zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Fotografia: ludzie siedzący na widowni w Arenie Legionowo.

Bezustannie w królestwie sportu

Data dodania: 29 września 2023

Przedstawiamy rozmowę z Michałem Kobrzyńskim kierownikiem Areny Legionowo, która 28 września, gości znamienite osoby ze sfery sportu podczas Europejskiego Forum Regionalnego Sportu.

Cofnij

Redakcja: Witam serdecznie.

Michał Kobrzyński: Dzień Dobry.

Red.: Jest nam niezmiernie miło, że możemy porozmawiać w przeddzień Forum, kiedy to znawcy lokalnego sportu będą się mogli spotkać w legionowskiej Arenie. Jakie inicjatywy i programy wspierania lokalnego sportu są prowadzone w Arenie Legionowo?

M.K: Arena Legionowo to nie tylko komórka organizacyjna urzędu, czy budynek w którym odbywają się wydarzenia. To przede wszystkim pasja do sportu, którą każdego dnia staramy się zarazić kolejne osoby, kolejnych mieszkańców. Dlatego też podejmowane przez nas działania nie kończą się tylko i wyłącznie na wspieraniu klubów, czy profesjonalnych sportowców. A te skierowane są praktycznie dla każdego, bo nasze programy dotyczą między innymi rozgrywek w piłkę nożną dla dzieci ale również i seniorskich, organizowane są igrzyska międzyszkolne dla dzieci w wieku szkolnym ale również młodzieży. Powstają wydarzenia międzypokoleniowe oraz te dotyczące mniej popularnych sportów niż piłka nożna, siatkówka, czy koszykówka, czyli choćby squash, badminton i tenis.

Red.:Jakie plany rozwoju infrastruktury sportowej są obecnie realizowane lub planowane w przyszłości?

M.K: Budynek Areny Legionowo jest już nastolatkiem. Został wybudowany ponad 10 lat temu, jako nowoczesny i w pełni przystosowany do różnorodnych sportów oraz potrzeb mieszkańców. Obecnie potrzebuje przede wszystkim podtrzymywania jego wysokich standardów z momentu oddania do użytkowania. I to staramy się realizować przede wszystkim. Dodatkowo niedawno udało się grupie wnioskodawców w ramach Budżetu Obywatelskiego zapewnić nowe wyposażenie Areny Legionowo w ekran ledowy, czyli inwestycję która zostania wykonana w przyszłym roku. Podniesie ona standardy odbywających się na terenie hali wydarzeń sportowych i kulturalnych na czym skorzystają wszyscy mieszkańcy oraz odwiedzający ją goście. Dodatkowo cały czas staramy się dbać o zespoły które bezpośrednio promują miasto, dlatego dostosujemy do najwyższych wymogów parkiet, który przejdzie kilka drobnych korekt.

Red.:W jaki sposób współpracujecie z lokalnymi szkołami, klubami sportowymi lub innymi instytucjami, aby promować aktywność fizyczną wśród dzieci i młodzieży?

M.K: Rozwój sportu lokalnego to przede wszystkim praca u podstaw. Dzieci i młodzież, które złapią przysłowiowego „bakcyla” do sportu w jak najmłodszym wieku będą go przekazywać kolejnym osobom. Dlatego też w podejmowanych działaniach nie jesteśmy jednowymiarowi. Prowadzimy otwarte turnieje sportowe, które umożliwiają na sprawdzenie się w rywalizacji pomiędzy rówieśnikami, co zawsze wzbudza emocje. Współorganizujemy albo organizujemy wiele wydarzeń międzypokoleniowych jak chociażby rodzinne turnieje szachowe, piłki nożnej, gry terenowe, czy też biegi przełajowe. Nie zapominamy również o dedykowanych specjalnie do seniorów zajęciach czyli: nordic walkingu, tabaty oraz jogi.

Red.:Jakie jeszcze inicjatywy podejmujecie, aby w lokalny sport włączało się coraz więcej osób?

M.K:Nie możemy zapominać o osobach niepełnosprawnych. Bardzo często w sferze lokalnej, regionalnej nam to ucieka. Arena Legionowo jest przygotowana pod kątem korzystania z niej osób niepełnosprawnych, ale to chyba element, który obecnie powinien być spełniony już wszędzie. Wyjątkowym zaś działaniem jest nasze włączenie się i współorganizacja paraolimpiady dla osób z niepełnosprawnościami. To zawody, które nie tylko wzbudzają ogromne emocje ale również pokazują jaka pasja i moc drzemie w takich osobach. Wielu osobom nie trzeba tego przypominać, wystarczy jedynie wspierać osoby niepełnosprawne w tym aby swoimi przeżyciami dzieliły się z innymi. Tak jak choćby legionowski paraolimpijczyk Kamil Otowski, który o swojej przygodzie ze sportem opowiada w naszych szkołach.

Red.: Jak ważne jest/może się okazać odbywające się Europejskie Forum Regionalnego Sportu?

M.K: Rzadko zdarza się, aby w jednym miejscu spotkało się tak wiele osób sportu, które z ogromną chęcią podzielą się swoimi pomysłami, doświadczeniem i pasją. To będzie niezwykły dzień z którego postaramy się wszyscy zyskać jak najwięcej. Możliwe, że poskutkują one nowymi inicjatywami i wydarzeniami sportowymi, które być może już wkrótce pojawią się w naszym mieście. Mam nadzieję, że tego typu wydarzeń w naszym mieście będziemy gościć coraz więcej.

Red.: Dziękujemy za rozmowę.