zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP

Karta Dużej Rodziny bez podatku

Data dodania: 14 lutego 2013

Po wczorajszych publikacjach na temat interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie, z której wynikało, że osoby mające zniżki w ramach Karty Dużej Rodziny uzyskują korzyść majątkową, którą trzeba opodatkować, kwestię wyjaśnił dzisiaj (14 kutego) Minister Finansów. Duże rodziny korzystające z ulg nie będą musiały zapłacić podatku od uzyskanych od gminy bonusów.

Cofnij

Niepokojące wieści dotarły po tym, jak Ośrodek Pomocy Społecznej w Łomiankach wystąpił do Izby o wyjaśnienie wątpliwości. Warszawska skarbówka uznała, że zniżki za przedszkola czy bilety wstępu na basen są podatkowym przychodem rodzin, zatem Ośrodek Pomocy Społecznej musi obliczyć jego wartość i wykazać w przesyłanej do urzędu informacji PIT-8C.

Z taką interpretacją nie zgodziły się samorządy, które karty wprowadziły oraz przedstawiciele  Związku Dużych Rodzin 3+. – Program daje korzyści gminie, która buduje pozytywny wizerunek i zachęca do osiedlania się na jej terenie. Ale głównie ma wzmocnić instytucję rodziny i pokazać, że może ona liczyć na pomoc państwa – tłumaczyła Prezes Stowarzyszenia.

Ministerstwo Finansów wydało dzisiaj komunikat, w którym wyjaśnia, że nieprawdą jest, jakoby korzystanie ze zniżek oferowanych przez samorządy powodowało obowiązek zapłaty podatku dochodowego. Zgodnie z art. 87 ust. 2 Konstytucji RP źródłami powszechnie obowiązującego prawa w RP są, na obszarze działania organów, które je ustanowiły, akty prawa miejscowego. Takimi powszechnie obowiązującymi aktami prawa miejscowego są zatem np. uchwały rad miejskich, w których ustalane są np. opłaty w żłobkach prowadzonych przez gminy oraz warunki zwolnienia od ponoszenia tych opłat.

Tym samym wszystkie osoby, które spełniają określone w uchwale warunki, mogą korzystać ze zwolnienia przy ustalaniu np. opłaty za żłobek. Jeżeli zatem urząd gminy podejmie uchwałę o pomocy polegającej na przyznaniu pomocy w postaci ulg i zniżek, kierowanej do grupy społeczeństwa spełniającej określone kryteria, czyli np. rodzin wielodzietnych, to taka sytuacja nie powoduje powstania przychodu po stronie osób z niej korzystających – czyli nie występuje konieczność opodatkowania – wyjaśnia Ministerstwo.