zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Bawią się dzieci klockami i siedzą na dywanie

Bezpieczeństwo dzieci to nasz priorytet

Data dodania: 11 marca 2024
Do 15 sierpnia 2024 roku wszystkie instytucje pracujące z dziećmi muszą dostosować swoją działalność do nowych przepisów. Nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ma na celu stworzenie warunków skutecznej ochrony małoletnich. Wszystkie legionowskie placówki zostały zobligowane do usilnej pracy nad wdrożeniem nowych standardów. Towarzyszyły temu szkolenia, spotkania, warsztaty i prace w specjalnych, stworzonych na tę okoliczność zespołach.
Cofnij


Do 15 sierpnia 2024 roku wszystkie instytucje pracujące z dziećmi muszą dostosować swoją działalność do nowych przepisów. Nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ma na celu stworzenie warunków skutecznej ochrony małoletnich. Wszystkie legionowskie placówki zostały zobligowane do usilnej pracy nad wdrożeniem nowych standardów. Towarzyszyły temu szkolenia, spotkania, warsztaty i prace w specjalnych, stworzonych na tę okoliczność zespołach.

Celem tej nowelizacji zwanej też „Ustawą Kamilka” jest wprowadzenie spójnych standardów postępowania na wypadek krzywdzenia dzieci. Nowelizacja swoją potoczną nazwę wzięła od ośmioletniego Kamilka z Częstochowy, który został zakatowany przez ojczyma. Nowe przepisy są uzupełnieniem procedur ochrony dzieci przed przemocą.

W legionowskich szkołach powstały specjalne zespoły, które pracują nad wprowadzeniem nowych standardów. Czym zajmuje się taki zespół? - W naszym Zespole Szkolno – Przedszkolnym Nr 3 już w ubiegłym roku kalendarzowym został powołany zespół ds. opracowania dostosowanych do szkoły i przedszkola standardów ochrony małoletnich, zwanych też polityką ochrony dzieci przed krzywdzeniem. W skład zespołu wchodzą nauczyciele oraz specjaliści pracujący w naszej placówce. Zespół opracował już draft standardów, który został omówiony z dyrektorem oraz skierowany do konsultacji z pozostałymi specjalistami szkolnymi i przedszkolnymi. Przygotowany dokument trafi jeszcze do konsultacji do inspektora ochrony danych oraz w części związanej z bezpieczeństwem w sieci do wydziału informatyki. Bardzo zależy nam, aby Standardy były skonsultowane z Radą Rodziców Szkoły i Przedszkola, ponadto aby opiekun Samorządu Uczniowskiego w szkole w obecności psychologa przeprowadził konsultacje z uczniami. Po zebraniu uwag procedury zostaną wdrożone zarządzeniem dyrektora zespołu. Całość zadań monitoruje oraz będzie ewaluował powołany koordynator oraz zespół ds. opracowania standardów ochrony małoletnich. Równolegle trwa weryfikacja działających w jednostce regulaminów i procedur pod kątem bezpieczeństwa uczniów i dzieci. Opracowywany dokument jest szeroko konsultowany z uwagi na jego rangę oraz potrzebę jego szerokiej znajomości wśród pracowników.  - mówi dyrektor szkoły Mariusz Borkowski.

W kwietniu b.r. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę będzie prowadzić szkolenia dla przedstawicieli legionowskiej oświaty oraz przedstawicieli NGO. Celem tych prac jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i jasna instrukcja w jaki sposób powinniśmy postępować, gdy najmłodsi są krzywdzeni.

Większość legionowskich przedszkoli już opracowała nowe standardy i wdrożyła je w codzienne funkcjonowanie placówki. Przedszkola Miejskie - nr 1, 3, 9, 10 i 11 projekty przedstawiły już pracownikom przedszkola, Radzie Rodziców. Omawiano je na spotkaniach konsultacyjnych dyrektorów legionowskich przedszkoli. PM nr 15 zajęło się również procedurami na okoliczność indywidualnych terapii (IPET) wykorzystujących metodę holdingu (wymuszony kontakt fizyczny) z dziećmi przejawiającymi zachowania trudne, w tym agresywne i autoagresywne. Kadra ZSP nr 2, SP nr 8, II LO oraz inne placówki korzystały z materiałów Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Dużą uwagę poświęcono też zasadom bezpiecznych relacji personelu szkoły z dziećmi, zarówno w placówce, jak i w czasie wolnym i on line.


- Zobowiązałem wszystkich dyrektorów legionowskich placówek oświatowych do wprowadzenia jasnych i spójnych standardów postępowania na wypadek krzywdzenia dzieci. Jako społeczność musimy być jednomyślni w trosce o bezpieczeństwo i dobro naszych dzieci. Wprowadzenie jasnych standardów postępowania, zgodnie z ustawą Kamilka, jest nie tylko obowiązkiem, ale również wyrazem naszej troski o najmłodszych mieszkańców Legionowa. Jednak nie ograniczamy się tylko do wypełnienia zaleceń prawnych, a zamierzamy również wesprzeć rodziców we wprowadzeniu zmian poprawiających funkcjonowanie legionowskich placówek. Myślę tu o rozbudowaniu systemu monitoringu w salach żłobka, gdzie przebywają dzieci i przeprowadzaniu obserwacji psychologicznych. Dni otwarte dla rodziców dzieci ze żłobka, a także zwiększenie liczby szkoleń dla pracowników również powinno się przyczynić do większego parasola ochronnego nad najmłodszymi. - mówi Zastępca Prezydenta Miasta Legionowo Piotr Zadrożny.