zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Anna Bogacka

Cykl wywiadów z laureatami konkursu „Innowacyjny Nauczyciel” cz. XIII

Data dodania: 18 kwietnia 2024

Z okazji przypadającej w ty roku jubileuszowej X edycji konkursu „Innowacyjny Nauczyciel” i „Lider Twórczego Zarządzania” prezentujemy cykl wywiadów z laureatami którzy otrzymali ten zaszczytny tytuł w ciągu ostatnich lat. Tytuł "Innowacyjny Nauczyciel" to prestiżowe wyróżnienie Prezydenta Miasta Legionowo, które jest przyznawane w ramach konkursu przez kapitułę składającą się z ekspertów w dziedzinie edukacji z m.in. Ministerstwa Edukacji Narodowej, Kuratorium Oświaty, Uniwersytetu Warszawskiego oraz prasy oświatowej.

Cofnij

O przyznanie tytułu "Innowacyjny Nauczyciel" ubiegać się mogą nauczyciele, którzy:

  • wdrażają autorskie programy i projekty edukacyjne,
  • organizują sprawny i efektywny proces nauczania -uczenia się, stosując nowatorskie metody pracy,
  • inicjują jakościowe zmiany w pracy szkoły,
  • są liderami w wybranym aspekcie pracy placówki,
  • zapewniają uczniom sukces edukacyjny odpowiedni do ich potrzeb i możliwości,
  • badają własne nauczanie i umiejętności potrzebne do niego(poddają ocenie innych nauczycieli )
  • doskonalą swój warsztat pracy oraz dzielą się doświadczeniem z innymi nauczycielami

Wszystkie poprzednie edycje konkursu przebiegły pod patronatem czasopisma "Dyrektor Szkoły. Miesięcznik Kierowniczej Kadry Oświatowej". Konkurs otrzymał w poszczególnych edycjach również patronaty honorowe Ministerstwa Edukacji Narodowej, Mazowieckiego Kuratora Oświaty a także Marszałka Województwa Mazowieckiego i Wojewody Mazowieckiego.

W kolejnym wywiadzie przedstawiamy Panią Annę Bogacką z II Liceum Ogólnokształcącego – nauczycielkę geografii – Innowacyjnego Nauczyciela 2013 r.


Pytanie: Jak to się stało, że została Pani nauczycielem?
Anna Bogacka: Moja mama jest nauczycielką edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, więc od dziecka byłam wychowywana w ogromnym szacunku do edukacji i jej roli w życiu człowieka. Można powiedzieć, że podtrzymałam tradycje rodzinne, ponieważ nauczycielkami były również moje ciocie.

Pyt.: Jaka jest rola nauczyciela we współczesnej szkole/przedszkolu?
AB: Uważam, że kluczowa. To nauczyciel bardzo często sprawia, że lubimy jakiś przedmiot. Podstawa programowa nie realizuje się sama, realizuje ją człowiek i bardzo ważne jest to w jaki sposób to robi.

Pyt.: Co to znaczy być dobrym nauczycielem?
AB:
Dobry nauczyciel musi być ekspertem w swoim przedmiocie, ale jednocześnie powinien zadbać o to, żeby przekazywanie wiedzy odbywało się w oparciu o relację z uczniem. Taką relację zawsze trzeba wypracować, ona nigdy nie powstanie sama z siebie.

Pyt.: Pani sposób na zwiększenie zaangażowania uczniów/dzieci podczas zajęć?
AB:
Zawsze zwracam uwagę na to od jakich słów zacząć lekcję, jak zainteresować tematem. Później bardzo często prowadzę z uczniami dialog, pytam o ich obserwacje, odczucia. Staram się, by nie obawiali się wypowiadać swojego zdania i chętnie się nim dzielili.

Pyt.: Co chciałaby Pani przekazać nauczycielowi rozpoczynającemu pracę w szkole/przedszkolu?
AB:
Pierwsze lata pracy w szkole są kluczowe. Jeśli ktoś lubi kontakt z dziećmi, a przekazywanie wiedzy i nawiązywanie relacji daje mu satysfakcję, to jest to praca w której będzie się realizował.

Pyt.: Jakie miejsce chciałaby Pani zwiedzić i dlaczego?
AB:
Każde, w którym jeszcze nie byłam. Jestem geografem i w każdym miejscu jestem w stanie odnaleźć coś interesującego.

Pyt.: Pani ulubiona książka z dzieciństwa?
AB:
„Tajemnica zielonej pieczęci” Hanny Ożogowskiej. Od zawsze pasjonowały mnie zagadki, dzisiaj bardzo chętnie czytam kryminały.

Pyt.: Gdyby trafiła Pani na bezludną wyspę to…
AB:
…moja dusza geografa byłaby wniebowzięta. Obserwacje i odkrywanie tego, czego być może nie widział nikt przede mną, byłoby ogromnym wyzwaniem.