zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP

Gdy zaleje piwnicę ...

Data dodania: 16 sierpnia 2011

Zalane ulice, podtopione garaże i piwnice to efekt obfitych opadów deszczu oraz rosnącego poziomu wód gruntowych. Problem dotyka wielu miejscowości w kraju, w tym również Legionowa. Obecnie szacujemy straty jakie poniosły instytucje publiczne. W imieniu gmin z terenu naszego powiatu, Starosta Legionowski wystąpi do Wojewody Mazowieckiego z prośbą o zwrot poniesionych kosztów na ich usunięcie.

Cofnij

Co zrobić gdy zaleje?

W przypadku podtopienia na posesji, pomocy można szukać m. in. w Państwowej Straży Pożarnej (998, 112), Ochotniczej Straży Pożarnej (998, 112) lub Straży Miejskiej (22 774 23 17) . Można również zgłosić się do legionowskiego PWK (22 774 10 62 ), które odpompuje każdy metr sześcienny (12,7 zł/metr).
Dotychczas tylko OSP interweniowało około 20 razy!

Kiedy wypompowywać?

Wypompowywanie wody z piwnic ma sens dopiero wówczas, gdy obniży się poziom wód gruntowych. W przeciwnym wypadku może być ono szkodliwe dla fundamentów i ław fundamentowych, rezultatem może być nawet uszkodzenie budynku, prowadzące do katastrofy budowlanej. Najbezpieczniej jest poczekać, aż woda opadnie sama, wraz z obniżeniem się wód gruntowych.

Gdzie odpompowywać

Studnie chłonne lub kanalizacja deszczowa to odpowiednie miejsce, do którego należy odpompować nadmiary wody. Niestety ze względu na „wpuszczanie deszczówki” do kanalizacji sanitarnej nie tylko zwiększyła się liczba przekazywanych ścieków do oczyszczalni Czajka, ale również pompy legionowskiego PWK pracują na granicy swojej wydajności (16 000 m3 / dobę). Na dłuższą metę grozi to ich uszkodzeniem. Dodatkowo zapełnianie wąskich rur kanalizacji sanitarnej może skutkować wybiciem ścieków w naszych domach.

Skutki prawne

Odprowadzanie deszczówki i wód gruntowych do kanalizacji sanitarnej może pociągnąć za sobą również skutki prawne . Służby PWK będą przeprowadzały intensywne kontrole i w przypadku stwierdzenia nielegalnego odprowadzania wód opadowych i gruntowych będą kierowane wnioski do sądu.

Podstawa prawna
Art. 28 ust 4 Ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. nr 123, poz. 858 z późn. zm) - „Kto bez uprzedniego zawarcia umowy, o której mowa w art. 6 ust. 1, wprowadza ścieki do urządzeń kanalizacyjnych, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny do 10 000 zł”. Karze określonej w ust. 4 podlega także ten, kto nielegalnie odprowadza ścieki opadowe i drenażowe do kanalizacji sanitarnej.