zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP

„Skuteczniej przeciwko przemocy w rodzinie”

Data dodania: 13 grudnia 2011

Co piąty Polak uważa przemoc w rodzinie (kłótnie, rękoczyny, wyzwiska) za normę, a co czwarty czuje się zwolniony z obowiązku reakcji na przemoc w rodzinie, bo „nie wiadomo po czyjej stronie leży racja”.

Cofnij

Wyniki badań dotyczących przemocy w rodzinie, przeprowadzone na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w listopadzie br. pokazują, że istnieje w dalszym ciągu duże przyzwolenie społeczne na stosowanie przemocy, a co za tym idzie – rolą nowoczesnych instytucji państwowych biorących udział w procesie przeciwdziałania występowania przemocy w rodzinie jest nie tylko penalizacja niepożądanych zachowań, ale także edukacja i wpływanie na świadomość obywateli w tym zakresie.


W celu zmiany świadomości społecznej wobec zjawiska przemocy, Gmina Legionowo prowadzi kampanie edukacyjne skierowane do społeczności lokalnej oraz szkolenia skierowane do specjalistów. W związku z wejściem w życie Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie procedury „Niebieskiej Karty” i związanymi z tym zmianami w dotychczasowym trybie stosowania procedur niebieskiej karty (m.in.: poszerzeniem katalogu podmiotów uprawnionych do podejmowania interwencji w przypadkach stosowania przemocy w rodzinie w oparciu o procedurę niebieskiej karty), w piątek, 9 grudnia 2011r., w sali widowiskowej legionowskiego Ratusza, odbyło się jedno z takich szkoleń, zatytułowane: "Procedura Niebieskiej Karty – jak realizować zadania w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie w kontekście nowej sytuacji prawnej". Poprowadził je Pan Robert Lemański - dyplomowany profilaktyk społeczny i trener z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie.


Spotkanie zorganizowano dla członków Zespołu Interdyscyplinarnego i Grupy Roboczej, w tym: pracowników socjalnych, Policji, Prokuratora, kuratorów, członków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, pracowników służby zdrowia oraz innych przedstawicieli służb społecznych zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie.
Najważniejszymi efektami szkolenia, prócz podniesienia poziomu wiedzy uczestników na temat procedur Niebieskich Kart i zmian w przepisach, było podkreślenie potrzeby edukowania społeczności lokalnej na temat przemocy i sposobów reagowania na to zjawisko. Przedstawiciele poszczególnych instytucji zgodzili się, iż rolą państwa nie jest tylko interweniowanie na zaistniałe sytuacje przemocowe, ale także wspieranie świadomości społecznej w zakresie praw i obowiązków osób, które doświadczają przemocy lub są jej świadkami.

Koordynatorem zadania jest Wydział Zdrowia Publicznego i Spraw Społecznych