zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Czujnik do mierzenia temperatury drewna

Jak wilgotne jest twoje drewno?

Data dodania: 22 stycznia 2016

Producenci wkładów kominkowych, piecyków i innych urządzeń grzewczych zalecają stosowanie drewna liściastego, sezonowanego, o wilgotności nie przekraczającej 20%. Spalanie mokrego węgla jest nie tylko nieekonomiczne, ale także niebezpieczne. Straż Miejska, podczas kontroli spalania w domowych kotłowniach, może teraz sprawdzić także jak wilgotne jest przygotowane do palenia drewno specjalnym urządzeniem pomiarowym.

Cofnij

Mokre drewno lub drewno o wilgotności większej niż zalecana powoduje wytwarzanie czarnej, mazi, zbliżonej wyglądem do smoły, która osadza się m.in. na przewodzie kominowym. Nagromadzony kondensat może ulec zapłonowi i zakończyć się nawet pożarem domu.

Mokre drewno jest także trudne do rozpalenia, a kiedy to już się uda - w palenisku wytwarza się bardzo dużo dymu, którego nadmiaru komin nie jest w stanie odebrać

Palenie mokrym drewnem jest szkodliwe dla kotła, a spala się go dużo więcej, gdyż duża część energii zostaje wykorzystana na suszenie drewna. Dopiero suche paliwo się pali, więc najpierw musi ono zostać wysuszone w kominku. A para wodna opuszcza dom przez komin jako czysta kominowa strata ciepła. Mokre drewno nie daje pełnej wartości energetycznej, a jego stosowanie podraża koszty eksploatacji kominka nawet o 40% w sezonie grzewczym.

Strażnicy Miejscy, wykonujący kontrole przydomowych kotłowni, oferują teraz sprawdzenie wilgotności składowanego drewna – strażnicy mają przenośne urządzenie pomiarowe – wilgotnościomierz.

źródło: http://strazmiejska.legionowo.pl/

 

 

 

 

Czujnik do mierzenia temperatury drewna