zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Biurko, krzesło, na ścianie tablica

Cykl wywiadów z laureatami konkursu „Innowacyjny Nauczyciel” cz. II

Data dodania: 22 lutego 2024

Z okazji przypadającej w tym roku jubileuszowej X edycji konkursu „Innowacyjny Nauczyciel” i „Lider Twórczego Zarządzania” prezentujemy cykl wywiadów z laureatami którzy otrzymali ten zaszczytny tytuł w ciągu ostatnich lat. Tytuł "Innowacyjny Nauczyciel" to prestiżowe wyróżnienie Prezydenta Miasta Legionowo, które jest przyznawane w ramach konkursu przez kapitułę składającą się z ekspertów w dziedzinie edukacji z m.in. Ministerstwa Edukacji Narodowej, Kuratorium Oświaty, Uniwersytetu Warszawskiego oraz prasy oświatowej.

Cofnij

O przyznanie tytułu "Innowacyjny Nauczyciel" ubiegać się mogą nauczyciele, którzy:

  • wdrażają autorskie programy i projekty edukacyjne,
  • organizują sprawny i efektywny proces nauczania -uczenia się, stosując nowatorskie metody pracy,
  • inicjują jakościowe zmiany w pracy szkoły,
  • są liderami w wybranym aspekcie pracy placówki,
  • zapewniają uczniom sukces edukacyjny odpowiedni do ich potrzeb i możliwości,
  • badają własne nauczanie i umiejętności potrzebne do niego (poddają ocenie innych nauczycieli),
  • doskonalą swój warsztat pracy oraz dzielą się doświadczeniem z innymi nauczycielami.

Wszystkie poprzednie edycje konkursu przebiegły pod patronatem czasopisma "Dyrektor Szkoły. Miesięcznik Kierowniczej Kadry Oświatowej". Konkurs otrzymał w poszczególnych edycjach również patronaty honorowe Ministerstwa Edukacji Narodowej, Mazowieckiego Kuratora Oświaty a także Marszałka Województwa Mazowieckiego i Wojewody Mazowieckiego.

W kolejnym wywiadzie przedstawiamy Panią Magdalenę Grzybowską z II Liceum Ogólnokształcącego im. im. Króla Jana III Sobieskiego w Legionowie – nauczycielkę języka polskiego – Innowacyjnego Nauczyciela 2018 r.


Pytanie: Jak to się stało, że została Pani nauczycielem?
Magdalena Grzybowska: Moja siostra również jest nauczycielem i „zaraziła” mnie tym. Dla odmiany – ona jest matematykiem, ja postawiłam na język polski. Stało się tak dzięki wyjątkowym polonistkom, które spotkałam na swojej drodze – pokazały, jak może wyglądać połączenie tradycji i nowoczesności na lekcji, przygotowały do studiowania filologii polskiej.

Pyt: Jaka jest rola nauczyciela we współczesnej szkole?
M.G.:
Na pewno nie może być on tylko wykładowcą. Nie ma też autorytetu przypisanego odgórnie ze względu na wykonywany zawód. Podobno to szczególnie ważne w liceum – nauczyciel w szkole ponadpodstawowej na szacunek pracuje każdego dnia, przy każdej sytuacji, organizując jakąś akcję lub gasząc pożar pomiędzy uczniami.

Pyt.: Co to znaczy być dobrym nauczycielem?
M.G.:
To równoznaczne z byciem dobrym człowiekiem. Wszyscy chcemy spotykać ludzi, którzy nie marudzą, są empatyczni, wiarygodni w tym, co robią. Ja jestem szczerze przekonana, że język polski to najważniejszy, najbardziej rozwijający przedmiot w całej edukacji. I trzymam kciuki za to, by koleżanki i koledzy myśleli tak też o swoim przedmiocie. Dzięki temu będziemy przekonującymi, dobrymi nauczycielami.

Pyt.: Pani sposób na zwiększenie zaangażowania uczniów podczas zajęć?
M.G.:
Staram się na każdą lekcję przygotować jakiś mocny punkt – oryginalny sposób analizy tekstu, metody aktywizujące, gadżety, prezentację. Cieszę się, gdy potem uczniowie potrafią połączyć potrzebne informacje z naszą konkretną lekcją. Najważniejsza jest dla mnie jednak dyskusja. To dzięki rozmowom z licealistami i ja odkrywam nowe znaczenia, interpretacje, wartości w języku i literaturze.

Pyt.: Co chciałaby Pani przekazać nauczycielowi rozpoczynającemu pracę w szkole?
M.G.:
Bądź gotowy na ciągłe zmiany! Tu każdy dzień jest inny niż poprzedni, każdy rok szkolny przynosi nowe wyzwania. Szkoła to nie miejsce dla rutyniarzy.

Pyt.: Jakie miejsce chciałaby Pani zwiedzić i dlaczego?
M.G.:
Powolutku myślę o wakacjach, błądzę palcem po mapie, ale nie mam jeszcze konkretnych planów.

Pyt.: Pani ulubiona książka z dzieciństwa?
M.G.:
Twórczość Krystyny Siesickiej i Małgorzaty Musierowicz. Cały czas czekam na kolejny tom „Jeżycjady”.

Pyt.: Gdyby trafiła Pani na bezludną wyspę, to…
M.G.:
Pewnie przez chwilę cieszyłabym się zastanym spokojem i czasem na czytanie nowych książek. Ale przecież nabierają one prawdziwej wartości dopiero, gdy się z kimś o nich porozmawia…