz samorządowych i organizacji lokalnych.

I nic w tym dziwnego, skoro stawka jest bardzo wysoka. Chodzi bowiem o zagospodarowanie przez władze Legionowa części gruntów po Jednostce Wojskowej, która stacjonowała w atrakcyjnej, centralnej części miasta – w tym o przejęcie m.in. budynku Domu Kościuszkowca, gdzie znajduje się sala Tradycji 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej w Legionowie.

Jestem przekonany – mówił minister Marcin Idzik z Ministerstwa Obrony Narodowej – że tak liczna reprezentacja tak wielu lokalnych środowisk samorządowych i obywatelskich dowodzi, iż zamiar podzielenia się z Legionowem częścią obiektów, które do niedawna służyły polskiemu wojsku ma bardzo głęboki sens.

Istotnie, bez zaangażowania, dialogu i woli wypracowania wspólnej koncepcji tak różnorodnych grup interesów w Legionowie i powiecie być może tereny wojskowe w mieście długo czekałyby na ich częściowe „ucywilnienie” ku wspólnemu pożytkowi mieszkańców, podkreślił starosta legionowski Jan Grabiec. Nie do przecenienia jest również rola w procesie negocjacji, jaką odegrał poseł na Sejm RP Zenon Durka. Poseł z Legionowa wykazał się dużą rozwagą w pracach na koncepcją, która w takich okolicznościach musi pogodzić interesy państwa i potrzeby społeczności lokalnej.

Z pewnością ogromne znaczenie w zainicjowaniu rozmów zmierzających do przekazania terenów wojskowych na potrzeby miasta i mieszkańców ma osobista sympatia i duży sentyment do Legionowa prezydenta Bronisława Komorowskiego, o czym przypomniał reprezentujący jego kancelarię Michał Szweycer. On również był bardzo aktywny podczas negocjacji, które doprowadziły do podpisania listu intencyjnego.

Kto wie, czy tak sprawnym rozmowom i szybkim decyzjom nie sprzyjał duch Legionowa. Wszak to miasto ma znane, wspaniałe tradycje koegzystencji wojska i cywilów. Wygląda na to, że w tym mieście zawsze już będzie tak, że interesy wojska, mieszkańców i kraju, wreszcie ambicje władz centralnych i samorządowych z łatwością znajdą wspólny mianownik.