zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP

XI edycja Powiatowego Konkursu Polonistycznego „Licz się ze słowami!” pod patronatem Prezydenta Miasta Legionowo

Data dodania: 22 marca 2017

Tegoroczna edycja Konkursu miała miejsce 15 marca 2017 roku. Wzięło w niej udział 8 zaprzyjaźnionych szkół podstawowych z naszego powiatu. Hasłem przewodnim w tej edycji była wartość przyjaźni w życiu człowieka. Przyświecało jej motto: „Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać”.

Cofnij

To braterskie, głęboko humanistyczne przesłanie jest popularnym motywem literackim czy filmowym nie tylko w tekstach i obrazach kierowanych do dzieci i młodzieży. Warto więc krzewić w młodych ludziach postawy życzliwości i szacunku wobec drugiego człowieka bez względu na jego poglądy, kolor skóry czy pochodzenie. Dzięki przyjaźni życie ludzkie nabiera głębszego sensu.

Zadania konkursowe podzielone były na dwa etapy: pierwszy - pisemny, drugi – ustny w formie krasomówczej prezentacji, przygotowanej na podstawie znanych dzieł malarskich C. Monet’a, A. Renoir’a czy T. Makowskiego.

Uczniowie, przygotowując się do zadań konkursowych, czytali znane i popularne utwory literackie, takie jak „W pustyni
i w puszczy” H. Sienkiewicza, „Most do Terabithii” K. Paterson, „Oskar i pani Róża” E. E. Schmitt’a, „Mały Książę” A. de Saint – Exupéry’ego, trochę już zapomniane opowiadanie M. Dąbrowskiej o Karolu i Stefanie – dwóch chłopcach pochodzących z różnych środowisk społecznych, ale też i utwory wierszowane znanych i cenionych poetów: „To Przyjaciel…” K. Wojtyły, „Przepaść” T. Różewicza czy utwór polskiego noblisty Cz. Miłosza „Na dzień dobry”. Na podkreślenie zasługuje wspaniała praca w grupach, zdyscyplinowanieoraz wzorowe zachowanie uczniów.

Szczególnych wrażeń dostarczyły gronu nauczycielskiemu prezentacje ustne. Uczniowie, jak zawsze, wykazali się inwencją twórczą. Wykorzystywali bogactwo mowy polskiej, z pasją młodych literatów tworzyli opisy, zaskakując żywą wyobraźnią i wzruszając swoich nauczycieli.

Konkurs jest nie tylko okazją do spotkań i wymiany doświadczeń uczniów i nauczycieli polonistów z naszego powiatu, ale wyczekiwanym i długo przygotowywanym szkolnym świętem języka polskiego. Dzieje się tak za sprawą wysokiego poziomu wiedzy i umiejętności wszystkich uczestników, bez względu na zajmowane miejsce.

W ostatecznym wyniku dość wyrównanej rywalizacji ustalono następujące miejsca na literackim podium:

I miejsce ex aequo – reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 1 w Legionowie oraz reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 8 w Legionowie

II miejsce ex aequo – reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 2 w Legionowie oraz reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 4 w Legionowie

III miejsce – reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 1 w Serocku

Przyznano też wyróżnienia:
Szkole Podstawowej w Izabelinie,
Szkole Podstawowej w Białobrzegach,
Szkole Podstawowej w Jabłonnie.

źródło: Powiat legionowski

 

Bardzo dziękujemy Koleżankom: p. Ewie Żmijewskiej, p. Magdalenie Michalak,
p. Katarzynie Niziołek, p. Dominice Pietraszewskiej, p. Monice Goszczyńskiej – Bartkowskiej, p. Monice Sak, p. Renacie Muzal, p. Elżbiecie Dąbkowskiej – Mikos, p. Anecie Kowalskiej, nauczycielkom języka polskiego, z którymi współpracujemy, za przygotowanie uczniów oraz rzetelną i zgodną pracę w komisji. Serdecznie gratulujemy Uczniom – uczestnikom konkursu, życzymy dalszych sukcesów w trudnej, ale i pięknej dziedzinie polonistyki! Zapraszamy do kolejnej edycji za rok. Dziękujemy Pani dyrektor Zespołu Szkół Agnieszce Jakubowskiej oraz Pani wicedyrektor Wioletcie Majewskiej za wsparcie i opiekę nad działaniami konkursowymi.

Organizatorki:
Wioletta Majewska, Ewa Dziura, Marzena Karaś - Gmitrzuk