zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Dominika Miaz

Cykl wywiadów z laureatami konkursu „Innowacyjny Nauczyciel” cz. VII

Data dodania: 13 marca 2024

Z okazji przypadającej w ty roku jubileuszowej X edycji konkursu "Innowacyjny Nauczyciel" i "Lider Twórczego Zarządzania" prezentujemy cykl wywiadów z laureatami którzy otrzymali ten zaszczytny tytuł w ciągu ostatnich lat. Tytuł "Innowacyjny Nauczyciel" to prestiżowe wyróżnienie Prezydenta Miasta Legionowo, które jest przyznawane w ramach konkursu przez kapitułę składającą się z ekspertów w dziedzinie edukacji z m.in. Ministerstwa Edukacji Narodowej, Kuratorium Oświaty, Uniwersytetu Warszawskiego oraz prasy oświatowej.

Cofnij

O przyznanie tytułu "Innowacyjny Nauczyciel" ubiegać się mogą nauczyciele, którzy:

  • wdrażają autorskie programy i projekty edukacyjne,
  • organizują sprawny i efektywny proces nauczania -uczenia się, stosując nowatorskie metody pracy,
  • inicjują jakościowe zmiany w pracy szkoły,
  • są liderami w wybranym aspekcie pracy placówki,
  • zapewniają uczniom sukces edukacyjny odpowiedni do ich potrzeb i możliwości,
  • badają własne nauczanie i umiejętności potrzebne do niego(poddają ocenie innych nauczycieli )
  • doskonalą swój warsztat pracy oraz dzielą się doświadczeniem z innymi nauczycielami

Wszystkie poprzednie edycje konkursu przebiegły pod patronatem czasopisma "Dyrektor Szkoły. Miesięcznik Kierowniczej Kadry Oświatowej". Konkurs otrzymał w poszczególnych edycjach również patronaty honorowe Ministerstwa Edukacji Narodowej, Mazowieckiego Kuratora Oświaty a także Marszałka Województwa Mazowieckiego i Wojewody Mazowieckiego.

W kolejnym wywiadzie przedstawiamy Panią Dominikę Miaz z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 – nauczycielkę informatyki i biblioteki – Innowacyjnego Nauczyciela 2017 r.


Pytanie: Jak to się stało, że została Pani nauczycielem?
Dominika Miaz:
To zupełny przypadek. Muszę powiedzieć, że w dzieciństwie nie było to moim marzeniem. Chodziłam do liceum ekonomicznego i zawsze uwielbiałam cyferki. Kończąc je, nie mogłam zdecydować się co dalej i wtedy mój wujek, któremu zawdzięczam to gdzie teraz jestem powiedział „To może pójdziesz na wydział nauczycielski?”. Na początku pomyślałam, że to chyba nie dla mnie, ale zaryzykowałam i teraz nie żałuję, bardzo lubię swój zawód i pracę z dziećmi.

Pyt.: Jaka jest rola nauczyciela we współczesnej szkole/przedszkolu?
DM: Nauczyciel powinien być „drogowskazem”, doradcą, partnerem w poszukiwaniu wartości i rozwoju umiejętności ucznia.

Pyt.: Co to znaczy być dobrym nauczycielem?
DM
: Dobry nauczyciel to taki, który ma czas dla swoich uczniów i dużo z nimi rozmawia, zawsze wysłucha, a jak trzeba przytuli. Nie ocenia, a wspiera i pomaga pokonywać trudności. Ma pasję i w sposób prosty i zrozumiały przekazuje wiedzę.

Pyt.: Pani sposób na zwiększenie zaangażowania uczniów/dzieci podczas zajęć?
DM:
Wprowadzam do lekcji nowoczesne technologie, takie, jak długopisy 3D, drukarka 3D, roboty edukacyjne. Sprawia to, że uczniowie wchodzą w bezpośrednią interakcję z technologią. Często również pozwalam uczniom na swobodę, tzn. sami wybierają temat, którego dotyczy praca w Power Point, edytorze tekstu, czy edytorze grafiki.

Pyt.: Co chciałaby Pani przekazać nauczycielowi rozpoczynającemu pracę w szkole/przedszkolu?
DM:
Praca nauczyciela jak każda inna ma swoje wady i zalety. Bycie nauczycielem wymaga dużego poczucia odpowiedzialności, cierpliwości, poświęcenia dużej ilości czasu prywatnego, niejednokrotnie kosztem rodziny. Do tego liczne nowelizacje mogą skutecznie zniechęcać, ale warto pokonywać wszelkie przeciwności losu i nie poddawać się.

Pyt.: Jakie miejsce chciałaby Pani zwiedzić i dlaczego?
DM:
Paryż - miasto pełne zakamarków, intrygujących sklepików i pięknych zabytków. Chciałabym wjechać na Wieżę Eiffla, zobaczyć oryginalne obrazy Picasso, wejść do największego muzeum na świecie – Luwru, czy zjeść świeżego croissanta na śniadanie.

Pyt.: Pani ulubiona książka z dzieciństwa?
DM:
Moja ulubiona książka z czasów dzieciństwa to „Przygody Koziołka Matołka”. Koziołek Matołek zawsze wybierał się do Pacanowa, a w czasie jego podróży za każdym razem spotykały go różne ciekawe przygody.

Pyt.: Gdyby trafiła Pani na bezludną wyspę to…
DM:
Zapewne sama nie wytrzymałabym długo, a może jednak... W każdym bądź razie gdyby ktoś mnie uprzedził, że MUSZĘ tam trafić, to wzięłabym MP3, zapas baterii, garderobę taką przystosowaną do ekstremalnych warunków, a na wyspie próbowałabym się wyciszyć, odpoczywać z nadzieją, że ktoś kiedyś mnie znajdzie...