zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Piktogram wspólnota

Doskonalenie zawodowe uczniów – projekt na medal

Data dodania: 27 maja 2016

Przygotowanie projektu, który ma zostać dofinansowany ze środków zewnętrznych to praca wymagająca wiedzy i intuicji.To także niezwykle trudne zadanie. Tym większym sukcesem jest uzyskanie przez Urząd Miasta Legionowo dofinansowania projektu Edukacja zawodowa w szkołach trampoliną do zrównoważonego rozwoju kadry na legionowskim rynku pracy. Legionowski projekt otrzymał najwyższe noty, zajmując I miejsce w konkursie z wynikiem 99 na 100 możliwych pkt.

Cofnij

Doskonalenie zawodowe uczniów to działanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Legionowo wyprzedziło wnioskodawców m.in. z Warszawy i Radomia. Całkowita wartość projektu wynosi 617 393,75 PLN, z czego wartość dofinansowania z środków Europejskiego Funduszu Społecznego wyniesie 554 193,75 PLN.

Grupę docelową projektu stanowią uczniowie i nauczyciele szkół z terenu powiatu legionowskiego: Gimnazjum Nr 1, Gimnazjum Nr 4, Gimnazjum Nr 5, Gimnazjum Nr 6, Powiatowy Zespół Szkół Ogólnokształcących w Legionowie, Powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Legionowie, Powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Serocku.

Celem głównym projektu jest zwiększenie zdolności do zatrudnienia uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu legionowskiego poprzez rozwój doradztwa edukacyjno-zawodowego w tych placówkach.

Planowane do realizacji w ramach projektu działania obejmują:

  1. Uzyskanie kwalifikacji doradców zawodowych przez osoby realizujące zadania z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego w szkołach oraz podniesienie kwalifikacji doradców zawodowych w szkołach:

    Termin realizacji zadania: wrzesień 2016 – marzec 2018.

    W ramach działania planowane jest wsparcie nauczycieli poprzez:

    - studia podyplomowe z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego spełniające wymogi Ramowego Programu Studiów Podyplomowych z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego opracowanego przez Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej – 4 osoby,

    - kurs z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego dla osób prowadzących doradztwo edukacyjno-zawodowe w szkołach – 8 osób,

    - warsztaty dla nauczycieli z zakresu technik diagnozowania i rozwijania predyspozycji zawodowych uczniów – 12 osób.

  2. utworzenie w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, w tym w szkołach zawodowych na terenie powiatu legionowskiego Szkolnych Punktów Informacji i Kariery (SPInKa):

    Termin realizacji zadania: wrzesień 2016 – styczeń 2017.

    SPInKa powstanie w każdej szkole biorącej udział w projekcie (G1, G4,G5, G6, PZSPwL, PZSOw L, PZSP Serock) – łączna liczba planowanych do utworzenia SPInKa - 7

    Punkty zostaną wyposażone w niezbędny sprzęt i pomoce dydaktyczne do prowadzenia zajęć z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego (odnowienie sal, zakup sprzętu komputerowego – dwa komputery dla każdej szkoły, meble, programy komputerowe, materiały biurowe).

  3. Przygotowanie uczniów do podejmowania decyzji edukacyjnych i zawodowych oraz do aktywnego wejścia na rynek pracy poprzez przeprowadzenie zajęć z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego:

    Termin realizacji wrzesień 2016 – czerwiec 2018.

    Objęcie łącznie 240 uczniów kompleksowym doradztwem edukacyjno-zawodowym, w tym określenie predyspozycji uczniów i omówienie wyników badań z każdym uczniem indywidualnie, opcjonalnie - przekazanie informacji rodzicom, przeprowadzenie testów kompetencyjnych wśród uczniów pierwszych klas szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych – cykl 4 warsztatów, indywidualne doradztwo edukacyjno - zawodowe w wymiarze 3h dla każdego ucznia, organizacja i przeprowadzenie wizyt studyjnych do firm i do sektora publicznego.

    Zadanie zakłada ścisłą współpracę Powiatowego Urzędu Pracy ze szkołami biorącymi udział w projekcie, w tym w szczególności nauczycielami odpowiadającymi za doradztwo edukacyjno-zawodowe w szkołach.

  4. Utworzenie Platformy Współpracy "Edukacja dla rynku pracy (PWE)":

    Termin realizacji wrzesień 2016 – czerwiec 2018

    Zadanie zakłada zbudowanie silnej sieci wsparcia jakości edukacji w powiecie legionowskim poprzez budowę lokalnego partnerstwa – ok. 50 - 70 podmiotów: firmy, instytucje publiczne, nauczyciele, rodzice.

    W ramach działania odbędą się spotkania informacyjne, rekrutacyjne, szkolenia uczestników, spotkania plenarne, określenie metod i kierunków działań PWE, opracowanie strategii rozwoju, opracowanie dla firm z terenu powiatu legionowskiego informacji dotyczącej polityki zatrudnienia w firmie, zasad praktyk w firmie, zbudowanie programu praktyk adekwatnego do potrzeb firmy i uwzględniającego kompetencje uczniów, prezentacja szkół, firm, projektów, dopasowanie systemu edukacji do potrzeb lokalnego rynku pracy, opracowanie tzw. planu zewnętrznego wsparcia szkół zawierającego diagnozę potrzeb szkoły.

Wnioskodawcą i Liderem Projektu jest Gmina Miejska Legionowo natomiast Partnerami Projektu są: Powiat Legionowski oraz Towarzystwo Amicus - wyłoniony zgodnie z art. 33 ustawy o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 z dnia 11 lipca 2014 r. w związku z art. 28 a ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju z dnia 6 grudnia 2006 r (Partner posiada duże doświadczenie w realizacji projektów finansowanych ze środków EFS)