zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Na zdjęciu teren SUW PWK Legionowo

5 milionów litrów czystej wody w Legionowie

Data dodania: 13 października 2023

Pełne bezpieczeństwo dostaw wody to jeden z priorytetów działalności Przedsiębiorstwa Wodociągowo – Kanalizacyjnego „Legionowo” Sp. z o. o. Wodociągi legionowskie produkują dziennie około 7,20 tysięcy m3 wody, a jej jakość jest monitorowana. 16 studni głębinowych pobiera wodę z głębokości około 50 metrów.

Cofnij

Woda do mieszkańców trafia z trzech Stacji Uzdatniana Wody: „Jagiellońska”, „Piaski” oraz „Łajski”. Tam poddawana jest procesom napowietrzania, aby łatwiej można było wytrącić z niej nadmiar manganu oraz żelaza. Wszystko odbywa się w zbiornikach ze specjalnym złożem piaskowym. Po uzdatnieniu woda jest kierowana do zbiorników „wody czystej”, które są „tymczasowymi magazynami”. W Legionowie mamy zbiorniki żelbetowe. Zbiorniki te wyłożone są od wewnątrz specjalną powłoką mineralną. Powłoka ta posiada atest Państwowego Zakładu Higieny do kontaktu z wodą pitną. Rola tych zbiorników w systemie dostarczania wody jest niezwykle ważna – nieprzypadkowo nazywane one są zbiornikami „wody czystej”. Zbiorniki te stanowią dodatkowe zabezpieczenie dostaw wody dla mieszkańców na wypadek awarii.

W Legionowie mamy 10 zbiorników wody czystej, które gromadzą 5 milionów litrów czystej wody. Największe zbiorniki z wodą czystą znajdują się na SUW „Jagiellońska” – dwa o pojemności 1000 m3 oraz jeden 700 m3. Na Stacji Uzdatniania Wody „Łajski” znajdują się trzy zbiorniki po około 300 m3, zaś SUW „Piaski” wyposażony został w trzy zbiorniki po 100 m3 oraz czwarty zbiornik o objętości 300 m3. Woda z kranu w Legionowie jest dobra i warto ją pić.

Cały ten precyzyjny i zarazem bardzo higieniczny proces uzdatniania wody mijałby się z celem, gdybyśmy czystą wodę wlewali do zbiorników, które nie byłyby sterylne i czyste. Woda dostarczana dla Mieszkańców Legionowa byłaby tylko pozornie „uzdatniona”. Bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie zbiorników oraz prowadzenie stałego monitoringu. Wydaje się to wszystko bardzo oczywiste, ale nie wszędzie i w wielu wypadkach nie zawsze tak jest, oczywiście nie u nas. Raz na rok każdy zbiornik w Legionowie poddajemy szczegółowej rewizji. A raz na 5 lat jeśli jest to wymagane – poddawany jest specjalistycznym naprawom. Czuwamy nad każdym elementem systemu, nie możemy przeoczyć detali, gdyż mają one bezpośredni wpływ na jakość końcową wody.” – mówi Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągowo – Kanalizacyjnego „Legionowo” Grzegorz Gruczek.