zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP

Walcząc o zdrowie - walczymy o wygraną

Data dodania: 6 września 2013

Teoretycznie znaczeniu profilaktyki nie trzeba nikogo przekonywać. Niestety statystyki wskazują na zgoła inne podejście do regularnych badań. Aby zawalczyć z tym podejściem, Polska Unia Onkologii zaprosiła gminy do konkursu, którego celem jest zwiększenie liczby Pań zgłaszających się na refundowane przez NFZ badania mammograficzne i cytologiczne, ukierunkowane na wczesne wykrywanie chorób nowotworowych. Gminy, które najskuteczniej zachęcą swoje mieszkanki do zadbania o zdrowie otrzymają nagrody w wysokości 25 tys 50 tys i 100 tys zł. Badania w ramach konkursu potrwają do 31 października.

Cofnij

Bezpłatne badania są kierowane do kobiet w wieku 25-59 – cytologia oraz 50 - 69 - mammografia. Kobiety, które w ciągu ostatnich 3 lat w ramach NFZ,  nie wykonywały badania cytologicznego i spełniają wymóg wiekowy, mogą skorzystać z refundowanej oferty w legionowskich placówkach NZOZ „MEDIQ”, „ZDROWIE – LEGIONOWO” i „EL-MED”. Natomiast w przypadku badania piersi, 50. i 69- latki, które w ciągu ostatnich 2 lat nie wykonały refundowanych badań lub otrzymały w 2012 r. pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach, mogą się przebadać w NZOZ „MEDIQ”.

Gmina Legionowo będzie zachęcać do badań poprzez media społecznościowe, plakaty na mieście oraz biuletyn Moje Legionowo. Liczymy Również na pomoc lokalnych mediów.


Polska Unia Onkologii organizując ten konkurs dąży przede wszystkim do zwiększenia wiedzy o metodach zwalczania raka, a co za tym idzie podniesienia stanu zdrowotności społeczeństwa.  Mimo że w Polsce na raka szyjki macicy zapada około 3,5 tysiąca kobiet rocznie, a rak piersi jest najczęstszym kobiecym nowotworem złośliwym, to Polki nadal w niewielkim procencie korzystają z tych bezpłatnych badań. Należy pamiętać, że wczesne wykrycie ma ogromne znaczenie dla powodzenia leczenia, a przy tym badania są szybkie, bezbolesne a przede wszystkim bezpieczne.