zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP

Dwujęzyczne Maluchy w Żłobku Miejskim w Legionowie

Data dodania: 25 czerwca 2014

Opinia, że dwulatek jest zbyt mały, by przyswoić język obcy, pokutuje jeszcze wśród społeczeństwa. Język ojczysty poznajemy jeszcze w okresie prenatalnym, słysząc dochodzące z otoczenia dźwięki, oswajamy się z nimi, a następnie przyswajamy, by zacząć korzystać z tej bogatej bazy. Jednak najbardziej newralgicznym okresem rozwoju dzieckas jest wiek od urodzenia do 3 roku życia. 90% mózgu człowieka rozwija się w okresie do 5 roku życia a bodźce językowe przyswajane są szybciej.

Cofnij

Z badań wynika,że dziecko równolegle może przyswajać dwa lub nawet trzy języki. Dwujęzyczność wiąże się z licznymi korzyściami dla intelektu, psychiki i zdrowia dziecka. Należy pamietać, że na tym etapie rozwoju dzieci utrwalają wiedzę i umiejetności  niesłychanie szybko. Dziecko bilingwalne (dwujęzyczne) ma znacznie lepiej rozwiniętą umiejętność koncentracji uwagi, lepszą jej podzielność, pogłębioną wrażliwość kulturowa i społeczną. Dwujęzyczność rozwija również zdolności analityczne i empatyczne. Idząc za tym, osiąga lepsze wyniki w nauce, a więc dorosły człowiek dwujęzyczny zwykle wyróżnia się wyższą pozycją społeczną i materialną. Wyniki badań jasno wskazują, że bilingwizm opóźnia skutki chorób Alzheimera i Parkinsona nawet o 5-6 lat.

Chodzi przede wszystkim o to, żeby ten język nie stał się "obcy". Uzyskujemy to poprzez np. przyswajanie jego brzmienia, a następnie naśladowanie dźwięków oraz wykorzystaniu specjalnie skomponowanych piosenek oraz gier, a więc poprzez naturalna zabawę - jak mówi jedna z opiekunek grupy dzieci 2-letnich w legionowskim żłobku.

Program "Dwujęzyczne Dzieci" realizowany jest w Żłobku Miejskim w Legionowie od maja. Autorką programu jest Claire Selby. Opracowała ona kurs nauki języka angielskiego „Beby beetles". Program ten doskonale wpisuje się w nurt, w którym podążają wysoko rozwinięte kraje, które dostrzegają potrzebę inwestowania w kształcenie dzieci do 6 roku życia.

Dzięki zaangażowaniu grona pedagogicznego, rodziców i wspólnej pracy z dziećmi o legionowskim żłobku stało sie głośno. W zeszłym tygodniu placówkę odwiedziła bowiem ekipa Telewizji Polskiej, która nagrywała program w poszczególnych grupach, a Żłobek Miejski stał się wzorcową placówką wdrażającą program bilingwalny.