zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP

Bogactwo rozwiązań - kapitałem firmy

Data dodania: 2 kwietnia 2013

Ogólnopolski projekt "Bogactwo rozwiązań - kapitałem firmy" realizowany jest od 1 listopada 2012 r. do 31 października 2013 r. w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet I Zatrudnienie i integracja społeczna, Działanie 1.5 Wspieranie rozwiązań na rzecz godzenia życia zawodowego i rodzinnego.

Cofnij

Idea projektu

Jedną z najczęściej spotykanych przeszkód w karierze zawodowej w Polsce jest wciąż macierzyństwo i konieczność opieki nad małym dzieckiem. Część pracodawców postrzega to w kategoriach dyskwalifikujących pracownika. Tymczasem istnieje wiele form zatrudnienia, które pozwalają efektywnie godzić role rodzica i pracownika. W dobie rozwiniętych technologii informacyjnych nie wszystkie stanowiska pracy wymagają obecności zatrudnionych w siedzibie firmy w sztywnie wyznaczonych godzinach.

Problemem, zatem wydaje się być niewystarczająca wiedza na temat uelastycznienia działalności przedsiębiorstwa tak, aby możliwe było pogodzenie kariery zawodowej z obowiązkami rodzica.

Z badań "Modelowe rozwiązania flexicurity" (2011) prowadzonych przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" wynika, że wśród 200 podmiotów gospodarczych jedynym stosowanym powszechnie rozwiązaniem mającym na uwadze elastyczność zatrudnienia są umowy na czas określony (76% firm).

Aż 24% pracodawców i ponad połowa (52%) przebadanych pracowników nie jest w stanie wymienić żadnego rozwiązania uelastyczniającego sposób pracy. Wynika z tego, że wiedza na temat elastycznych form zatrudnienia jest powierzchowna. Zarówno pracodawcy, jak i pracownicy nie są świadomi obustronnych korzyści płynących z zastosowania różnorodnych korzyści.

Sytuacja ta wpływa nie tylko na sprawność funkcjonowania przedsiębiorstwa, ale odbija się też negatywnie na pracownikach, np. przekłada się na bardzo konkretne dane demograficzne. Młode małżeństwa jako główną przyczynę tego wskazują trudność pogodzenia rodzicielstwa z pracą zawodową. Problem ten dotyczy przede wszystkim kobiet, które zwracają uwagę, że po urodzeniu dziecka skazane są na długotrwałą przerwę w wykonywaniu obowiązków zawodowych. To z kolei zmniejsza ich atrakcyjność na rynku pracy.

Celem projektu "Bogactwo rozwiązań - kapitałem firmy" jest ogólnopolska promocja idei równych szans kobiet i mężczyzn w dostępie do zatrudnienia i wskazanie wynikających z tego korzyści - zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Rezultatem kampanii ma być większa świadomości na temat prawnych uwarunkowań, które pozwalają na stosowanie rozwiązań pomagających godzić życie zawodowe i rodzinne.

Więcej informacji na stronie internetowej: www.bogactworozwiazan.pl