zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP

Polska dla wszystkich, Legionowo dla wszystkich

Data dodania: 18 lipca 2012

Z inicjatywy Ministerstwa Spraw Zagranicznych, należący do prywatnego przedsiębiorcy mur w pobliżu stacji PKP Legionowo został dzisiaj (18.07) zamalowany. Znajdujące się na murze pozostałości graffiti, które pokazano w programie BBC „Stadiony nienawiści”, zamalowane zostały przez artystę – grafficiarza Dariusza Paczkowskiego. W akcji aktywny udział wzięli także lokalni sportowcy, Podsekretarz Stanu w MSZ, wiceminister Beata Stelmach oraz prezydent Legionowa Roman Smogorzewski.

Cofnij

Zamalowane po emisji programu graffiti z hasłem „White Power” oraz napisy "Witamy w piekle" wraz z symbolem krzyża celtyckiego zostały pokazane w programie BBC „Stadiony nienawiści”, przedstawiającym negatywny obraz Polski jako ksenofobicznego i rasistowskiego kraju. Dzisiejsza akcja, zorganizowana w ramach projektu "Polska dla wszystkich", miała pokazać, że najpopularniejsza z form wyrażania poglądów - malowanie na murach - może być także wykorzystana w pozytywny sposób.

- Nasz kraj pokazany został w bardzo złym świetle - powiedziała pani Minister - Symbol krzyża celtyckiego nie jest w Polsce zakazany, lecz kojarzony jest z ruchami neofaszystowskimi, a nie chcemy, aby Polska postrzegana była w ten sposób. Postanowiliśmy zatem zamalować symbol i zamienić go na hasło "Polska dla wszystkich". Mam nadzieję, że już bez udziału MSZ, polskie samorządy także wezmą farby w swoje ręce i zamienią negatywne hasła na swoich murach na pozytywne, choćby takie jak "Wykopmy rasizm ze stadionów".

Dariusz Paczkowski z Fundacji Klamra, we współpracy ze Stowarzyszeniem "Nigdy więcej" zmienił także napis "Witamy w piekle" na "Witamy serdecznie". Każdy z uczestniczących w tej spontanicznej akcji mógł odcisnąć swoją dłoń na murze lub wziąć udział w malowaniu graffiti.