zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP

Wystawa archeologiczna

Data dodania: 22 marca 2007
Cofnij
21 marca br., w Muzeum Historycznym w Legionowie otwarto wystawę pt.: „Dawno, dawno temu... Najstarsze dzieje ziem powiatu legionowskiego” - wystawę zorganizowało Muzeum Historyczne w Legionowie pod patronatem Prezydenta Miasta Legionowa. Uroczystość zgromadziła przedstawicieli władz samorządowych Legionowa, Starostwa Powiatowego i wszystkich gmin powiatu legionowskiego. W otwarciu uczestniczyli również przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Konserwatorskiego i Państwowego Muzeum Archeologicznego – instytucji użyczających zabytki na ekspozycję. Dopisali liczni goście, przedstawiciele instytucji kultury, oświaty oraz mieszkańcy Legionowa.

Wystawa prezentuje zabytki pozyskane podczas badań archeologicznych prowadzonych na terenach obecnego powiatu legionowskiego. Badania archeologiczne na tym terenie prowadzone były już w pierwszej połowie ubiegłego stulecia i wiązały się z odkryciem cmentarzyska wczesnośredniowiecznego w Nieporęcie. Są również prowadzone i dzisiaj np. przy okazji prowadzonych inwestycji na obszarach objętych ochroną konserwatorską. Dzięki temu stale poszerza się nasza wiedza na temat przeszłości tych terenów.

Wystawa została pomyślana jako przekrój przez wszystkie epoki dziejów ludzkości począwszy od starszej epoki kamienia (paleolit), a skończywszy na wieku XVII – epoce Wazów. Najstarsze znaleziska prezentowane na wystawie pochodzą z Nieporętu i są to krzemienne groty strzał wykonane przez ludność kultury świderskiej – łowców reniferów wędrujących za tymi zwierzętami po mroźnej tundrze istniejącej wtedy na obszarze Polski. Do niezwykle ciekawych zabytków epoki kamienia należą narzędzia mikrolityczne kultury komornickiej. Zadziwia ich niezwykła precyzja wykonania i zgeometryzowane formy. Niewątpliwie zabytkami, które wzbudzą duże zainteresowanie, są przedmioty z epoki brązu z wczesnej epoki żelaza. Piękne bransolety czy zdobiony nagolenik kultury łużyckiej to przykłady „biżuterii” ówczesnych elegantek. Stanowisko, które już od dwudziestu lat funkcjonuje w świadomości społecznej, to cmentarzysko kultury grobów kloszowych w Wieliszewie. Przykłady naczyń z tego cmentarzyska są także prezentowane na ekspozycji. Zabytki z epoki żelaza - czasów, w których na tych terenach zamieszkiwały germańskie plemiona Wandalów i Gotów, reprezentują zabytki pochodzące z cmentarzyska kultury przeworskiej z Łajsk. Możemy zobaczyć fragmenty tarczy czy grot włóczni ówczesnych wojowników. Okres wczesnego średniowiecza to zabytki z cmentarzyska w Nieporęcie, stanowiącego pierwsze odkrycie archeologiczne na terenach obecnego powiatu legionowskiego. Zostało ono dokonane w 1913 r. przez rosyjskiego podoficera Georgija Bokova. To również niezwykle bogaty zespół znalezisk pochodzący z grodziska w Serocku. Najmłodsze zabytki pochodzą z zeszłorocznych badań wykopaliskowych prowadzonych w Nieporęcie, gdzie odkryto pozostałości zabudowań dworu Wazów. Możemy zachwycić się pięknymi kaflami piecowymi i podziwiać unikalne przedstawienie korony Wazów na niebieskim fragmencie kafla.

Wystawa czynna będzie, w godzinach otwarcia muzeum, do lutego 2008 r. Mamy więc nadzieję, że wszyscy zainteresowani będą mieli okazję zapoznać się z tą niezwykle ciekawą wystawą i poszerzyć swą wiedzę na temat przeszłości ziem, na których mieszkamy.

Zapraszamy do odwiedzenia Muzeum! (Prosimy o wcześniejsze uzgadnianie wycieczek grupowych i lekcji muzealnych dla młodzieży).

Jacek Szczepański
Dyrektor Muzeum Historycznego w Legionowie.