zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Na zdjęciu telefon

Pierwsza pomoc - zawał serca

Data dodania: 4 sierpnia 2023

Zawał mięśnia sercowego, czyli sytuacja, w której jedno z naczyń doprowadzających krew do serca zostaje zablokowane. Objawia się bólem w klatce piersiowej, uczuciem zgagi, osłabieniem i zlewnymi potami. Osoba poszkodowana nie musi od razu stracić przytomności, dlatego też liczy się każda minuta.

Cofnij

Jak postępować w przypadku, kiedy podejrzewamy, że osoba może mieć zawał serca?

Na początku przejdź do zapewnienia bezpiecznej pozycji osobie poszkodowanej. Posadź ją najlepiej na płaskim podłożu tak, aby jej plecy mogły wygodnie oprzeć się o ścianę. Jest to tzw. pozycja półsiedząca. W kolejnym kroku zadbaj o dostęp świeżego powietrza - otwórz okno. Możesz również rozpiąć górne guziki koszuli tak, aby poszkodowany mógł swobodnie oddychać. Wezwij pomoc telefonując pod numer 999 lub 112. Obserwuj, czy stan chorego się nie pogarsza.

Częstymi błędami, które są popełniane w przypadku pierwszej pomocy przy zawale serca to m.in. namawianie poszkodowanego do kaszlu lub wysiłku. Nie spowoduje to usunięcia blokady, która powstała w naczyniu krwionośnym, a jedynie może pogorszyć stan poszkodowanego i doprowadzić nawet do utraty przytomności. Jeżeli poszkodowany jest spragniony, spróbuj zwilżyć mu usta wodą, ale nie podawaj większej ilości płynu lub jedzenia, ponieważ taka osoba po dotarciu do szpitala będzie skierowana na zabieg.

Nie podawaj żadnych leków bez konsultacji z dyspozytorem medycznym.

źródło: Komenda Stołeczna Policji, zdjęcia: sierż. szt. Rafał Markiewicz, sierż. szt. Gabriela Putyra.