zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP

Legionowo w Rankingu samorządów Rzeczpospolitej

Data dodania: 18 lipca 2013

Już sama obecność w rankingu jest wyróżnieniem, bowiem działalność polskich samorządów pod lupę biorą najlepsi specjaliści w dziedzinie ekonomi i samorządności. Kapituła, której przewodniczył Jerzy Buzek, uplasowała Legionowo na pięćdziesiątym czwartym miejscu w Polsce, dając nam jednocześnie wysoką dziesiątkę za innowacyjność.

Cofnij

Najlepsza setka

Najwyżej ocenione sto samorządów w każdej z trzech kategorii (miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko – wiejskie oraz gminy wiejskie) jest prezentowane w corocznym rankingu Rzeczpospolitej. W ocenie za sytuację finansową zabrakło nam do lidera – Krynicy Morskiej – niecałe 20 punktów, natomiast za zarządzane otrzymaliśmy 23,03 punktu, wyprzedzając nadmorski kurort o ponad 4 punkty.

Wśród najlepszych w kategorii gmin wiejsko-miejskich można zauważyć, iż przeważają niewielkie, kilkutysięczne miejscowości. Jedynie cztery miasta dorównują liczbą mieszkańców Legionowu . Biorąc pod uwagę fakt, iż większość danych przeliczana jest na jednego mieszkańca, gęsto zaludnione Legionowo straciło na takiej kalkulacji. Żałować możemy również, iż nie zostały uwzględnione środki pozyskiwane ze wszystkich źródeł zewnętrznych, a tylko te unijne. Z pozostałej punktacji możemy zauważyć, iż Legionowo niemało środków przeznacza na organizacje pozarządowe (1,75 %), natomiast jest dość oszczędne w wydawaniu na promocję (Legionowo – 0,40 % wydatków ogółem, Polkowice, najwyższy wynik rankingu – 1,96 % wydatków ogółem). Nie możemy się również powstydzić liczby nowych podmiotów gospodarczych – 12 – gdzie w zdecydowanej większości są to wartości poniżej dziesięciu.

Wyróżnieni za innowacyjność

Kapituła przyjrzała się również rozwiązaniom internetowym stosowanym przez samorządy. Punktowana była możliwość załatwienia spraw urzędowych typu: meldunek, sprawy związane z komunikacją czy też podatkami lokalnymi. Oceniono również popularność korzystania ze skrzynki podawczej, jak również liczbę komputerów przypadającą na jednego ucznia oraz to, czy gmina dysponuje systemem informacji sms. Na 20 możliwych punktów zdobyliśmy czternaście, plasując się na dziesiątym miejscu. Gdyby liczyć miejsca exe-quo, byłoby to miejsce czwarte.

Jak oceniają

Ranking podzielony jest na dwa etapy. W pierwszym oceniane są wybrane miasta i gminy, które w najlepszy sposób zarządzały swoimi finansami w latach 2009-2012 i jednocześnie jak najwięcej w tym czasie inwestowały. W tym etapie brane są pod uwagę dane pochodzące z Ministerstwa Finansów. Do drugiego etapu kwalifikują się samorządy, które wyróżniły się dynamiką wzrostu wydatków majątkowych, wartością pozyskanych środków unijnych, dynamiką wzrostu dochodów własnych, czy też dynamiką wzrostu wydatków ogółem na jednego mieszkańca w rozbiciu na działy: transport i ochronę środowiska. W tym etapie brane jest również pod uwagę zadłużenie samorządów w stosunku do dochodów, nadwyżkę operacyjną również w stosunku do dochodów czy też relacje nakładów inwestycyjnych w stosunku do zadłużenia. Tu ocenie poddano 564 samorządy.