zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Grupa osób podczas zajęć

Kolejne klasy przygotowawcze w legionowskich placówkach

Data dodania: 25 marca 2022
Zastępca prezydenta miasta Piotr Zadrożny odwiedził ukraińskie dzieci z klas przygotowawczych w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2. Obecnie w tej placówce jest ich już łącznie trzy a od poniedziałku (28.03) ta liczba zwiększy się do czterech. Dodatkowo taka klasa pojawi się od 4 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 1.
Cofnij

Obecnie w legionowskich szkołach uczy się już 222 ukraińskich dzieci (stan na 24.03):

  • Szkoła Podstawowa nr 1 – 36 uczniów.
  • Szkoła Podstawowa nr 2 – 76 uczniów.
  • Szkoła Podstawowa nr 3 – 28 uczniów.
  • Szkoła Podstawowa nr 4 – 31 uczniów.
  • Szkoła Podstawowa nr 7 – 23 uczniów.
  • Szkoła Podstawowa nr 8 – 19 uczniów.
  • Liceum Ogólnokształcące – 9 uczniów.

Klasy przygotowawcze dla dzieci z Ukrainy pomagają im w nauce oraz funkcjonują jako najmniej stresujące środowisko dla małych uchodźców. Jest to grupa uczniów składająca się wyłącznie z obcokrajowców, licząca nie więcej niż 25 osób, a więc grupa mniej liczna niż w ogólnodostępnych zespołach klasowych w szkołach.

Uczeń oddziału przygotowawczego, tak jak w każdej szkole, ma prawo do uczęszczania na zajęcia wyrównawcze z przedmiotów w wymiarze do 3 godzin tygodniowo. Więcej czasu poświęcane jest na naukę języka polskiego co z pewnością może przyspieszyć ten proces, a ponadto ułatwi szybszą asymilację w polskiej szkole. Dodatkową zaletą uczęszczania do oddziału przygotowawczego jest możliwość korzystania przez uczniów w czasie zajęć lekcyjnych z pomocy osoby władającej językiem ukraińskim (w miarę możliwości kadrowych szkoły).

W każdej szkole uczniowie mogą liczyć na pomoc psychologiczno-pedagogiczną w związku z doświadczeniem migracyjnym, udzielaną m. in. przez psychologów oraz pedagogów.

Chcemy sprawić, aby podstawy nauki języka polskiego dla dzieci z Ukrainy przebiegały w jak najprzyjaźniejszej atmosferze. Wielu z uczniów, przyjeżdżając do Polski, zostawia w swoim kraju przyjaciół, znajomych, rodzinę. Niełatwo im odnaleźć się w nowej rzeczywistości, więc chcemy im w tym pomóc poprzez klasy przygotowawcze oraz integrację z rówieśnikami – mówi Piotr Zadrożny zastępca prezydenta miasta.