zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Beata Niziołek

Cykl wywiadów z laureatami konkursu „Innowacyjny Nauczyciel” cz. VIII

Data dodania: 14 marca 2024

Z okazji przypadającej w ty roku jubileuszowej X edycji konkursu "Innowacyjny Nauczyciel" i "Lider Twórczego Zarządzania" prezentujemy cykl wywiadów z laureatami którzy otrzymali ten zaszczytny tytuł w ciągu ostatnich lat. Tytuł "Innowacyjny Nauczyciel" to prestiżowe wyróżnienie Prezydenta Miasta Legionowo, które jest przyznawane w ramach konkursu przez kapitułę składającą się z ekspertów w dziedzinie edukacji z m.in. Ministerstwa Edukacji Narodowej, Kuratorium Oświaty, Uniwersytetu Warszawskiego oraz prasy oświatowej.

Cofnij

O przyznanie tytułu "Innowacyjny Nauczyciel" ubiegać się mogą nauczyciele, którzy:

  • wdrażają autorskie programy i projekty edukacyjne,
  • organizują sprawny i efektywny proces nauczania -uczenia się, stosując nowatorskie metody pracy,
  • inicjują jakościowe zmiany w pracy szkoły,
  • są liderami w wybranym aspekcie pracy placówki,
  • zapewniają uczniom sukces edukacyjny odpowiedni do ich potrzeb i możliwości,
  • badają własne nauczanie i umiejętności potrzebne do niego(poddają ocenie innych nauczycieli)
  • doskonalą swój warsztat pracy oraz dzielą się doświadczeniem z innymi nauczycielami

Wszystkie poprzednie edycje konkursu przebiegły pod patronatem czasopisma "Dyrektor Szkoły. Miesięcznik Kierowniczej Kadry Oświatowej". Konkurs otrzymał w poszczególnych edycjach również patronaty honorowe Ministerstwa Edukacji Narodowej, Mazowieckiego Kuratora Oświaty a także Marszałka Województwa Mazowieckiego i Wojewody Mazowieckiego.

W kolejnym wywiadzie przedstawiamy Panią Beatę Niziołek z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 – nauczycielkę przyrody, biologii i chemii – Innowacyjnego Nauczyciela 2023 r.


Pytanie: Jak to się stało, że została Pani nauczycielem?
Beata Niziołek: Pamiętam, jak w dzieciństwie zawsze bawiłam się w szkołę, pokój zamieniał się w salę lekcyjną, lalki i miśki w uczniów, zeszyt w dziennik, a ja byłam nauczycielem. Naśladowałam swoją mamę, która też była nauczycielem. Także z wyborem zawodu nie miałam problemu. Ja po prostu - lubię uczyć.

Pyt.: Jaka jest rola nauczyciela we współczesnej szkole/przedszkolu?
BN
: Nauczyciel powinien być otwarty na zainteresowania i potrzeby swoich uczniów. W swojej pracy powinien być elastyczny, kreatywny, obowiązkowy, wymagający i konsekwentny, ale jednocześnie życzliwy i pomocny w każdym momencie. Ponadto powinien być zaangażowany i potrafić organizować własny warsztat pracy. W swojej pracy, podejmowanych działaniach powinien kierować się sercem.

Pyt.: Co to znaczy być dobrym nauczycielem?
BN:
Dobry nauczyciel to taki, który służy radą, wspiera, otwiera przed uczniami nowe możliwości, potrafi wysłuchać, wspomaga uczniów w odkrywaniu pasji, pokazuje różne możliwości, jest autentyczny w tym co robi. Pamięta o życzliwej atmosferze, aby uczeń z radością przychodził na jego lekcje.

Pyt.: Pani sposób na zwiększenie zaangażowania uczniów/dzieci podczas zajęć?
BN:
Przede wszystkim kreatywność i pomysłowość moja i uczniów, które się uzupełniają. Nieodzownym elementem są ciekawostki przedmiotowe, którymi dzielimy się podczas lekcji. Ale również wykorzystywanie modeli naukowych, pomocy dydaktycznych, prezentacji, filmików, wykonywanie doświadczeń, to coś co uczeń widzi, dotknie, posłucha, obejrzy i zapamięta na dłużej. Praca metodami badawczymi, warsztatowymi czy projektowymi, gdzie uczeń poszukuje i odkrywa. Ciekawość uczniów dodaje skrzydeł w poszukiwaniu nowych sposobów, aby zmotywować ich do nauki.

Pyt.: Co chciałaby Pani przekazać nauczycielowi rozpoczynającemu pracę w szkole/przedszkolu?
BN:
Zawód nauczyciela to „powołanie”, trzeba go lubić i kochać, aby móc realizować podejmowane inicjatywy. To zawód, który mimo wszystko otwiera wiele nowych możliwości, wystarczy poszukać, a potem wdrażać swoje pomysły, być kreatywnym. Nie należy bać się marzeń, które chcielibyśmy zrealizować w tym zawodzie z uczniami przy wsparciu dyrekcji szkoły. Uważność, sympatia, szacunek, empatia to cechy, które należy w sobie pielęgnować, będąc nauczycielem. Najważniejsze, aby z uśmiechem, radością i z sercem na dłoni rozpoczynać każdy dzień w tej pracy.

Pyt.: Jakie miejsce chciałaby Pani zwiedzić i dlaczego?
BN:
Wyspy Galapagos, czyli krainę wielkich żółwi z niesamowitą i zachwycającą florą i fauną.

Pyt.: Pani ulubiona książka z dzieciństwa?
BN:
Książka, którą pamiętam to „Ania z Zielonego Wzgórza”, z której płynie wiele bezcennych nauk. Książka pokazuje najcenniejsze wartości w życiu oraz to, że warto jest spełniać marzenia.

Pyt.: Gdyby trafiła Pani na bezludną wyspę to...
BN: ...zabrałabym ze sobą lornetkę, aparat fotograficzny i wygodne buty do pieszych wędrówek i podziwiania otaczającej mnie przyrody.