zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Senior. Pomóż seniorowi spisać się bezpiecznie

Pomóż seniorowi spisać się bezpiecznie

Data dodania: 28 września 2021
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 dotyczy wszystkich mieszkańców Polski również seniorów. Jeśli wśród Państwa bliskich, znajomych, sąsiadów są osoby starsze, które nie posiadają komputera lub mają kłopot z obsługą urządzeń elektronicznych, pomóżmy im bezpiecznie zrealizować obowiązek spisowy w najdogodniejszej dla nich formie: samospisu internetowego (w domu lub punkcie spisowym) albo w trakcie rozmowy telefonicznej z rachmistrzem.
Cofnij

Respondenci, którzy nie będą mogli samodzielnie się spisać poprzez formularz internetowy https://spis.gov.pl/ lub telefoniczne na infolinii spisowej 22 279 99 99 (opłata zgodna z taryfą operatora), zostaną spisani przez rachmistrzów telefonicznie lub bezpośrednio w miejscu zamieszkania. Infolinia spisowa działa do 30 września br. w godz. od 8:00 do 20:00 i jest obsługiwana przez pracowników statystyki publicznej.

Rachmistrzowie telefoniczni będą dzwonić z numerów: 22 828 88 88 i 22 279 99 99.

Rachmistrz spisowy ma nadany oficjalny identyfikator wydany przez Wojewódzkie Biuro Spisowe zawierający imię i nazwisko, numer, godło, informację o przetwarzaniu danych osobowych. Tożsamość rachmistrza można sprawdzić na infolinii spisowej pod numerem 22 279 99 99 lub w specjalnej aplikacji on-line: https://rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/.

Oprócz samospisu przez Internet i na infolinii spisowej senior może się spisać w następujący sposób:

  • w punkcie spisowym, sprawdź listę punktów w swoim województwie: https://spis.gov.pl/punkty_spisowe/,
  • w mobilnym punkcie spisowym, informacje o jego działaniu można znaleźć na stronach internetowych lokalnych mediów, wojewódzkich urzędów statystycznych i urzędów gmin,
  • w urzędzie gminy na specjalnie utworzonym stanowisku komputerowym, w razie konieczności można poprosić o pomoc upoważnionego pracownika urzędu gminy.

 

Jeśli seniora spisał współmieszkaniec lub senior spisał się sam (np. z czyjąś pomocą przez Internet albo poprzez infolinię spisową), zrealizował tym samym swój obowiązek udziału w spisie. Nikt nie ma prawa do niego zadzwonić w tej sprawie. Takie kontakty mogą być próbą wyłudzenia danych.

Jeśli respondent będzie miał uzasadnione wątpliwości co do wiarygodności i rzetelności kontaktującego się z nim rachmistrza spisowego, powinien zaistniały incydent niezwłocznie zgłosić na infolinię spisową lub do właściwego Biura Spisowego w swoim miejscu zamieszkania. Tożsamość rachmistrza można sprawdzić na infolinii spisowej pod numerem 22 279 99 99 lub w specjalnej aplikacji on-line: https://rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/.

Zapewniamy, że dane zbierane na potrzeby spisu są bezpieczne i nikomu nie zostaną przekazane. Osoby wykonujące prace spisowe są zobowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Za jej niedotrzymanie grożą sankcje, w tym kara pozbawienia wolności.

Jeżeli ktokolwiek zidentyfikuje zdarzenie podszycia się pod jego tożsamość rachmistrza powinien niezwłocznie powiadomić o tym fakcie GUS kontaktując się z infolinią spisową pod numerem 22 279 99 99 lub poprzez formularz: https://stat.gov.pl/pytania-i-zamowienia/pytanie-o-narodowy-spis-powszechny-ludnosci-i-mieszkan/ zaznaczając w temacie „bezpieczeństwo, w tym zgłoszenie naruszenia bezpieczeństwa”. Po zgłoszeniu zdarzenia GUS podejmie niezwłocznie odpowiednie kroki do weryfikacji informacji i danych.